Filmy do obejrzenia razem z rodziną

Niewiele jest tak magicznych okazji, jak zebranie całej rodziny z miską popcornu na wspólne obejrzenie filmu.
Filmy do obejrzenia razem z rodziną
Cristina Roda Rivera

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Cristina Roda Rivera.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Zawsze jest dobry moment na to, by zebrać się jako rodzina i wybrać film, który wspólnie obejrzycie. W wielu domach jest to prawie coweekendowy rytuał, albo jako nagroda za ciężki dzień pracy, albo po prostu przyjemna rozrywka zarówno dla młodych, jak i starszych. Dzisiaj omówimy filmy do obejrzenia razem z rodziną.

Jeśli chcecie razem obejrzeć film, musicie wybrać taki, który spodoba się wszystkim. Warto pamiętać, że nie wszystkie filmy dla dzieci są proste czy nudne. Wiele filmów, które oglądaliśmy jako dzieci, jest teraz naszymi ulubionymi.

Przytulanie się na kanapie oglądając zabawny film albo serial to jeden z najlepszych sposobów na spędzenie czasu razem jako rodzina. Jednak często pojawiają się trudności, gdy musicie wybrać film, który wszystkim się spodoba. W poniższym artykule znajdziesz siedem filmów, które możecie obejrzeć wszyscy razem.

Filmy do obejrzenia razem z rodziną

1. Goonies Richarda Donnera

Ten klasyk z lat 80. zawiera w sobie wszystko: ukryty skarb, przyjaźń, emocje, a nawet młodego Josha Brolina. Oryginalna, a czasem dziwaczna historia oferuje przedsmak tego, co mogą zaoferować „filmy dla dzieci” w erze zdominowanej przez filmy o superbohaterach i powtarzalne produkcje Disneya.

W filmie dwaj bracia muszą podjąć pewne kroki, aby zachować swój dom. Znajdują tajemniczą mapę i rekrutują swoich przyjaciół, aby pomogli im odnaleźć skarb. Wszyscy zaczynają wspólnie pracować, próbując wyprzedzić inną grupę, która ma tę samą misję.

Czarne charaktery (Fratellis) są trochę przerażające, dlatego polecamy ten film dzieciom w wieku od 10 lat.

2. Hook Stevena Spielberga

Romans Stevena Spielberga z JM Barrie nie został dobrze przyjęty przez krytyków – częściowo dlatego, że oczekiwania były bardzo wysokie. Film ten jest dostępny na Netflixie, więc szkoda byłoby zmarnować taką okazję. Hook stał się czymś w rodzaju kultowego filmu dla pokolenia X i milenialsów. Zawiera rozbudowane scenografie i efekty specjalne, a także muzykę Johna Williamsa.

Historia zaczyna się, gdy małe dzieci Petera zostają porwane przez ich byłego wroga, Kapitana Haka (Dustin Hoffman). Skutkuje to wyprawą Petera Banninga (Robin Williams), który teraz jest prawnikiem, do Nibylandii, gdzie mieszkał Piotruś Pan. Tam mężczyzna walczy o uratowanie swoich dzieci i spotka się z Dzwoneczkiem (Julia Roberts) i zagubionymi chłopcami.

Jego powrót do Nibylandii nie jest łatwy, ponieważ jego starzy przyjaciele nie cieszą się, że go widzą. Mimo tego, że wciąż jest dla nich ważny, czują, że Piotruś Pan ich porzucił.

3. Narzeczona dla księcia, Rob Reiner

Ta luźna adaptacja „półpoważnej” bajki Williama Goldmana mogła być tylko kolejnym żartem o mieczu i magii, ale udało jej się przeskoczyć ten nudny gatunek.

Akcja rozgrywa się w „teraźniejszości” (1987), gdzie dziadek czyta choremu wnukowi książkę S. Morgensterna zatytułowaną „Narzeczona dla księcia”. Dziecko początkowo niechętnie słucha historii, ale jest coraz bardziej nią zainteresowane.

Historia Morgensterna zaczyna się od młodej i pięknej księżniczki Buttercup, która spędza całe dnie na rozkazywaniu farmerowi Wesleyowi, aby spełniał jej żądania. Wesley zawsze odpowiada tylko krótkim „Jak sobie życzysz”. Ostatecznie księżniczka rozwija uczucia do Wesleya, po tym jak zrozumiała, że jego odpowiedź oznacza, że ją kocha.

Para zakochuje się w sobie. Jednak nie mając pieniędzy na utrzymanie Buttercup, Wesley postanawia szukać szczęścia w świecie. Obiecuje księżniczce, że powróci i ją poślubi. Jednak wtedy ich kłopoty dopiero się zaczynają.

4. Król Lew, Roger Allers i Rob Minkoff

Król Lew jest dumą panteonu klasycznych filmów familijnych Disneya. Z biegiem lat wiele dzieci, które widziały go w latach 90., wskazuje go jako swój ulubiony film. Kolejne pokolenie ogląda go wspólnie ze swoimi dziećmi.

