Czy wiesz o tym, że pozytywne myślenie naprawdę jest skuteczne?

Czy wiesz o tym, że pozytywne myślenie naprawdę jest skuteczne?

Ostatnia aktualizacja: 27 września, 2021

Zmień swoje życie… Zacznij stosować pozytywne myślenie!

Co by się stało gdybyś od dzisiaj zaczął zmieniać niektóre swoje z pozoru nieistotne nawyki? Może mógłbyś na początku dnia zacząć po prostu stosować pozytywne myślenie, skupiać się wokół pozytywnych aspektów swojego życia, które dzieje się tu i teraz?

Czy to wydaje się zbyt trudne? Być może tak, biorąc pod uwagę fakt, że wszyscy mamy tendencję do skupiania się na negatywach. Często mówimy: “Czy zauważyłeś jak wszystko źle się układa?”, “Nie mogę znieść tej osoby, zatruwa mi życie”, “Rozumiem. Mnie przydarza się to codziennie i jest tylko gorzej!”

Czasem nasze problemy i codzienne dramaty stają się błędnym kołem, które zamiast prowokować pozytywną zmianę pogarszają naszą rzeczywistość. To jest zdecydowanie niezdrowe.

Mówienie o tym, co czyni nas szczęśliwymi nie oznacza, że jesteśmy naiwni lub zaprzeczamy istnieniu naszych problemów. Pozytywne myślenie oznacza przyjmowanie postawy, która charakteryzuje się bardziej konstruktywnym podejściem i może pomóc w naszym codziennym życiu.

Pozytywne myślenie nie oznacza ignorowania smutku

Pozytywna postawa nie oznacza odrzucenia smutku, lecz wzięcie odpowiedzialności za swoją rzeczywistość, zrozumienie przyczyn swojego cierpienia i mimo tego zdecydowanie się na przyjęcie swojego życia w pełni sił i z optymizmem. Taka postawa prowadzi do zdrowszego stylu życia i oddziałuje pozytywnie również na otoczenie.

“Pozytywne myślenie” nie jest tylko popularnym sloganem z podręczników samopomocowych. Taka postawa daje nam realne wsparcie w codziennym życiu, często ratuje nas w trudnych sytuacjach i pozwala wznieść się ponad nasze problemy.

pozytywne myślenie

Wszyscy doświadczamy trudnych sytuacji i być może również aktualnie sprawy nie układają się najlepiej w naszym życiu. Niemniej jednak, jeśli koncentrujemy się wyłącznie na negatywnych aspektach codziennego życia, to nigdy nie będziemy w stanie pozbyć się takiego myślenia.

Skupianie się na pozytywach i mówienie w pozytywny sposób uzdrawia nas samych i oddziałuje pozytywnie również na nasze otoczenie. To prawda, że czasem może to być bardzo trudne lub wręcz niemożliwe. Możesz być jednak pewny, że jest to bardzo dobry nawyk, który przyczynia się do zdrowej sfery cielesnej i emocjonalnej.

Ból może być straszny, a smutek potrafi ściągnąć nas w dół, jednak tak naprawdę to właśnie negatywne myślenie  potrafi nas ranić, ponieważ zawiera ono w sobie pewną dozę gniewu.

kwiatek

Jak stosować pozytywne myślenie w codziennym życiu

W jaki sposób przeżywać swój dzień w pozytywny i radosny sposób nawet wtedy, kiedy czujemy się nie najlepiej? Na pewno nie jest to proste. Poniższe wskazówki mogą w tym pomóc:

  1. Przyjrzyj się swoim zmartwieniom i smutkom. Postaraj się zrozumieć ich istotę i źródło. Zastanów się, jaką możesz przyjąć wobec nich postawę. Jeśli twoje problemy wiążą się ze stratą, uczuciem zawodu, zdradą czy rozstaniem i są to sytuacje, których nie da się pozytywnie rozwiązać, najlepiej jeśli stawisz im czoła jak najprędzej i jak najszybciej się z nimi pożegnasz.
  2. Wyeliminuj wszystkie negatywne rozmowy. Każdy z nas potrafi się wplątywać w obsesyjne myśli, które wywołują negatywne myślenie. Postaraj się tego bezwzględnie unikać. Takie myślenie jest całkowicie bezużyteczne.
  3. Stosuj pozytywne afirmacje. “Dzisiejszy dzień będzie moim dniem, dziś wszystko dobrze się ułoży, a ja będę świetnie się czuć..”
  4. Zastąp negatywne stwierdzenia pozytywnymi np.: ” zasługuję na najlepsze” zamiast “jestem porażką”.
  5. Skup się na teraźniejszości. Nie pozwól, żeby twoje dobre samopoczucie zależało od tego, co wydarzy się jutro. Nie stosuj też myślenia typu “jak tylko… (coś się wydarzy/coś zrobię) to wtedy…”. Nie myśl tak. Ciesz się chwilą teraźniejszą, swoją codzienną dozą szczęścia. Bądź radosny tu i teraz!

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.