Jak przestać porównywać się z innymi

Jak przestać porównywać się z innymi

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2021

Porównywanie się z innymi niekoniecznie jest złą rzeczą. W rzeczywistości jest to często uważane za niezbędny i nieunikniony proces w naszej codziennej rutynie. Problem pojawia się, gdy nawraca i zaczyna określać twoją osobistą wartość.

Na przykład może się okazać, że aby czuć się lepiej ze sobą, musisz cenić siebie w stosunku do innych. Co więcej, możesz porównywać z nimi swoje osiągnięcia i porażki. W związku z tym możesz ustalać swoją wartość przez porównania, których dokonujesz. To, oprócz zranienia Ciebie, nie jest sprawiedliwe, ponieważ Twój nastrój będzie od tego w dużej mierze zależał.

Następnie przedstawimy kilka ważnych powodów, aby przestać porównywać się z innymi. Powiemy Ci również, jak to zrobić.

Kobieta z zazdrością

Powody, by przestać porównywać się do innych

Niektóre z negatywnych konsekwencji, które mogą wyniknąć z porównywania się z innymi, są następujące:

  • Tracisz czas. Kiedy stale porównujesz się z innymi, skupiasz się na tym, czego nie masz, a nie na tym, co masz i co możesz wzmocnić. Porównanie oznacza również, że skupiasz się na innej osobie, która nie ma z Tobą nic wspólnego. W rzeczywistości ich osobista historia jest zupełnie inna, więc porównywanie się z nimi nie ma większego sensu. Dlatego pamiętaj, że jedynym sposobem na poprawę jest skupienie się na sobie.
  • Osłabiasz swoją samoocenę. Porównywanie siebie z innymi prowadzi do myślenia, że Twoje życie lub Twoja sytuacja jest mniej korzystna niż innych w ogóle. Może również prowadzić do niedoceniania swoich osiągnięć, mocnych stron, cech itp. Na dłuższą metę podważy to Twoje bezpieczeństwo i godność, powodując odrzucenie siebie.
  • Twój nastrój się obniża. Porównywanie się do innych zwykle wpływa negatywnie na Twoje samopoczucie. To dlatego, że skupia twoją uwagę na tym, czego nie masz lub na błędach, które popełniłeś.
  • Uniemożliwia nawiązywanie zdrowych relacji. Jeśli stale porównujesz się z innymi i starasz się być od nich lepszy, trudno będzie Ci nawiązać trwałe i wartościowe relacje. W rzeczywistości porównanie często budzi uczucie zazdrości i rywalizacji z innymi bliskimi Ci osobami.

Wskazówki, jak przestać porównywać się z innymi

Przełamanie tego nawyku nie będzie łatwe, głównie dlatego, że stał się procesem zautomatyzowanym. Jednak krok po kroku jest to możliwe. Te wskazówki mogą Ci pomóc.

1. Zaakceptuj, że porównujesz się z innymi

Jeśli nie potrafisz rozpoznać, że żyjesz swoim życiem porównując się z innymi, niczego nie rozwiążesz. Dlatego pierwszym krokiem jest zaakceptowanie tej rzeczywistości. Brzmi prosto, ale tak nie jest. Dlatego ważne jest, aby zachować czujność, aby móc podjąć działania w tej sprawie.

2. Bądź świadomy szkód, które sobie wyrządzasz

Zastanów się nad wpływem, jaki wywierają na ciebie porównania z innymi. Jak się czujesz? Do czego cię prowadzą?

W rzeczywistości sprawiasz sobie niepotrzebny dyskomfort, podczas gdy druga osoba całkowicie lekceważy to, co robisz.

3. Skróć swój czas w mediach społecznościowych

Ta rada może Ci się wydawać dziwna, ale w dzisiejszych czasach sieci społecznościowe mają ogromne znaczenie w Twoim codziennym życiu. Na tych platformach większość ludzi pokazuje tylko pozytywne aspekty swojego życia, co sprawia wrażenie, że nie mają problemów ani trudności. Dlatego łatwo wpaść w pułapkę przekonania, że nie jesteś na równi lub nie jesteś wystarczająco dobry.

W rzeczywistości nikt nie pokazuje swoich wad, słabości lub problemów w sieciach społecznościowych. Dlatego porównania w tej dziedzinie są tworzone przez złudzenia. Z tego powodu zalecamy ograniczenie czasu na tych platformach, aby przestać porównywać się z innymi.

4. Skoncentruj się na nauce, a nie na rywalizacji

Nikt nie jest doskonały. W rzeczywistości złe samopoczucie podczas porównywania się z innymi jest oznaką, że nie jesteś na tyle pokorny, by zaakceptować fakt, że można uczyć się od kogoś innego.

Dlatego jeśli zamierzasz się porównywać, powinno to wynikać z postawy uczenia się i inspiracji. Zatem porównanie, zamiast powodować dyskomfort, będzie satysfakcjonujące i wzbogacające.

5. Zawrzyj pokój z niedoskonałością

Powtarzamy, nikt nie jest doskonały. Ani nikt z nas nigdy nie będzie. To dlatego, że zawsze możemy się uczyć i doskonalić. Aby mieć pełniejsze życie, musisz umieć wypracować dobre nastawienie do swoich błędów i porażek. Tylko wtedy możesz wydobyć z nich to, co najlepsze i nauczyć się.

Porównując się z innymi, dystansujesz się od możliwości kontynuowania nauki. Co więcej, utrzymujesz fałszywą iluzję, że potrzebujesz, aby druga osoba była gorsza, aby czuć się dobrze ze sobą.

Smutna kobieta

6. Zadaj sobie pytanie, dokąd chcesz iść

Jednym z najważniejszych aspektów jest jasne określenie tego, co chcesz osiągnąć. Zadaj sobie pytanie, jakie są Twoje cele w stosunku do Twoich wartości. Następnie zastanów się, jak możesz je osiągnąć. Na przykład, co zamierzasz zrobić, aby lepiej wyrazić siebie lub być bardziej zorganizowanym? Jakie kroki musisz wykonać, aby osiągnąć swoje cele?

W rzeczywistości chodzi o skupienie się na sobie, a nie na innych. Oznacza to zajmowanie czasu na to, co jesteś w stanie zrobić, aby osiągnąć swoje cele. Możesz również przejrzeć niektóre z nich, aby sprawdzić, czy nie wymagają korekty.

Nie jest łatwo przestać porównywać się do innych. Jednak zawsze warto. Pomaga to przejść od odczuwania wyraźnego braku czegoś do lepszej relacji z samym sobą. Rodzaj związku, w którym jesteś dla siebie dobrym przyjacielem, a nie głównym wrogiem.

Jeśli jednak czujesz, że ta sytuacja Cię przytłacza, nie wahaj się szukać pomocy psychologicznej. Specjalista ds. zdrowia psychicznego zaoferuje Ci odpowiednie narzędzia, które pomogą Ci przestać porównywać się z innymi.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.