Toksyczni ludzie - jak się od nich uwolnić?

Toksyczni ludzie - jak się od nich uwolnić?

Ostatnia aktualizacja: 14 października, 2017

Toksyczni ludzie to te wszystkie osoby w Twoim otoczeniu, które próbują nad Tobą dominować. Nieustannie dążą do tego, by Cię kontrolować, nie zwracając uwagi na Twoje potrzeby i uczucia. Są skupieni tylko na sobie i wcale się Tobą nie interesują. Wydaje się, że postrzegają innych jako narzędzia do spełniania ich własnych potrzeb zamiast traktowania ich jako integralne, niezależne istoty.

Możesz więc zadać sobie pytanie: “Czy jeśli w moim otoczeniu znajdują się toksyczni ludzie, czy należy mógłby się tym przejmować?” Niestety jeśli już takie pytanie sobie postawisz, to zazwyczaj takie właśnie osoby znajdują się w Twoim otoczeniu już od bardzo dawna. Czasem od paru lat lub nawet wręcz przez całe Twoje życie.

Pora zatem zająć się tym tematem nieco bliżej, co też zamierzamy uczynić w naszym dzisiejszym artykule. Zapraszamy więc do poświęcenia kilku minut na jego przeczytanie, a z pewnością uzyskasz dzięki temu nieco wiedzy potrzebnej do uniknięcia wielu typów potencjalnie toksycznych osobowości w swoim otoczeniu.

Życzymy miłej lektury!

Toksyczni ludzie w Twoim otoczeniu. Jak ich wykryć?

Toksyczni ludzie często stają się niewidoczni dla osób cechujących się bardzo niską samooceną. Wynika to bowiem z tego, że gdy ktoś nie przypomina za bardzo Ciebie samego, to z reguły trudno jest “wskoczyć w jego buty”, czyli inaczej rzecz ujmując, spojrzeć na świat z punktu widzenia tej osoby.

W obliczu tej nacechowanej niekiedy silnymi emocjami sytuacji bardzo trudno jest określić, czy dana osoba jest dla Ciebie toksyczna. Być może będzie w stanie sprawić nawet, że zaczniesz zadawać sobie pytanie, co takiego zrobiłeś, że ten ktoś stał się dla Ciebie toksyczny.

Jest to idealna sytuacja, z której toksyczni ludzie czerpią siłę. Nie martwią się o zerwanie związku lub zniszczenie czyichś uczuć. Im w zupełności wystarczy to, że nadmuchają swoje własne ego poczuciem własnej wartości.

Toksyczna osobowość

“Co takiego zrobiłem źle?” Możesz zacząć się nad tym zastanawiać. Cóż, toksyczni ludzie będą Ci wbijać do głowy, że w Twoim życiu nic nie jest warte uwagi. Wszystko, co się nie powiedzie Tobie lub im, jest zawsze Twoją winą. Taką wizję przyjąłeś poniekąd automatycznie i zapewne już dość dawno temu, że nawet nie zdajesz sobie sprawy z tego, że nie słuchasz swojego głosu rozsądku w Twojej własnej głowie.

Nacechowane negatywnie emocjonalne sytuacje, takie jak depresja czy niepokój, czasem mogą się pojawić nie wskutek działania czynników zewnętrznych. Jak pokazują statystyki, w wielu przypadkach ich przyczyna leży znacznie bliżej. Wystarczy, że w naszym otoczeniu znajdują się toksyczni ludzie. Może to być nasz partner, nasza lub jego rodzina, znajomi lub współpracownicy, czy też przełożeni.

Jak mogę uwolnić się od toksycznych ludzi?

Zacznijmy od tego, że toksyczni ludzie będą koniecznie chcieli zatrzymać Cię jak najbliżej siebie. Ale pamiętaj o tym, że nie musisz prosić nikogo o pozwolenie oddalenia się od nich na bezpieczną odległość.

Musisz poprawić swoje poczucie własnej wartości i wreszcie sprawić, aby toksyczni ludzie znaleźli się daleko za Tobą. Niezależnie od tego, jak bardzo bolesne może się to wydawać na pierwszy rzut oka. Przestań patrzeć na to, jak Twoje życie przecieka Ci przez palce. Weź inicjatywę w swoje ręce, aby uniknąć nieuchronnego upadku w nieskończoną spiralę prowadząca na dno.

Jeśli Twoje poczucie własnej wartości znalazło się już na samym dnie, to powrót do normalności zajmie trochę czasu. Najważniejsze jednak, że uświadomiłeś sobie ten problem. Jest to już pierwszy, niezwykle istotny krok do końcowego sukcesu.

