Somatyczne IQ: połączenie z samym sobą

Wiele z Twojego cierpienia, stresu i niepokoju jest przechowywanych w Twoim ciele. Inteligencja somatyczna to kompetencja, która pozwala nam łączyć i rozumieć wszystko, co dzieje się w naszym ciele, a co za tym idzie - w naszym umyśle.
Somatyczne IQ: połączenie z samym sobą
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Somatyczne IQ to kompetencja zdrowia psychicznego, którą wszyscy powinniśmy rozwijać. Wiąże się ona z interocepcją: umiejętnością odczytywania informacji, które wysyłają nam nasze ciała, na temat tego, co dzieje się wewnątrz nich. Obejmuje to również sztukę życia w naszej ludzkiej powłoce, którą często tak bardzo zaniedbujemy.

Nasze emocje manifestują się poprzez połączenie fizjologiczne. To, co czujemy, pojawia się znacznie wcześniej w naszych żołądkach, mięśniach, skórze i sercach niż w samym umyśle, w postaci myśli. Reakcje te są potężne i odkrywcze, ale w tym szybkim świecie, pełnym bodźców zewnętrznych, nie mamy czasu na słuchanie przesłań somatycznych.

Jednak pamiętanie o tym i łączenie się z własnymi ciałami pozwala nam rozwinąć prawdziwą świadomość. Sprzyja to niezbędnemu zjednoczeniu naszych ciał i umysłów. Takie zachowanie rozwija inteligencję somatyczną, która tak bardzo przyczynia się do naszego dobrego samopoczucia. Wiedza o tym, co dzieje się w naszych ciałach, oznacza zrozumienie tego, co chcą nam powiedzieć nasze emocje.

„Twoje ciało jest świątynią natury i boskiego ducha. Dbaj o zdrowie; szanuj je; przestudiuj je; daj mu jego prawa”.

-Henri-Frédéric Amiel-

Nastolatka patrząca w lustro
Niepokój, stres i trauma generują w naszych ciałach sygnały interoceptywne, które nie zawsze potrafimy zrozumieć.

Somatyczne IQ: prawda leży w Twoim ciele

Inteligencja somatyczna lub somatyczne IQ nie jest nową koncepcją, ale dziś zyskuje na znaczeniu. Jest to zintegrowane z działaniami, które starają się promować głębsze zrozumienie siebie. Wyraża przekonanie, że ciało, umysł i emocje tworzą nierozłączną i odkrywczą całość.

Kultura zachodnia skupia się nadmiernie na wszystkim, co dotyczy intelektu. Przyjmujemy za pewnik, że naszą najlepszą kompetencją jako ludzi jest inteligencja. To ona jest istotna, pozwala nam zajść daleko w życiu i rozwiązać prawie każdy rodzaj problemu.

Jak dobrze wiemy, kompetencje emocjonalne są również ważne i konfigurują kolejny potężny wskaźnik inteligencji. Istnieje również trzecia zmienna, ta odnosząca się do interocepcji, do intymnego związku ze wszystkim, co dzieje się w naszym organizmie.

Chociaż zawsze skupiamy się na tym, co dzieje się w naszych głowach, tak naprawdę żyjemy w ciałach, o które często nie dbamy tak, jak na to zasługują.

Rozwój terapii somatycznych

W ostatnich latach podejścia somatyczne zyskały na znaczeniu. Jedno z nich, terapia doznań somatycznych została opracowana przez dr Petera Levine’a. Ma na celu leczenie traumy psychicznej. Celem jest skupienie uwagi na doznaniach cielesnych związanych z bolesnymi wydarzeniami i uczuciami z przeszłości, które dana osoba musi rozpoznać i rozwiązać.

Badania przeprowadzone przez Hebrajski Uniwersytet w Jerozolimie i Międzynarodowy Instytut Uzdrawiania Traum potwierdzają użyteczność tej strategii. Jej celem jest promowanie idei, że somatyczne IQ jest w stanie wspierać mechanizmy świadomości ciała i samoregulacji emocjonalnej.

