Dowiedz się, jaki wpływ na mózg mają książki!

Dowiedz się, jaki wpływ na mózg mają książki!

Ostatnia aktualizacja: 30 września, 2021

Książki pozwalają znaleźć się w świecie wykraczającym daleko poza same tylko słowa zawarte na każdej z poszczególnych stron. To całkowite pogrążenie się w innej epoce i innej rzeczywistości.

Książki pozwalają Ci zapomnieć o wszystkim wokół Ciebie, wręcz zanurzyć się w zupełnie innym, wykreowanym przez Twoją własną wyobraźnię świecie. Jesteś niezwykle zmotywowany, aby dotrzeć do końca opowieści, a kiedy w końcu Ci się to uda, możesz poczuć mieszaninę smutku i spełnienia.

Dlaczego tak czytanie jest tak ważne? Jaki wpływ mają książki na nasz mózg? Spróbujemy przyjrzeć się tej kwestii w naszym dzisiejszym artykule. Zapraszamy zatem do lektury.

Książkowe fabuły są w stanie kształtować nasze życie, a w niektórych przypadkach także pomóc zdefiniować osobowość
-Gregory Berns-

Książki a nasz mózg

Gdy czytamy książki, pobudzamy w ten sposób nasz mózg. Książki stymulują naszą koncentrację, pozwalają ćwiczyć skupienie uwagi wzrokowej, wyobraźnię i reakcje emocjonalne. Wszystkie te cechy tworzą łącznie intensywne ćwiczenie umysłowe wywierające pozytywny wpływ i wzbogacające nasz umysł.

Ale efekt taki związany jest wyłącznie z dobrymi książkami i dobrym warsztatem pisarskim. Naukowcy tacy, jak George Lakoff i Mark Johnson, autorzy znanej pozycji „Metaphors We Live By” (w tłumaczeniu: Metafory w naszym życiu), zbadali moc metaforycznego obrazu świata w ludzkich umysłach.

Wszelkiego rodzaju metafory pozwalają na aktywację różnych obszarów naszej świadomości, w zależności od ich znaczenia i stopnia skomplikowania.

Wyobraźnia - podróż ku przyszłości

Nie każdy wyobraża sobie świat opisywany przez czytane w książce słowa w ten sam sposób. Samo to w sobie jest niezwykle istotnym oraz interesującym faktem. Jedna książka czytana przez dwie osoby może zostać wizualizowana w ich umysłach w bardzo różny sposób, a potencjalne sposoby wyobrażenia sobie wykreowanego w niej świata mogą być fascynująco odmienne.

Co zatem decyduje o tym, jak każdy z nas postrzega książki i jej bohaterów? Ich osobowość, ich charakter, sytuacje w jakich się znajdują i jakich doświadczają. Nie będziesz w stanie uzyskać dwóch identycznych wyników dla tej samej książki, w oparciu o relacje dwóch osób ją czytających.

Wiąże się po prostu z tym, że nasze umysły działają na różne sposoby.

Postaci oraz empatia

Jak często staramy się wskoczyć w myślach w buty postaci z książki, którą właśnie czytamy? Poza tym, że staramy się w jakiś sposób zwizualizować sobie ich wygląd i otoczenie, w jakim funkcjonują, to próbujemy także wyrobić sobie opinię na ich temat. A na koniec z reguły staramy się wczuć w ich myśli i sposób postępowania.

Dzięki temu często zdarza nam się czuć to samo, co czują ulubione przez nas postaci z kart książki.

Dzięki temu procesowi stajemy się bardziej intuicyjni i świadomi naszego otoczenia, co pozwala nam lepiej zrozumieć sygnały emocjonalne wysyłane świadomie lub nie przez inne osoby.

Nie wolno nam zapominać, że bohaterowie książki to jednak całkowicie fikcyjne (przynajmniej w większości przypadków) postaci, które tak naprawdę nie istnieją, ale w naszych umysłach stają się bardzo realne, ponieważ dajemy im kształt.

Udaje nam się zaprzyjaźnić z wykreowanymi w naszym umyśle postaciami, zaczęliśmy już poznawać miejsca opisane na kartach książki, a opisane w niej wydarzenia wspominamy w ten sam sposób, jakbyśmy opisywali nasze własne doświadczenia. Podążaliśmy za bohaterami tejże książki krok w krok i przeżywaliśmy dokładnie to, co oni sami czuli.

Dziewczynka

Zmiana naszego zachowania

Czytanie książki pomaga nam lepiej zrozumieć świat i poznać wiele innych punktów widzenia. Książka może być fikcją, ale dysponuje także wieloma ukrytymi lekcjami dla każdego z nas, z których możemy dowiedzieć się wielu pożytecznych w życiu codziennym rzeczy.

Oprócz stymulowania rozwoju naszej zdolności do empatii, książki sprawiają, że jesteśmy bardziej wyrozumiali dla innych ludzi, właśnie dzięki większej zdolności do rozumienia innych. Innymi słowy, uczymy się tego, jak radzić sobie z pewnymi sytuacjami lub osobami na podstawie tego, co w przeszłości przeczytaliśmy,  a także rozwijamy swoją własną wrażliwość na potrzeby innych osób.

Niech książki staną się ważną częścią Twojego życia

Jak zdążyliśmy już dostrzec, książki pomagają nam lepiej poznać i zrozumieć świat, a także dzielić się empatią z innymi osobami. Wpływają one na nas w pozytywny sposób, który przynosi nam wiele korzyści także w naszym codziennym życiu.

Mamy obecnie wręcz niezliczone możliwości, aby czytać książki. Mamy je zarówno w wersjach papierowych, jak i elektronicznych. Dostępne są także w różnych językach, na różne tematy i dotyczące różnych epok. Dzięki temu możemy wybrać interesującą nas lekturę w zależności od tego, czego szukasz i czego potrzebujesz.

Czytanie książek

Pamiętam doskonale moment, w którym jedna z moich przyjaciółek powiedziała, że przeczytanie pewnej bardzo smutnej powieści znacząco pomogło jej przetrwać trudne chwile w jej własnym życiu.

Jak to możliwe? Może po prostu zdołała się głęboko wczuć w treść książki i identyfikować się z jej bohaterami. A to pomogło jej zobaczyć, że w życiu często zdarzają się złe chwile, ale nie oznacza to, że całe życie jest ciężkie i przygnębiające. Czytanie o cudzych nieszczęściach pomogło jej nabrać pozytywnego nastawienia i poradzić sobie z własnymi problemami.

Te i inne rzeczy mogą się zdarzyć każdemu z nas. Dlaczego oglądamy film, co do którego wiemy doskonale, że zmusi nas do płaczu i będziemy w trakcie seansu czuć się smutni? Ponieważ w ten sposób pozwalamy, aby nasz ból popłynął razem z łzami i w ten sposób uda nam się od niego wyzwolić.

To samo dzieje się w przypadku dobrej przygody z książkami, ale z ważnym wyjątkiem: książki pozwalają nam dodatkowo zaprząc naszą wyobraźnię do pracy i wytworzyć własny świat, tak jak on wygląda według nas.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.