Uwolnienie się

Kiedy zdajesz sobie sprawę z tego, że Twoja samoocena zaczyna słabnąć, to możesz spróbować zastosować się do kilku uniwersalnych prawd życiowych:

  • Nie możesz przez cały czas polegać wyłącznie na pochwałach ze strony innych ludzi. Zacznij w końcu doceniać sam siebie. Żylibyśmy w cudownym, utopijnym wręcz świecie, gdybyśmy cały czas chodzili wokół mówiąc sobie wzajemnie, jak bardzo się doceniamy.
  • Ale jak często słyszysz, by ludzie mówili takie rzeczy? Czy potrafisz sobie przypomnieć ostatni raz, kiedy byłeś gdzieś i ktoś powiedział Ci coś w rodzaju “wyglądasz tak dobrze!”, “jesteś fascynującą osobą”, czy też “uwielbiam Twój uśmiech, rozjaśnia mi mój cały dzień”?
  • Kiedy spędzasz dużo czasu na porównaniu się z innymi ludźmi, możesz łatwo stworzyć w swoim umyśle raczej kiepski wizerunek siebie samego. Sytuacja życiowa każdej obserwowanej osoby wydaje się być lepsza od Twojej. Przynajmniej z pozoru, gdy się spogląda na nią z zewnątrz. Nie zapominaj jednak, że każdy z nas ma własne problemy, z którymi nie chce się obnosić na zewnątrz.
  • Możesz zaufać swoim instynktom. Wątpliwości lubią pokonywać Twoje poczucie własnej wartości. I z reguły robią to z łatwością, co zawsze wykorzystują toksyczni ludzie. Nie czujesz się wtedy wystarczająco pewnie, aby zaufać własnym decyzjom.
  • Możesz także zacząć postrzegać samego siebie, jako osobę niedoskonałą, niepewną, czy też niegodną zaufania. To wtedy właśnie zaczyna się efekt kuli śnieżnej.

Zwróć szczególną uwagę na…

Być może słyszałeś wiele razy stwierdzenie na temat konieczności poświęcenia komuś lub czemuś pełnej uwagi. Zazwyczaj wygłaszają ją właśnie toksyczni ludzie.

Mają oni zwyczaj uważnego obserwowania Twoich myśli i uczuć przez cały czas, ale jednocześnie wymagają zaakceptowania ich własnych opinii takich, jakie one są, bez możliwości oceny, czy choćby zastanowienia się nad nimi.

W ciągu dnia można bez problemu ćwiczyć pełną uwagę i umiejętność koncentracji. Przyda Ci się ona w wielu różnych sytuacjach. Ważne jest natomiast to, aby podczas przerwy wcielić się w rolę swojego własnego sędziego.

Kiedy nachodzą Cię niepokojące myśli i czujesz ogarniający stres, wyobraź sobie stojący przed Tobą wielki, czerwony znak STOP. Wtedy powiedz sobie: “Nie muszę już teraz się oceniać. To nie jest test. Nie muszę stale ustawiać sobie celów na koniec dnia. Nie muszę ich wszystkich osiągnąć. Nie muszę zwracać uwagi na niczyje zdanie. Muszę po prostu żyć po swojemu. “

Kobieta spogląda na horyzont - toksyczni ludzie, uwolnij się od nich

Toksyczni ludzie nienawidzą tej mantry i sprawią w ten sposób, że pokochasz się jeszcze bardziej. I do tego zaczniesz się samemu bardziej doceniać. Toksyczni ludzie nie doceniają Cię praktycznie wcale, dlatego też nie chcą, abyś sam mógł też docenić siebie samego.

Chcą oni koniecznie zmusić Cię do zignorowania Twoich własnych potrzeb i pragnień, abyś mógł poświęcić cały swój czas na ich potrzeby i pragnienia. Używają różnych metod zastraszania, aby ten cel osiągnąć. Jesteś jednak całą istotą. Jesteś cenną osobą, która zasługuje na miłość i szacunek.

Przestań zatem chodzić wokół wszystkich na paluszkach. Znajdź w sobie odwagę, aby odsunąć się od tych wszystkich osób, których określasz jako toksyczni ludzie. Twoi prawdziwi przyjaciele i bliscy doceniają Cię w pełni. Cenią w Tobie to, kim jesteś i nigdy nie sprawią, że poczujesz się niegodny lub mało znaczący.

Jedyne, co jest bezużyteczne w życiu to narażanie się na przebywanie w środowisku, które zdominowali toksyczni ludzie. Uwolnij się od nich już teraz. Bądź szczęśliwy! Nie musisz czekać ani minuty dłużej!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.