Przynależność do grupy społecznej poprawia zdrowie i szczęście

Wszyscy potrzebujemy własnego „plemienia”. Grupa ludzi, których lubimy, ufamy, z którymi planujemy i którzy wspierają nas w trudnych chwilach.
Przynależność do grupy społecznej poprawia zdrowie i szczęście
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Przynależność do grupy społecznej oznacza sojusz ludzi, którzy Cię wspierają. Nadaje sens Twoim dniom, ponieważ razem wykonujecie różne czynności. Zajęcia, przez które śmiejesz się, uczysz i dzielisz z innymi zarówno swoim czasem, jak i emocjami. Jednak w coraz bardziej zindywidualizowanym i samotnym społeczeństwie wydaje się, że tak wzbogacającej rzeczywistości grozi wyginięcie.

Pomyśl na przykład o dzieciach i nastolatkach. Wielu twierdzi, że czują się samotni. Dzieje się tak głównie dlatego, że ich zależność od nowych technologii i sieci społecznościowych izoluje je i sprawia, że podlegają rozumieniu czasu wolnego na podstawie cyfrowej, a nie rzeczywistej. Ponadto, jeśli uda im się nawiązać przyjaźnie, często kończą się płynnymi i niezbyt stabilnymi. Wszystko to oznacza, że nie trzeba długo czekać na poczucie izolacji.

Mają również tendencję do doświadczania niskiej samooceny, frustracji i zniechęcenia. To dlatego, że muszą czuć, że należą do grupy ludzi. W rzeczywistości jest to niezbędne na każdym etapie życia, nie tylko wtedy, gdy jesteśmy młodzi. W ten sposób uczymy się żyć w społeczeństwie. Co więcej, w ten sposób odkrywamy siebie i otaczający nas świat.

Jednak obecny styl życia wydaje się odłączać nas od tej podstawowej zasady naszego szczęścia.

Czas zacząć więcej myśleć o życiu grupowym. Tak było bez przodków, którzy organizowali się w małe grupy społeczne.

ludzie zjednoczeni symbolizujący korzyści płynące z przynależności do grupy społecznej

Przynależność do grupy społecznej poprawia zdrowie i szczęście

Jeśli zostaniesz zapytany, ilu masz przyjaciół, możesz powiedzieć: „Mogę ich policzyć na palcach jednej ręki, ale wciąż mam ich więcej niż wystarczająco”. Z pewnością wydaje się, że niezwykle często nawiązuje się dwie lub trzy solidne przyjaźnie. Ci ludzie wydają się być wzbogacającymi postaciami pod każdym względem i prawdziwymi towarzyszami.

Niestety jest to zaniedbanie czegoś dość ważnego. To fakt, że czasami poszerzając swój mały krąg przyjaciół, zdobywasz większe doświadczenia. Te liczby nie muszą być tak znaczące jak Twoi bliscy przyjaciele. Jednak włączając do swojego życia inne osobowości, zyskujesz inne perspektywy, wiedzę, doświadczenia i uczucia. To jest bardzo pozytywne dla Twojego mózgu.

Przyjrzyjmy się, co nauka ma do powiedzenia na ten temat.

Kontakt z Twoją społecznością poprawia Twoje samopoczucie

Nottingham Trent University przeprowadził w 2017 roku niezwykle interesujące badania. Przebadali blisko 4000 osób, aby zrozumieć, w jaki sposób są ze sobą powiązane i jak wpłynęło to na ich postrzeganie ich szczęścia. Badanie wykazało, że im bardziej uczestnicy byli związani ze swoją społecznością lub grupami społecznymi, tym wyższy był ich poziom dobrostanu.

Dlatego wydawałoby się, że poszerzenie kręgu nieco bardziej, a nie tylko spędzanie czasu z rodziną lub bliskimi przyjaciółmi, może okazać się bardzo ważne. Na przykład prosta czynność uprawiania sportu z innymi ludźmi, dołączenia do zajęć tanecznych i uczestniczenia w wydarzeniach społecznościowych lub rekreacyjnych może poprawić twój poziom satysfakcji, zdrowia i szczęścia.