Król lew opowiada o przygodach młodego lwa Simby (Jonathan Taylor Thomas), spadkobiercy jego ojca Mufasy, któremu głosu użyczył legendarny James Earl Jones. Zły wujek Simby, Skaza (Jeremy Irons) planuje uzurpować sobie tron Mufasy, wabiąc ojca i syna do wąwozu, który jest ścieżką dla stada antylop gnu.

Simba ucieka, a Mufasa umiera w jednej z najbardziej tragicznych scen kina. Osierocone lwiątko ucieka z królestwa, ale po wielu latach powraca jako dorosły samiec (Matthew Broderick), aby z pomocą przyjaciół Timona (Nathan Lane) i Pumby (Ernie Sabella) wyrwać ojczyznę ze szponów Skazy.

5. Niekończąca się opowieść Wolfganga Petersena

W drodze do szkoły Bastian (Barret Oliver) zakrada się do księgarni, aby uciec przed łobuzami ze swojej klasy. Chłopcy często uprzykrzają mu życie i śmieją się z niego. Po schronieniu się w sklepie poznaje właściciela, miłego starszego pana, który pożycza mu magiczną książkę pod tytułem Niekończąca się opowieść.

Książka opowiada o królestwie zwanym Fantazją, któremu zagraża Nic, ciemność, która niszczy wszystko, czego dotknie. Aby przetrwać, królestwo potrzebuje pomocy ludzkiego dziecka. Kiedy Bastian czyta w książce opis samego siebie, zaczyna się zastanawiać, czy królestwo Fantazja jest prawdziwe i czy mieszkańcy potrzebują go, aby przeżyć.

Chłopiec wkracza w fantastyczną podróż pełną przygód. Ze zdziwieniem odkrywa, że staje się bohaterem historii, która zdaje się nie mieć końca. Któż nie pamięta myśli przewodniej filmu, ujętej w piosence śpiewanej przez Limahla, gdy Bastian szybuje po niebie na grzbiecie ogromnego, futrzastego białego stwora o imieniu Falkor.

6. Labirynt Jima Hensona

To jeden z najbardziej kultowych filmów fantasy wszech czasów. Labirynt to hymn pokoleniowy wyprodukowany przez George’a Lucasa i wyreżyserowany przez “ojca” Muppetów, Jima Hensona. W roli głównej (i w roli wykonawcy piosenek) widzimy Davida Bowiego oraz z młodą Jennifer Connelly.

Film przybiera formę koszmaru, który odwiedza śpiącą nastolatkę o imieniu Sarah (Jennifer Connelly). Dziewczyna żyje w świecie snów, magii, legend, wróżek i zaklęć. Kiedy opiekuje się swoim młodszym bratem, żartobliwie życzy sobie, żeby zabrały go gobliny. Niestety jej życzenie spełnia się.

Sarę odwiedza Jareth (David Bowie), władca mistycznego świata, którego zwykli ludzie nie mogą zobaczyć. Przypisuje jej zadanie: może odzyskać swojego brata, ale tylko poprzez znalezienie drogi przez niekończący się labirynt do zamku, który znajduje się w środku.

Sarah musi przejść przez labirynt, aby uratować swojego młodszego brata, który jest w rękach potężnego króla Jaretha. Dziewczyna natychmiast odkrywa, że dotarła do miejsca, w którym rzeczy nie są tym, czym się wydają.

7. Moja dziewczyna autorstwa Howarda Zieff

Dziecięca gwiazda filmów Kevin sam w domu i Kevin sam w Nowym Jorku, Macaulay Culkin, pokazał nam swoją słodką stronę w tym komediodramacie. Jest to klasyk z lat 90., opowiadający o czułej historii przyjaźni dwojga dzieci.

Moja dziewczyna to film o dorastaniu młodych ludzi. Film ma małomiasteczkowy urok Pensylwanii lat 70., z odrobiną quasi-lynchowskiego stylu: absurdalna śmierć, duch zmarłej matki, dom pogrzebowy prowadzony przez jej jowialnego ojca po tragedię, która naznacza drugą połowę film.

Młoda Vada Sultenfuss ma obsesję na punkcie śmierci. Nic dziwnego – jej matka zmarła, gdy dziewczynka była dzieckiem, ojciec prowadzi dom pogrzebowy, a jej najlepszy przyjaciel Thomas J. jest śmiertelnie uczulony prawie na wszystko.

Jej ojciec zatrudnia w swojej firmie wizażystkę, w której się zakochuje. Vada nie akceptuje nowego związku ojca i stara się zrobić wszystko, aby doprowadzić do jego rozpadu. Film Moja dziewczyna doprowadzał widzów do płaczu. Patrząc wstecz, zastanawiamy się, czy nie sprawiło to, że zbyt wcześnie zmierzyliśmy się z myślą o śmierci.

Mamy nadzieję, że spodobała Ci się ta lista siedmiu filmów do obejrzenia razem z rodziną. Być może znalazłeś co najmniej jeden lub dwa, które obejrzysz wspólnie ze swoimi bliskimi.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.