Warto również podkreślić metodę terapeutyczną stworzoną przez filozofa i psychoterapeutę Eugene’a Gendlina. Był on uczniem Carla Rogersa. Jego celem było promowanie mądrości cielesnej, aby zintegrować emocje i rozum w głębokim dialogu. Opiera się na zasadzie, że tylko wtedy, gdy faworyzujemy samopoznanie tego, co dzieje się z nami fizycznie i emocjonalnie, udaje nam się zrozumieć, czego potrzebujemy.

Dopiero gdy uda nam się połączyć z naszym ciałem, rozumiemy, co mówią nam nasze emocje. To jest punkt wyjścia całego uzdrowienia i pomost do osobistego rozwoju.

Wyjdź z głowy, aby dostać się do swojego ciała

Jon Kabat Zinn, profesor medycyny, który spopularyzował praktyki medytacyjne w zachodniej nauce, twierdził, że poprzez oddychanie musimy wyjść z naszej głowy, aby połączyć się z ciałem. To, jak podkreślał, pozwoli nam poczuć się bardziej obecnymi, a także skupionymi na naszych potrzebach.

Aby rozwinąć prawdziwe somatyczne IQ, musimy robić to samo: częściej „wychodzić” z naszych umysłów. Ustalenie pewnego dystansu od mentalnego hałasu, zmartwień i negatywności ułatwiłoby nam ucieczkę od psychiki i wejście do naszych fizycznych ciał, które mają nam tak wiele do wyjaśnienia.

Para medytuje
Skanowanie ciała, wiedza o tym, jakie doznania się w nim pojawiają, to sposób na rozwój inteligencji somatycznej.

Jak rozwijać swoje somatyczne IQ

Prawdopodobnie za każdym razem, gdy boli Cię głowa lub mięśnie, bierzesz lek przeciwbólowy i próbujesz trochę odpocząć. To wszystko. Często nie zatrzymujesz się nawet na chwilę, aby zadać sobie pytanie, co Twoje ciało chce Ci powiedzieć. Krzyczy na Ciebie, ale Ty go nie słuchasz. Nie słyszysz, jak mówi Ci, że często za tym bólem kryje się stres, smutek, zmartwienie i udręka.

Dlatego nadszedł czas, aby wprowadzić zmiany i trochę bardziej rozwinąć swoje somatyczne IQ. Oto kilka prostych kroków, które mogą Ci pomóc:

  • Uświadom sobie, gdzie w każdej części Twojego ciała narasta napięcie. Są dni, kiedy układ przywspółczulny jest bardziej reaktywny i odczuwasz większy dyskomfort w żołądku, mięśniach i przy oddychaniu. Spróbuj dowiedzieć się, co powoduje te odczucia. Równie dobrze może kryć się za nimi emocjonalna przyczyna.
  • Twój umysł często zachowuje się jak kołysząca się na gałęzi małpa. Postaraj się położyć kres jego nieustannemu ruchowi i poproś go, aby przestał. Następnie skup się na każdym fizycznym doznaniu, które odczuwasz, w głowie, szyi, klatce piersiowej, brzuchu, nogach… także w oddechu… To pozwoli Ci się zrelaksować.
  • Skanuj swoje ciało za każdym razem, gdy masz zamiar podjąć jakąś decyzję. Spróbuj sie zrelaksować. Tylko wtedy osiągniesz stan spokoju idealny do opracowywania lepszych pomysłów i strategii działania.

Co równie ważne, codziennie chodź na spacer. Wykorzystaj ten czas na medytację, aby upewnić się, że Twój umysł i ciało są w harmonii, połączone ze sobą i płynnie się poruszają. Życie wygląda znacznie jaśniej, gdy czujesz się połączony z każdym obszarem swojej istoty: swoim intelektem, emocjami i ciałem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Craig, A. D. (2003). Interoception: The sense of the physiological condition of the body. Current Opinion in Neurobiology. https://doi.org/10.1016/S0959-4388(03)00090-4
  •  Risa F. Kaparo (2009) Awakening Somatic Intelligence: The Art and Practice of Embodied Mindfulness. North Atlantic Books

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.