Nie można ignorować faktu, że jako ludzie wszyscy jesteśmy istotami społecznymi. Ponadto, że jesteśmy wynikiem naszej ewolucji i że nasi przodkowie współdziałali ze sobą w małych grupach społecznych. Rzeczywiście, poczucie przynależności daje nie tylko korzenie i podłoże psycho-emocjonalne, ale także pozwala poczuć się użytecznym. Ponadto ułatwia dzielenie się doświadczeniami z większą liczbą osób, od których możesz się uczyć.

Twoje zdrowie psychiczne poprawia się, gdy identyfikujesz się i dzielisz czas z grupą społeczną. Odzyskujesz swój cel, wolę życia i motywację.

Przynależność do grupy społecznej, stwórz własne plemię

Istnieje wiele badań z zakresu socjologii, antropologii i psychologii dotyczące korzyści płynących z przynależności do grupy społecznej. Na przykład badania przeprowadzone przez University of Queensland ujawniły coś ważnego w tym zakresie. Chodziło o to, że w rzeczywistości nie wystarczy sam kontakt ze społecznością, aby doświadczyć satysfakcji.

W rzeczywistości ta dynamika interakcji chroni Twoje zdrowie i dobre samopoczucie tylko wtedy, gdy identyfikujesz się ze swoją grupą społeczną. Innymi słowy, poczucie przynależności powstaje, gdy dzielisz z innymi członkami grupy te same wartości, zainteresowania, pasje i cele życiowe.

Metaforycznie oznacza to budowanie własnego plemienia. Taki, w którym zawarte są liczby, z którymi się identyfikujesz, którzy cię wspierają, interesują cię, śmieją się i płaczą razem z Tobą. To sojusze społeczne oparte na empatii, wspólnych pasjach i prawdziwym zainteresowaniu sobą nawzajem.

Starsze kobiety cieszące się przynależnością do grupy społecznej

Połączenie a indywidualizacja

Najwyższy czas zastanowić się nad obecnym procesem indywidualizacji, który jest tak powszechny w sposobie, w jaki jesteśmy zorganizowani społecznie. To częste zjawisko w życiu codziennym. Powinniśmy też pomyśleć o osobach starszych. Ponieważ izolacja zwiększa poczucie beznadziejności i pogarsza stan zdrowia. W rzeczywistości powinniśmy zacząć faworyzować mechanizmy, które oznaczają, że różne grupy ludności mają ze sobą większe powiązania.

Na przykład, dobrym sposobem na rozpoczęcie byłoby zorganizowanie dynamiki na poziomie społeczności. Możemy ułatwić te bardzo potrzebne spotkania, aby ludzie mogli nawiązać kontakty towarzyskie i nawiązać nowe kontakty. Podobnie jak nasi nastolatki, musimy stworzyć mechanizmy, aby znaleźć nowe postacie, z którymi dzielimy pasje, działania, cele i przyszłe projekty.

Przynależność do grupy społecznej stanowi bodziec dla twojego umysłu, oddech dla twojego ciała i plemienia, do którego możesz się zwrócić zarówno w dobrych, jak i złych czasach.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Jetten, Jolanda & Haslam, Catherine & Haslam, S. & Dingle, Genevieve & Jones, Janelle. (2014). How Groups Affect Our Health and Well-Being: The Path from Theory to Policy. Social Issues and Policy Review. 8. 128. 10.1111/sipr.12003.
  • Wakefield, J.R.H., Sani, F., Madhok, V. et al. The Relationship Between Group Identification and Satisfaction with Life in a Cross-Cultural Community Sample. J Happiness Stud 18, 785–807 (2017). https://doi.org/10.1007/s10902-016-9735-z

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.