Szybka poprawa nastroju – 6 skutecznych sposobów

Czy odczuwasz ostatnio zniechęcenie? Trudno Ci utrzymać pozytywne nastawienie? Postępuj zgodnie z tymi prostymi zaleceniami, aby odzyskać entuzjazm i poprawić swoje samopoczucie.

Zadowolona kobieta na łące - szybka poprawa nastroju

Są chwile, kiedy masz wrażenie, że wszystko jest szare i mdłe. Nie wiesz dlaczego, ale wszystko wydaje się trudniejsze, niż zwykle. W takich chwilach najbardziej zależy Ci na uzyskaniu lepszego nastroju. Jeśli teraz zmagasz się z takim uczuciem, podamy Ci kilka skutecznych sposobów na poprawę Twojego samopoczucia. Szybka poprawa nastroju naprawdę jest możliwa!

Warto wiedzieć, że nie da się odczuwać pełnej motywacji i szczęścia każdego dnia. Nasz stan emocjonalny stale się zmienia i szare dni, w których zawodzą chęci i entuzjazm to coś całkiem normalnego. Uświadomienie sobie tego, co czujesz i zastosowanie odpowiednich strategii w celu odzyskania dobrego samopoczucia będzie sprzyjać zmianie na lepsze. W bieżącym artykule podamy Ci klucze potrzebne do osiągnięcia tego celu. Szybka poprawa nastroju jest w zasięgu ręki!

Trzymaj twarz skierowaną do słońca, a nie zobaczysz cienia.

Helen Keller

Szybka poprawa nastroju – skuteczne sposoby

Nastrój to emocjonalne przeżycie o wartości pozytywnej, negatywnej lub neutralnej, które towarzyszy Ci przez kilka dni. Trudną rzeczą jest to, że sposób, w jaki się czujesz, wpływa na Twoje myśli i zachowanie. Na to wskazuje badanie opublikowane w Frontiers in Psychology, podkreślając nawet jego rolę w sposobie, w jaki komunikujemy się z innymi.

To bez wątpienia wyjaśnia, dlaczego kiedy dopada Cię zły nastrój lub niewyjaśniony smutek, wszystkie obszary Twojego życia ulegają zmianie. Gorzej radzisz sobie w pracy, prawie nie masz ochoty na spotkania towarzyskie, a nawet częściej kłócisz się z partnerem. W takich sytuacjach bardzo przydatne jest posiadanie pod ręką kilku prostych strategii zmiany stanu psycho-emocjonalnego. Na czym one polegają?

1. Wyjdź na spacer na świeżym powietrzu

Kiedy stres, zły nastrój i zniechęcenie krępują Twój umysł, wybierz się na spacer w naturalnym środowisku. Czasami czas spędzony w górach, w lesie czy na plaży działa jak silny środek poprawiający samopoczucie. Twój umysł wyłącza negatywność, a emocje stają się zharmonizowane.

Dlaczego to działa?

Kontakt z przyrodą podnosi poziom endorfin i serotoniny. Ponadto mózg wchodzi w stan spokoju i przyjmuje bardziej zrelaksowaną perspektywę. Artykuł opublikowany przez Frontiers in Behavioural Neuroscience podkreśla, że chociaż ćwiczenia fizyczne już promują dobre samopoczucie emocjonalne, środowisko naturalne jeszcze bardziej je wzmacnia.

2. Szybka poprawa nastroju – zrób coś kreatywnego

Przydatnym sposobem na szybką poprawę nastroju jest rozpoczęcie twórczej aktywności. Są tacy, którzy malują mandale, inni piszą, komponują, rysują, gotują lub zajmują się ogrodnictwem. Zanurzenie się w zadaniu artystycznym pozwala osiągnąć stan umysłu, który psycholog Mihaly Csikszentmihalyi określa jako doświadczenie optymalne. W krótkim czasie zauważysz poprawę samopoczucia.

Dlaczego to działa?

W badaniu opublikowanym w American Journal of Public Health stwierdzono istotny związek między sztuką a zdrowiem psychicznym. Na przykład ekspresyjne pisanie zawsze działa oczyszczająco i przywraca równowagę emocjonalną.

Chociaż mechanizmy, dzięki którym organizmowi udaje się zmniejszyć stres, a nawet objawy depresyjne, nie są dobrze znane, jest to narzędzie uzupełniające o ogromnej wartości.

3. Zadzwoń do przyjaciela

Kiedy od kilku dni jesteś w smutnym i rozdrażnionym nastroju, zadzwoń do przyjaciela, który potrafi wysłuchać Cię z uwagą. W tych chwilach, gdy horyzont wydaje się nieco ciemniejszy, wsparcie tych, którzy Cię rozumieją, będzie Twoim najlepszym filarem. Szukaj osób, które nie oceniają, nie udzielają rad i ograniczają się wyłącznie do bycia emocjonalnymi sojusznikami.

Dlaczego to działa?

Ludzie są istotami społecznymi, które tworzą więzi i potrzebują bliskości innych. Uwalnianie swoich emocji, myśli i potrzeb za pomocą ważnych dla Ciebie osób działa jak uzdrawiające ćwiczenie dla mózgu. Stres zostaje złagodzony i przyjmuje się nowe podejście mentalne.

