Zwiększenie kreatywności za pomocą stymulacji mózgu

Zwiększenie kreatywności za pomocą stymulacji mózgu

Ostatnia aktualizacja: 05 sierpnia, 2020

Każdy z nas chciałby być bardziej kreatywny. Niedawno wykazano, że zwiększenie kreatywności można osiągnąć dzięki stymulacji mózgu. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!

Mózg jest głównym bohaterem ostatnich dekad. Naukowcy z całego świata i z najróżniejszych dyscyplin zainwestowali mnóstwo czasu i pieniędzy na badania. Jednak istnieje jedna kwestia, która wzbudziła największe zainteresowanie naukowców i opinii publicznej.

Wszyscy są zainteresowani zrozumieniem tego w jaki sposób ludzie mogą maksymalnie wykorzystywać swoje umiejętności, jak je odnawiać, a nawet jak je poprawiać. Zwiększenie kreatywności można osiągnąć dzięki innowacyjnej technice polegającej na stymulacji mózgu.

Ta technika zakłada przewodzenie prądów elektrycznych w mózgu, aby modyfikować lub stymulować aktywność określonych obszarów. Istnieje kilka rodzajów stymulacji, które zależą od stopnia inwazyjności oraz rodzaju bodźców. Pośród nich wyróżniamy:

  • Głęboką stymulację mózgu (DBS). To dość inwazyjny rodzaj stymulacji, ponieważ impulsy lub elektrody są dostarczane bezpośrednio do określonego obszaru mózgu lub obszaru ciała pacjenta. Profesjonaliści wykorzystują zazwyczaj tą technikę w ostrych przypadkach Parkinsona lub dziedzicznego drżenia.
  • Powierzchniową stymulację mózgu. To rodzaje nieinwazyjnej stymulacji, które stanowią przełom w nauce:
    • Przezczaszkowa stymulacja magnetyczna (TMS). W pobliżu czaszki danej osoby jest umieszczane urządzenie, które wytwarza pole magnetyczne wywołujące prądy elektryczne. Takie prądy przechodzą przez czaszkę, stymulując wybrany obszar.
    • Przezczaszkowa stymulacja elektryczna (TES). Na czaszce pacjenta umieszczane są elektrody, które wysyłają prądy o niskiej amplitudzie, które zwiększają lub zmniejszają aktywność neuronów w określonej części mózgu. Profesjonaliści dostarczają prąd w sposób stały (tDCS) lub naprzemienny (tACS).
Kolorowa żarówka - zwiększenie kreatywności

Siła stymulacji mózgu

Ogólnie rzecz biorąc, stymulacja mózgu jest wykorzystywana w celu kompensacji lub zmniejszenia deficytów lub zaburzeń związanych z aktywnością mózgu. Innymi słowy, zaburzeń, w których pojawiają się zazwyczaj nietypowe wzorce aktywności, występujące z powodu braków lub niedoborów.

Można powiedzieć, że stymulacja mózgu pomaga regulować wzorce egzekucyjne grup neuronów w określonych obszarach. Na przykład wiele osób wykorzystuje magnetyczną stymulację mózgu, aby leczyć zaburzenia nastroju (depresję, zaburzenia dwubiegunowe), zespół stresu pourazowego, bóle neuropatyczne, a nawet jąkanie.

Poza tym profesjonaliści wykorzystują bezpośrednią przezczaszkową stymulację elektryczną (tDCS), aby poprawiać procesy związane z umiejętnościami poznawczymi, motorycznymi i sensorycznymi u osób z demencją lub cierpiących z powodu udaru.

Co więcej, naukowcy na Uniwersytecie w Sydney dokonali praktycznie nieprawdopodobnego odkrycia jak z opowieści science fiction, które wiąże się z tą techniką stymulacji mózgu. Podczas badania przedstawili grupie osób problem, który polegał na połączeniu grupy kropek ułożonych trzy po trzy za pomocą czterech linii.

To ćwiczenie może wydawać się proste. Jednak sprawia dużą trudność większości osób, nawet po otrzymaniu podpowiedzi i wsparcia podczas kilku kroków. Okazało się, że żaden z uczestników badania nie był w stanie rozwiązać tego problemu.

Jednak po zaledwie 10 minutach od zastosowania tDCS praktycznie połowa uczestników badania rozwiązała zadanie bez problemu. Osoby, które nie otrzymały stymulacji mózgu, nadal nie były w stanie go rozwiązać.

Dlatego też warto zastanowić się czy można zastosować tą technikę do czegoś więcej niż rehabilitacji niektórych zmian? Czy można uzyskać dzięki niej zwiększenie kreatywności?

Stymulacja mózgu a zwiększenie kreatywności

Co więcej, badacze wykorzystywali inne techniki przezczaszkowej stymulacji elektrycznej, takie jak tACS, aby zbadać fale mózgowe i działanie mózgu. Jednak używali również tej techniki dostarczając niewielkie fale do określonych obszarów związanych z funkcjami motorycznymi, pamięcią roboczą i obszarami percepcyjnymi.

Kolorowy wybuch

Niedawno grupa badawcza na Uniwersytecie Północnej Karoliny zagłębili się bardziej w tą kwestię. Badali wpływ stymulacji mózgu na kreatywność. Ta umiejętność polega na wytwarzaniu innowacyjnych idei oraz wiązaniu starych pomysłów z nowymi. Wiąże się również z inteligencją.

Ponadto badacze z Północnej Ameryki przeprowadzili badania kreatywności na grupie podmiotów zarówno przed przezczaszkową stymulacją elektryczną prądem zmiennym (tACS). W rezultacie dowiedzieli się, że zwiększając moc fal alfa w korze czaszkowej poprzez stymulację przezczaszkową, kreatywność również zwiększa się o 7,4%.

Co wydarzy się dalej?

Nie ma wątpliwości, że wielu naukowców będzie dalej badało wykorzystanie stymulacji mózgu do zwiększenia umiejętności poznawczych. Zapewne kiedyś nadejdzie moment, w którym każdy będzie w stanie poprawić swoją pamięć, umiejętność podejmowania decyzji lub uwagę dzięki stymulacji mózgu.

Pytanie brzmi: czy to byłoby etyczne? Czy można stosować stymulację mózgu tylko po to, aby uzyskać zwiększenie kreatywności?

Jednak czeka nas jeszcze długa droga, zanim uda się nam uzyskać zoptymalizowane wyniki tego rodzaju interwencji. Chociaż postępy dokonują się głównie w celu poprawy określonych patologii, to każdy chce, aby nauka się rozwijała.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Lustenberger, C., Boyle, M. R., Foulser, A. A., Mellin, J. M. & Fröhlich, F. (2015). Role of Frontal Alpha Oscillations in Creativity. Cortex, 67, 74-82.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.