Stać się mniej negatywnym - siedem praktycznych wskazówek

Wszyscy ludzie mogą się zmienić, a to obejmuje zmianę sposobu, w jaki patrzysz na swoje życie. Pierwszym krokiem jest zacząć doceniać dobro w swoim życiu i zacząć relatywizować.
Stać się mniej negatywnym - siedem praktycznych wskazówek

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2021

Czy uważasz się za osobę, która we wszystkim, widzi to, co negatywne? Czy uważasz, że mógłbyś stać się mniej negatywnym? Bycie pesymistą powoduje, że skupiasz się na negatywach, a nie na pozytywach. W ten sposób cała twoja uwaga jest skierowana na to, co „nie poszło dobrze”. Wiąże się to również z utratą nadziei lub uwierzeniem, że rzeczy nie mogą się zmienić i że nie zależą od ciebie.

W tym artykule przedstawiamy kilka pomysłów na to jak stać się mniej negatywnym. Nie oznacza to, że musisz pielęgnować naiwny pozytywizm, ale raczej po prostu trochę zrównoważyć szale. Innymi słowy, zrozumieć, że we wszystkim, co złe, można też znaleźć coś dobrego.

Stać się mniej negatywnym – siedem praktycznych wskazówek

Jak możesz stać się mniej negatywnym? Oto siedem wskazówek, nad którymi możesz zacząć pracować.

1. Każdego dnia dostrzegaj coś dobrego

Staraj się codziennie znajdować coś dobrego i doceniaj to. To nie musi być coś wielkiego. Może to być fakt, że spotkałeś na ulicy kogoś, kogo nie widziałeś od dawna, rozmawiasz z siostrą, oglądasz piękny krajobraz, czujesz się bezpieczniej, czytasz fragment ulubionej książki… Innymi słowy, ciesz się z małych rzeczy.

Szczęśliwa uśmiechnięta kobieta

2. Napisz co w sobie lubisz

Napisz, co w sobie lubisz i cenisz. Na przykład, w czym jesteś dobry? Jest to sposób na wprowadzenie bardziej pozytywnego języka do codziennej rutyny. W rzeczywistości nie chodzi tylko o rzeczy, które lubisz w sobie, ale także o słowa, których używasz, aby je opisać.

3. Zastosuj yin i yang

Yin i yang to symbol owinięty w dwie koncepcje taoizmu i używany do reprezentowania dwoistości. Filozofia ta opisuje dwie przeciwstawne i uzupełniające się fundamentalne siły, które można znaleźć we wszystkich rzeczach (to znaczy we wszystkich dobrych i wszystkich złych).

Wypróbuj to ćwiczenie. Kiedy poczujesz, że negatywność cię dominuje, spróbuj znaleźć pozytywy w tym, co ci się przydarzyło. Chociaż czasami może to być trudne do znalezienia lub może być słabo widoczne, zawsze istnieje. W rzeczywistości czasami pozytywy po prostu obejmują to, czego nauczyłeś się z danego doświadczenia.

4. Nie bądź ofiarą

Dobrym pomysłem jest praktykowanie współczucia wobec siebie w akceptowaniu bólu i negatywnych emocji. Jednak przejście od współczucia do samego siebie do bycia ofiarą nie jest tak korzystne. Co więcej, istnieje naprawdę cienka granica między tymi dwoma.

Jednak współczucie dla siebie to nie to samo, co użalanie się nad sobą. Współczucie wobec siebie oznacza słuchanie siebie, rozumienie siebie i pozwalanie sobie na bycie w błędzie. Z drugiej strony bycie ofiarą oznacza, że oddajesz się cierpieniu i starasz się obwiniać coś lub kogoś. Z tego powodu, jeśli chcesz być mniej negatywny, nie możesz być ofiarą.

5. Nie bądź ekstremistą

Za wieloma negatywnymi myślami często kryje się ekstremizm. Innymi słowy, masz tendencję do oceniania wszystkiego w ekstremalny sposób. Dlaczego jednak wszystko musi być czarne lub białe?

Staraj się być mniej ekstremalny w swoich myślach i działaniach. Spróbuj relatywizować, gdy myślisz o tym, co ci się przydarzyło. Zadaj sobie pytanie, czy to naprawdę takie złe? Spróbuj odejść od swojej skrajnej pozycji i zamiast tego ustaw się w punkcie środkowym. Wypróbuj, a zauważysz różnicę!

6. Bądź kreatywny

Może to zabrzmieć dość dziwnie, być kreatywnym, aby być bardziej pozytywnym. Niemniej jednak prawda jest taka, że kreatywne pomysły pozwalają wyjść ze strefy komfortu, otworzyć umysł i stać się bardziej elastycznym. To wszystko są cechy pozytywizmu.

Dlatego kreatywne myślenie pozwoli Ci otworzyć drzwi na nowe perspektywy. Co więcej, istnieje możliwość, że nie będą one tak negatywne, jak początkowo sądziłeś.

„Kiedy człowiek staje w obliczu przeciwności lub poważnego problemu, rozwiązuje go, podchodząc do niego kreatywnie”.

-Albert Ellis-

Mężczyzna myśli jak stać się mniej negatywnym

7. Otaczaj się pozytywnymi ludźmi

Twoje otoczenie wpływa na to, jak się czujesz i co myślisz. Z tego powodu, jeśli chcesz być trochę bardziej pozytywny, musisz otaczać się ludźmi, którzy również są pozytywni. Albo przynajmniej tymi, którzy nie są negatywni. Na pewno jednak nie tymi, którzy są toksyczni.

Przetestuj to. Otaczaj się ludźmi, którzy dają dobre wibracje, a przede wszystkim nie narzekają. Wkrótce zobaczysz, krok po kroku, że twoja energia się zmienia.

Bycie mniej negatywnym nie polega na oglądaniu wszystkiego przez różowe okulary lub byciu ślepym optymistą. Oznacza to jednak zmianę swojego nastawienia, relatywizację i wyjście poza negatywność. Ten rodzaj postawy często wynika ze strachu przed zmianą lub nieufności. Pamiętaj, że jeśli zmienisz sposób, w jaki widzisz rzeczy, zmienią się też rzeczy, które widzisz.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Emmons, R. A. y Stern, R. (2013). Gratitude as a Psychotherapeutic Intervention. Journal of clinical psychology: in sesion. 69(8): 846–855.
  • García-Alandete, Joaquín; Gallego-Pérez, José Francisco; Pérez-Delgado, Esteban. (2009). Sentido de la vida y desesperanza: un estudio empírico
    Universitas Psychologica, 8(2): 447-454.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.