Kultywowanie wdzięczności – 3 proste ćwiczenia

Kultywowanie wdzięczności – 3 proste ćwiczenia
Laura Reguera

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Laura Reguera.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Wielu z nas w dzieciństwie zostało nauczonych dobrych manier. Powiedziano nam, że powinniśmy zawsze uprzejmie prosić i okazywać wdzięczność, gdy ktoś coś dla nas robi. Ile razy rodzice ponaglali nas słowami: „co się mówi?”, a my niemal automatycznie odpowiadaliśmy „dziękuję!”? Mimo to czasem zapominamy, jak ważne jest kultywowanie wdzięczności i jej wyrażanie w codziennym życiu.

Teraz, gdy sami jesteśmy rodzicami, postępujemy tak samo wobec naszych dzieci. Uważamy, że kultywowanie wdzięczności jest bardzo ważne. Ale czy rzeczywiście jesteśmy wdzięczni każdego dnia? Nie chodzi o automatyczne rzucenie „dziękuję”, ale o prawdziwe uczucia. Kultywowanie wdzięczności pomaga poczuć się lepiej!

„Wdzięczność nie jest tylko największą z zalet. Jest związana z każdą z nich”.

Marek Tulliusz Cyceron

Kultywowanie wdzięczności poprawia samopoczucie

Wdzięczność to uczucie, które odczuwasz, gdy życie (i ci, którzy są częścią Twojego życia) uśmiecha się do Ciebie. Kiedy małe rzeczy idą dobrze. Czasami możesz myśleć, że wdzięczność nie jest szczególnie ważna. Ale wiedza o tym, na czym polega stosowanie i kultywowanie wdzięczności sprzyja pozytywnym emocjom. Te z kolei poprawiają samopoczucie.

Kiedy okazujesz wdzięczność z umiarem i zrównoważeniem, możesz w pełni wykorzystać jej zalety. W jaki sposób? Przede wszystkim warto poświęcić czas w ciągu dnia, aby pomyśleć o osobie, której chcesz okazać wdzięczność. Może to być Twój partner, przyjaciel, członek rodziny lub ktoś, z kim spędzasz czas. Następnie pomyśl o czymś, co ta osoba zrobiła lub powiedziała, a co Ci się spodobało.

„Zapomnij, co dałeś, abyś pamiętał, co otrzymałeś”

-Mariano Aguilo-

Kultywowanie wdzięczności – przytulanie

Kiedy już wiesz, za co chcesz wyrazić wdzięczność, zapisz to. Napisz spersonalizowaną i konkretną wiadomość. Będzie to stanowić dowód Twojej wdzięczności i odzwierciedlać, jak bardzo cenisz tę osobę. Zapisz także datę i ukryj notatkę w rzeczach tej osoby, aby mogła ją przypadkowo znaleźć.

Kiedy ta osoba otworzy portfel lub sięgnie po czyste skarpetki do szafki, odkryje cudowną niespodziankę. Poczuje to samo, co Ty, pisząc tę wiadomość – wdzięczność! Wyobraź sobie jak wspaniały będzie efekt, jeśli zostawisz taką wiadomość raz w tygodniu.

Co więcej wcale nie potrzebujesz do tego papieru i długopisu. Jeśli wziąć pod uwagę wszystkie nowe technologie i sposoby na pozostawienie wiadomości, kultywowanie wdzięczności staje się niesamowicie łatwe

Zrównoważona wdzięczność – nie za dużo, nie za mało

Teraz znasz sposób na kultywowanie wdzięczności i na to, jak najlepiej ją wykorzystać. Ale czy można okazywać wdzięczność za mało lub za dużo? Jak to zrównoważyć? Jeśli czujesz, że nie okazujesz wystarczająco wdzięczności, pierwszym krokiem jest odczucie wdzięczności wobec samego siebie. W końcu kultywowanie wdzięczności zaczyna się od nas samych.

„Dumny człowiek rzadko jest człowiekiem wdzięcznym, ponieważ nigdy nie myśli, że dostaje tyle, na ile zasługuje”.
-Henry Ward Beecher-

Aby to zrobić, każdego dnia poświęć chwilę, aby się odprężyć. Wstań o 10 minut wcześniej niż zwykle i posłuchaj swojego ciała. Ciało zawsze komunikuje pewne potrzeby, ale trzeba zwracać na nie uwagę, aby to zrozumieć. Sprawdź ogólny wyraz twarzy, stan skóry i całego ciała.

Gdy już zauważysz, czego potrzebujesz, przeznacz kilka chwil pod prysznicem na zadbanie o siebie. Wymasuj się myjką i zachowaj świadomość przyjemnych odczuć, które temu towarzyszą. Jeśli Twoja skóra jest sucha, wmasuj w nią balsam nawilżający. W ten sposób możesz kultywować wdzięczność wobec siebie, centymetr po centymetrze Twojej skóry.

„Nie” dla nadużywania wdzięczności

Dlaczego nadmierna wdzięczność jest zła? To bardzo proste – może sugerować, że jest nieszczera. Może to negatywnie wpłynąć na Twoje relacje. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, jak okazywać wdzięczność właściwej osobie we właściwym czasie. Wyrażanie wdzięczności wymaga inteligencji.

Aby to osiągnąć, możesz śledzić swoją wdzięczność przez cały tydzień. Zapisz, kiedy mówisz „dziękuję” i jak inni reagują na Twoją wdzięczność. Gdy minie tydzień, możesz zobaczyć, czy ktoś Ci przekazał, że nie było potrzeby tak bardzo dziękować.

Dziękuję napisane na piasku na plaży

Może się też zdarzyć, że inni ludzie w ogóle nie zareagują na Twoje podziękowanie, ponieważ uznają, że zbyt często okazujesz im wdzięczność. Alternatywą jest szukanie różnych sposobów na wyrażanie wdzięczności. W ten sposób można zapewnić, że wdzięczność ma pozytywny wpływ na Ciebie, drugą osobę i Wasz związekĆwicz te proste ćwiczenia, aby zachować umiar i kultywować wdzięczność!

Bibliografia:

Sevilla, E., Chorén, P., y Cataluña, D. (2017). Capítulo 2. Gratitud. En D. Cataluña (Ed.) Manual de Ejercicios de Psicología Positiva Aplicada (pp 15-18). Madrid, España: Colegio Oficial de Psicólogos de Madrid.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.