Intensywne emocje - jaki mają związek z ekranami

Jakie są skutki naszego hiperpołączonego społeczeństwa? Jak ciągłe stosowanie urządzeń elektronicznych wpływa na intensywne emocje? Jak zmieniają się zachowania nastolatków spędzających czas przed ekranami? W tym artykule wyjaśnimy to zagadnienie.
Intensywne emocje - jaki mają związek z ekranami
Gorka Jiménez Pajares

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gorka Jiménez Pajares.

Ostatnia aktualizacja: 23 czerwca, 2023

Żyjemy w hiperpołączonym społeczeństwie i wiele naszych interakcji społecznych odbywa się za pośrednictwem ekranów. W lipcu 2022 r. przeprowadzono badanie dotyczące tego jak ciągłe używanie ekranów wpływa na intensywne emocje. Ponad połowa uczestników stwierdziła, że ekrany sprawiają, że czują się szczęśliwsi. Co jednak kryje się za związkiem między ekranami a intensywnymi emocjami?

Badanie to zostało przeprowadzone przez epantallados.com i GAD3 przy wsparciu Por un Uso Love de Tecnología. Uczestniczyła również Komisja Europejska. Zbadano wpływ ekranów na nastolatków i ich rodziców przed i po pandemii COVID-19. Wyniki okazały się bardzo interesujące.

Odłączona rodzina patrząca na swoje urządzenia elektroniczne
Korzystanie z ekranów ogranicza konwersacje.
  • Jedna czwarta młodych ludzi ma problemy z koncentracją od czasu korzystania z ekranu.
  • Trzy osoby na dziesięć rzadziej rozmawiają z rodzicami.
  • 23 procent zgadza się, że ma mniej cierpliwości.
  • 22 procent straciło zainteresowanie czymkolwiek innym.
  • 18 procent twierdzi, że ekrany zmniejszyły ich zdolność do wysiłku.
  • 26 procent doświadczyło nasilonych problemów ze snem.
  • 13 procent odczuwa smutek, i w dodatku nie wie z jakiego powodu.

Telefon komórkowy jest nadal najczęściej używanym urządzeniem cyfrowym w domu. Dwóch na trzech nastolatków (68 proc.) korzysta z telefonów komórkowych częściej niż przed wybuchem pandemii. To tylko o cztery procent częściej niż ich rodzice (64 proc.)”.

-Ogólna Rada Psychologii Hiszpanii-

W badaniu wzięło udział łącznie 824 osób. Uczestnikami byli rodzice i ich dorastające dzieci w wieku od 14 do 17 lat.

„W obliczu możliwości pozbawienia ich telefonów komórkowych trzech na dziesięciu nastolatków twierdzi, że bez telefonu komórkowego przez pełne dwa dni byliby zdenerwowani. Co czwarty nieletni uważa, że bez telefonu komórkowego nie wiedziałby, co robić, a 21 procent nastolatków uważa, że czułoby się samotnie”.

-GAD3-

Nastolatek z telefonem komórkowym w łóżku. Bezsenność powoduje intensywne emocje
17 procent nastolatków twierdzi, że odkąd używają ekranów, ich sen się pogorszył.

Upośledzone zdrowie emocjonalne

Badanie to potwierdza, że korzystanie z ekranów wpływa bezpośrednio na zdrowie emocjonalne i zachowanie nastolatków. Efekty są następujące:

  • Brak koncentracji. Jedna czwarta młodych ludzi (28 proc.) przyznaje, że trudniej jest im się skoncentrować. Prawie taki sam odsetek rodziców zgadza się z tym poglądem: (27 proc.).
  • Brak umiejętności prowadzenia rozmowy. 28 proc. nieletnich przyznaje, że odkąd korzysta z ekranów, rzadziej rozmawia z rodzicami. Ponadto 22 procent rodziców uważa, że mniej rozmawia z dziećmi.
  • Brak cierpliwości. Google zajmuje mniej niż sekundę, odpowiedzieć na jakiekolwiek pytanie. To uczy nastolatków, że mogą nauczyć się wszystkiego, już teraz. W związku z tym 23 procent twierdzi, że odkąd korzysta z ekranów, ma mniej cierpliwości. Wskaźnik ten wzrasta do 28 proc. w przypadku percepcji ich rodziców.
  • Brak zainteresowania innymi sprawami. Ekrany powodują, że 22 procent nieletnich traci zainteresowanie innymi zajęciami. Gry wideo, seriale i media społecznościowe stają się dla nich azylem. Tak samo uważa 28 procent rodziców.
  • Brak siły woli. Żądania z życia wzięte nie spotykają się z tak szybką reakcją jak Google. Dlaczego więc mieliby próbować wspiąć się na tę górę lub przeskoczyć ponad przeszkodą? 20 procent nastolatków zdaje sobie sprawę, że ekrany nie stymulują ich do wysiłku.
  • Zakłócony sen. 26 procent nastolatków twierdzi, że ma trudności ze snem i przyznaje, że ekrany odgrywają w tym istotną rolę. Aktywacja, którą urządzenia generują w mózgu przed snem, nie sprzyja zasypianiu. W rezultacie jądro nadskrzyżowaniowe nie jest w stanie wyprodukować ilości melatoniny potrzebnej do snu. Rezultatem jest bezsenność.
  • Zmiana charakteru. Zła jakość snu może przełożyć się na zmiany w charakterze i zachowaniu. Jak wiesz, nadmierna złość i zdenerwowanie są znacznie bardziej prawdopodobne po źle przespanej nocy. Nic więc dziwnego, że brak snu sprawia, że nastolatki są bardziej drażliwe.
  • Uczucie dyskomfortu. 13 procent nastolatków twierdzi, że odkąd korzystają z ekranów, nie radzą sobie z intensywnymi emocjami, zwłaszcza z frustracją.

„Ekrany są dla nastolatków źródłem intensywnych emocji. Ponad połowa twierdzi, że ekrany bardzo pomagają im być szczęśliwymi. Według 48 proc., pomagają im oderwać się od codziennej rzeczywistości. Dla 43 proc. wywołują emocjonalny rollercoster. “

Generalna Rada Psychologii Hiszpanii-

Podsumowanie

W konsekwencji wyników tego badania autorzy podkreślają potrzebę pracy i uczenia młodzieży strategii skutecznego radzenia sobie z emocjami. Ponadto należy wyposażyć ich w narzędzia, aby rosło w nich poczucie bezpieczeństwa.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Empantallados y GAD3 (2021). “El impacto de las pantallas en la vida familiar. Familias y adolescentes tras el confinamiento: nuevos retos educativos y oportunidades”.
  • Lara Álcantara, G. E. (2021). Exposición de infantes a pantallas. Disminuir u orientar.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.