Zniechęcenie - gdy jesteś zmęczony dosłownie wszystkim

Uczucie zmęczenia wszystkim nie jest dobre dla twojego zdrowia. W rzeczywistości przypomina ci o twojej własnej kruchości. Co możesz zrobić?
Zniechęcenie - gdy jesteś zmęczony dosłownie wszystkim
Juan Pablo Quintero Macias

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Juan Pablo Quintero Macias.

Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia, 2022

Rozbrzmiewa alarm i zadajesz sobie pytanie: Kolejny dzień? Tak. Nastał nowy dzień. A jednak czujesz się taki zmęczony. W rzeczywistości pochłania cię skrajne zniechęcenie. Życie nie jest łatwe. To może być ciężka walka. Jednak zawsze jest w nim odrobina miejsca na radość i szczęście.

W rzeczywistości nawet jeśli upadniesz i zranisz się, prawie zawsze możesz ponownie stanąć na nogi. Musisz jednak znać swoje ograniczenia, ponieważ nie zawsze możesz radzić sobie ze wszystkim samemu. Rzeczywiście, czasami potrzebujesz przerwy. Pomóc może nawet zatrzymanie się na chwilę i wzięcie głębokiego oddechu. Zniechęcenie, nawet skrajne, zawsze jest do opanowania.

Zniechęcenie – gdy jesteś zmęczony wszystkim

Jeśli czujesz się zmęczony codzienną rutyną, a nawet związkami, możesz na stałe utknąć w tym stanie umysłu. Raczej prędzej niż później wpłynie to na twoje zdrowie.

Wiele czynników wpływa na ten rodzaj wyczerpania. Najprawdopodobniej nie ma jednego wyzwalacza, ale raczej cały ich zestaw. Na przykład twój partner, praca, zmęczenie, brak wolnego czasu. Wydaje się, że nic nie działa tak, jak chcesz. Z tego powodu stopniowo dystansujesz się od wszystkiego. Nawet od twoich najbardziej intymnych pragnień, rzeczy, których pragnąłeś najbardziej.

Zniechęcenie skończy się dużym obciążeniem, które wpłynie na wszystkie obszary twojego życia. Jeśli osiągnąłeś ten etap, powinieneś udać się do lekarza i rozpocząć własny proces terapeutyczny. Jeśli jednak dopiero zaczynasz się tak czuć, przedstawimy Ci kilka kluczowych punktów, które pomogą Ci mobilizować osłabiające poczucie zmęczenia wszystkim.

„Zmęczenie przynosi mi beznadziejne myśli”.

-Juan Carlos Onetti-

Mężczyzna zdominowany przez zniechęcenie
Ciągłe wyczerpanie prowadzi do demotywacji, rozczarowania i izolacji.

Świadomość zmian

Bycie zmęczonym zwykle oznacza uczucie ciężkości lub senności, rodzaj senności, która zwykle jest wynikiem fizycznego wyczerpania. Z drugiej strony, kiedy jesteś zmęczony wszystkim, lepiej jest użyć terminu zmęczenie. Senność przekłada się na organiczną potrzebę snu. Wręcz przeciwnie, zmęczenie (męczenie wszystkim) wiąże się z nawracającym brakiem energii i motywacji. Może być również wskaźnikiem poważniejszego zaburzenia fizycznego lub psychicznego.

Być zmęczonym wszystkim to wypalić się emocjonalnie. Jeśli to czytasz, to prawdopodobnie dlatego, że chcesz coś zmienić. To pierwszy krok, chcąc przezwyciężyć uczucie zmęczenia. Wiąże się to z byciem świadomym potrzeby zmiany i odpowiednim działaniem.

Upodmiotowienie i agencja

Aby nastąpiła zmiana, musisz zacząć od świadomości, że większość pracy musisz wykonać samodzielnie. To powiedziawszy, kiedy czujesz się zmęczony wszystkim, masz tendencję do szukania wad na zewnątrz, w życiu, u innych ludzi i innych czynników zewnętrznych. Jednak ważne jest, aby skupić się na rzeczach, za które jesteś odpowiedzialny. Czy jesteś odpowiedzialny za myśli i działania innych? Czy jesteś odpowiedzialny za organizację swojej codziennej rutyny?

Zacznij od zidentyfikowania miejsc i momentów, w których coś lub ktoś zależy od Ciebie i Twoich działań. Wzmocnij siebie i uznaj, że masz wolę i wolę w świecie, w którym się znajdujesz. Czas być bohaterem własnego życia.

Krok po kroku

Kiedy już znajdziesz miejsca, z których możesz zacząć przekształcać swoją rzeczywistość, musisz postawić sobie małe cele. Z czym się zmagasz? Dokąd chcesz się dostać i jak? Nie zapominaj, że nawet jeśli wyznaczysz sobie cel, aby go osiągnąć, najważniejszą rzeczą jest cieszenie się ścieżką do tego celu, jednocześnie pozostając w kontakcie z teraźniejszością.

Osoba chodząca boso po trawie
Wyznaczanie małych celów może być bardzo pomocne w odzyskaniu nadziei.

Motywacja

Motywacja to Twoje paliwo. Bez niej nic nie zrobisz, bo nie będzie dokąd pójść. To powiedziawszy, kiedy jesteś zmęczony wszystkim, trudno jest znaleźć motywację. Dzieje się tak przez sam fakt, że ma dosyć.

Twoja przeszłość może być dobrym sojusznikiem. Spróbuj sobie przypomnieć, co Cię motywowało, gdy byłeś dzieckiem, dokąd lubiłeś chodzić itp. Motywacja nie pojawia się z dnia na dzień. Będziesz musiał odkrywać aktywności i miejsca, które dodają Ci energii. Jeśli nagle znajdziesz coś, co ci się podoba, zagłęb się głębiej, zbadaj to i spraw, aby było to twoje własne.

Praktyczne sztuczki

Zmiana tego, jaki jesteś, będzie zależeć od wprowadzonych zmian. Wszystkie powyższe wskazówki wskażą Ci kierunek wellness. Jednak często jest długa droga między tym, co powinieneś zrobić, a tym, co faktycznie robisz. Wypróbuj następujące rozwiązania:

  • Zdefiniuj swoje procedury.
  • Znajdź trochę czasu dla siebie.
  • Mieszaj się z szanowanymi przyjaciółmi.
  • Upewnij się, że masz zbilansowaną dietę.
  • Ćwiczenia.
  • Odkryj swój intelektualny niepokój i ciekawość.
  • Wybacz sobie, że nie zawsze jesteś najlepszy.
  • Spróbuj ponownie.

Podejmowanie stałego wysiłku z biegiem czasu sprawi, że nie poczujesz się zmęczony i zmęczony wszystkim. W rzeczywistości będziesz mógł na dobre pożegnać się z nudą.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.