Mihaly Csikszentmihalyi i Przepływ: optymalne doświadczenie

Mihaly Csikszentmihalyi i Przepływ: optymalne doświadczenie

Ostatnia aktualizacja: 30 kwietnia, 2019

Mihaly Csikszentmihalyi jest jednym z najlepszych współczesnych psychologów. Ludzie rozpoznają jego imię na całym świecie, choć naprawdę trudno je wymówić. Nazywa swoją teorię “psychologią optymalnego doświadczenia”. Dzieje się tak, ponieważ podkreśla on pojęcie “przepływu” lub uważności.

Mihaly Csikszentmihalyi urodził się w małym włoskim mieście, znanym niegdyś jako Fiume. Obecnie jest częścią Chorwacji i nosi nazwę Rijeka. Jego rodzina pochodziła z Węgier i podczas II Wojny Światowej miała wyjątkowo ciężki okres. To spowodowało, że Mihaly Csikszentmihalyi wyemigrował do USA w 1956 roku, mając zaledwie kilka centów na swoim koncie.

Pewnego dnia w Stanach Zjednoczonych, Mihaly Csikszentmihalyi zapisał się na kurs psychologiczny Uniwersytetu w Chicago. Uzyskał tytuł doktora w 1965 roku i wkrótce po tym opublikował książkę “Przepływ“. Książka stała się głównym punktem odniesienia we współczesnej psychologii. Wciąż jest postrzegana jako jedna z najważniejszych dzieł w dyscyplinie zwanej “psychologią pozytywną“.

“Radość pojawia się na granicy nudy i niepokoju, kiedy wyzwania są po prostu zrównoważone ze zdolnością człowieka do działania.”

-Mihaly Csikszentmihalyi-

gif kwiaty

Mihaly Csikszentmihalyi i teoria “przepływu”

Ideą teorii Mihaly’ego Csikszentmihalyiego jest to, że ludzie są znacznie szczęśliwsi kiedy wchodzą w stan “przepływu”. Dzieje się tak gdy robisz coś, co całkowicie przyciąga Twoją uwagę. Wiele osób nazwałoby to “mieć dobrą passę”, innymi słowy: pełne pochłonięcie czymś i pełne szczęście, podczas gdy to robisz.

Oto w jaki sposób Mihaly Csikszentmihalyi opisał stan przepływu: “bycie całkowicie zaangażowanym w działanie dla samego dobra. Ego odpada. Każde działanie, ruch i myśl następują nieuchronnie po poprzednim, tak jak granie jazzu. Cała Twoja osoba jest zaangażowana i wykorzystujesz swoje umiejętności do maksimum.”

To czym jest przepływ to stan, w którym skupiasz całą swoją uwagę na zadaniu lub aktywności. Masz także głęboką motywację, by robić to z pełną koncentracją. Zasadniczo chcesz tam być robiąc to co właśnie robisz. Rezultatem tego wszystkiego jest harmonia, równowaga i co najważniejsze – szczęście. Stan przepływu ma również inną nazwę: “optymalne doświadczenie”.

umysł

Rzeczy, które prowadzą do optymalnego doświadczenia

Csikszentmihalyi przeprowadził 12-letnie badania z ludźmi z całego świata. Odkrył, że niezależnie od wieku, narodowości czy warunków życia prawie wszyscy opisują optymalne doświadczenie w bardzo podobny sposób. To pomogło mu dojść do definicji niektórych rzeczy, które pojawiają się gdy wejdziesz w stan przepływu. Oto one:

  • Wyzwanie, które sprawia, że ​​wykorzystujesz wszystkie swoje umiejętności. Jeśli wyzwanie wymaga najwyższego poziomu Twoich umiejętności, najprawdopodobniej zaczniesz być w stanie przepływu.
  • Koncentracja. W stanie przepływu Twoje skupienie jest tak wyśrodkowane, że świat i Twoje ego całkowicie znikają. Cała Twoja istota skupia się na jednej rzeczy, a ty wchodzisz w stan skrajnej koncentracji.
  • Jasno określone cele. Csikszentmihalyi odkrył, że czerpiemy więcej radości z rzeczy, gdy posiadamy jasne cele. Jeśli są nieokreślone lub niejasne, Twoja uwaga zniknie.
  • Bezpośrednia, natychmiastowa informacja zwrotna. Ludzie potrzebują krótkoterminowych informacji zwrotnych, aby wzmocnić swoje zachowanie. Poczucie, że jesteś na dobrej drodze dodaje intensywności Twojemu doświadczeniu.
  • Wyłączenie innych informacji. W stanie przepływu nie ma miejsca na informacje niezwiązane z prowadzoną działalnością.
  • Poczucie kontroli. Kiedy jesteś w stanie przepływu czujesz, że kontrolujesz to co się dzieje. To jak kompas dla Twojej samoświadomości.
  • Tracisz poczucie samoświadomości. W tego rodzaju stanach, czujesz się jakby Twoje poczucie jaźni prawie całkowicie zniknęło. Tym co to robi, jest tworzenie w Tobie pewnego rodzaju efektu “wolności”.
  • Zmiana w postrzeganiu czasu. Przeżywanie tego stanu daje poczucie, że czas się skompresował. Trzy godziny będą miały 30 sekund w stanie przepływu.
liść na wodzie

Zastosowanie

Ludzie używali pomysłów Mihaly Csikszentmihalyi w wielu różnych dziedzinach. Osoby w edukacji, psychoterapii, a nawet biznesie znaleźli w nich dobry użytek. Dodatkowo, każdy z nas prawdopodobnie miał wcześniej jeden z tych optymalnych doświadczeń lub stanów przepływu. Ponadto, możesz nawet mieć je częściej, jeśli naprawdę ciężko pracujesz nad tym, co według Mihaly jest najlepszymi sposobami wejścia w ten stan.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.