Metaanalizy, takie jak ta opublikowana w Electronic Physician, opisują ten znaczący związek między wsparciem społecznym a zdrowiem psychicznym.

4. Szybka poprawa nastroju – prowadź dziennik wdzięczności

Prostą strategią szybkiego poprawienia nastroju jest wykonanie ćwiczenia wdzięczności. Często nie jesteś świadomy wszystkiego, co masz, tych podstawowych aspektów, które Cię wzbogacają i nadają sens Twojemu życiu. Dlatego też w chwilach, gdy dyskomfort emocjonalny przesłania Twoją codzienną motywację, pamiętaj o następujących kwestiach:

  • Kup notatnik, który Ci się podoba i zatytułuj go „Dziennik wdzięczności”.
  • Dołącz do niego zdjęcia szczęśliwych chwil ze swojego życia.
  • Kiedy tylko możesz, napisz, za co jesteś wdzięczny w swoim życiu. Mogą to być przyjaciele, rodzina, praca, zdrowie, marzenia, podróże, które dopiero nadejdą, itp.
  • Kiedy poczujesz się zniechęcony, chwyć ten notatnik i przeczytaj go. Przypomnisz sobie aspekty życia, za które warto być wdzięcznym.

Dlaczego to działa?

Wdzięczność to coś więcej niż emocja. To podejście do życia. Sprawia, że doceniasz to, co Cię otacza i skupiasz się na tym, co pozytywne i wartościowe. Pozwala także uświadomić sobie przemijalność życia i potrzebę skupienia się na tym, co ważne.

Jednocześnie badania takie jak te opublikowane w Frontiers in Psychology podkreślają również korzyści płynące z tej praktyki w zakresie poprawy dobrostanu psychicznego. Gdy zaczniesz praktykować dziennik wdzięczności, to proste narzędzie da Ci wiele satysfakcji i pozwoli szybko przywrócić równowagę emocjonalną.

5. Dwadzieścia minut uważności

Czy wiesz, czym jest uważność? Czy kiedykolwiek ją ćwiczyłeś? Medytacja oparta na uważności to narzędzie, które w krótkim czasie może poprawić Twój nastrój. Choć prawdą jest, że nie każdy przyzwyczaja się do tej strategii za pierwszym razem, warto od niej zacząć. Twój mózg może czerpać wiele korzyści z tego zasobu.

Dlaczego to działa?

Nauka od lat analizuje korzyści płynące ze stosowania uważności. Badanie opublikowane przez Frontiers in Psychology wykazało, że interwencja za pomocą tego narzędzia ułatwia regulację emocji. Co więcej, obecnie różne podejścia terapeutyczne, takie jak terapia poznawczo-behawioralna, również wykorzystują to narzędzie.

6. Szybka poprawa nastroju – przytulenie

To proste, ekonomiczne i jedno z najbardziej satysfakcjonujących ćwiczeń. Ile uścisków dzisiaj dałeś? Nie szczędź innym kontaktu fizycznego, ponieważ fizyczna bliskość osób, które kochasz, szybko poprawia również Twój nastrój. Partner, rodzina, przyjaciele, a nawet Twoje zwierzęta. Poczucie bliskości tych wyjątkowych istot działa jak balsam na stres, lęki i dyskomfort.

Dlaczego to działa?

Uścisk to akt emocjonalny, który stymuluje produkcję endorfin i serotoniny w mózgu. Kiedy doświadczasz fizycznej bliskości z kimś, na kim Ci zależy, czujesz się doceniony i chroniony. Wszystkie te doznania wpływają na Twoje samopoczucie. Psychologia podkreśla, że te działania nie tylko łagodzą stres, ale także poprawiają zdrowie.

Gdy wspomniane techniki nie poprawią trwale Twojego nastroju

Kiedy czujesz się źle, chcesz szybko poprawić sobie nastrój i stłumić nieprzyjemne emocje, które Cię ogarniają. Jeśli po kilku tygodniach nadal towarzyszy Ci niepokój i dyskomfort, warto zwrócić się o specjalistyczną pomoc. Pierwszą i najważniejszą rzeczą jest zrozumienie przyczyny tego uczucia.

Często zaniedbujemy emocje, skupiamy się na obowiązkach i ignorujemy to, co boli. Stany takie jak źle kontrolowany stres i lęk mogą stać się chroniczne i w takich przypadkach najlepiej działać jak najszybciej. Istnieją skuteczne terapie, które już po kilku sesjach dadzą Ci narzędzia niezbędne do poprawy sytuacji.

Aby poprawić swój nastrój dbaj o siebie każdego dnia

Podsumowując, chociaż prawdą jest, że od czasu do czasu nieco gorszy nastrój jest czymś normalnym, doświadczenia te nie powinny trwać długo. Nie ma nic lepszego w tym kontekście, niż ćwiczenie samoopieki. Klucze, które opisaliśmy możesz zastosować w swoim codziennym życiu, aby poprawić swoje samopoczucie i zintensyfikować pojawianie się pozytywnych emocji.

Przytulanie, spacery na łonie natury, medytacja i sztuka to wyjątkowe kanały, które zintensyfikują Twoją wewnętrzną równowagę. W końcu szczęście to nic innego jak bycie dobrym dla siebie i jest to coś, nad czym możesz teraz popracować.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

Scroll to Top