Co oznaczają sny o jedzeniu?

Czy w ciągu ostatnich kilku tygodni śniłeś o jedzeniu? Dzisiaj pokazujemy, co to może oznaczać.
Co oznaczają sny o jedzeniu?

Ostatnia aktualizacja: 02 sierpnia, 2022

Sny o jedzeniu to powszechne doświadczenie. Eksperci twierdzą, że ten rodzaj snu różni się w zależności od wpływów kulturowych. Kontekst, pojawiające się potrawy i to, co się z nimi robi, podlegają paradygmatom każdej kultury. Dlatego też istnieje wiele interpretacji snów o jedzeniu. Dzisiaj przyjrzymy się tym najpopularniejszym.

Dowody wskazują, że doświadczanie snów związanych z jedzeniem jest powszechne u osób z zaburzeniami odżywiania. Nie wszystkie nasze wyjaśnienia dotyczące marzeń sennych o jedzeniu zmierzają w tym kierunku, choć należy to brać pod uwagę przy asymilowaniu ich do rzeczywistości. Jest to coś, o czym należy pamiętać również przy interpretowaniu innych rodzajów snów: należy je kontekstualizować zgodnie z życiem osoby doświadczającej ich.

Sny o jedzeniu

Niezależnie od tego, czy są to sny o jedzeniu, naukowcy odkryli, że 33 procent mężczyzn i 40 procent kobiet przypomina sobie doświadczenia węchowe i smakowe po przebudzeniu się. Naukowcy sugerują również, że kobiety mają tendencję do przejawiania negatywnych doświadczeń sennych, podczas gdy mężczyźni mają pozytywne.

W psychoanalizie od lat proponowano różne interpretacje snów o jedzeniu. Oznaczało to, że nauka rzeczywiście interesowała się interpretacją snów. Spójrzmy na siedem wyjaśnień snów o jedzeniu, które mają uniwersalną symbolikę.

Śpiąca kobieta z włączonym światłem
Sny o jedzeniu jest odzwierciedleniem tego, jak czujemy się na poziomie emocjonalnym.

1. Stany emocjonalne

Pierwsza interpretacja snów o jedzeniu jest taka, że jest to odzwierciedlenie Twojego obecnego stanu emocjonalnego. Jeśli smak lub zapach jedzenia, które spożywasz we śnie, jest słodki lub przyjemny, symbolizuje to pozytywne emocje. Z drugiej strony, jeśli smak lub zapach jest kwaśny lub gorzki, oznacza to negatywne emocje.

Istnieją dowody na to, że nastrój warunkuje nasze wybory żywieniowe. Podczas czuwania niektóre emocje mogą przeważać nad innymi, między innymi ze względu na stres, obecną sytuację, czy relacje, które masz z innymi. Te emocje mogą również przenieść się na sny.

2. Dostatek ekonomiczny

Sny o dużej ilości jedzenia są bezpośrednim symbolem dobrobytu gospodarczego (lub ogólnie dobrobytu osobistego). Aby ta interpretacja była poprawna, musisz mieć dostęp do jedzenia, które masz przed sobą.

Jeśli nie możesz go zjeść, ale możesz go dotknąć lub zbliżyć się do niego, symbolizuje to obfitość, która istnieje, ale jest blokowana i nie jesteś w stanie do niej dotrzeć. Im więcej jedzenia znajduje się na stole lub w miejscu, w którym się znajdujesz, tym większy dostatek.

3. Dobre kontakty lub relacje z innymi

Jeśli śnisz, że jesz lub kupujesz jedzenie z rodziną, Twoje przeżycia senne mogą być interpretowane jako symbol Twoich dobrych relacji z bliskimi. Jeśli nie możesz rozpoznać twarzy osób, z którymi jesteś, potraktuj to ogólnie jako dobry znak. Oznacza to, że jesteś w dobrym miejscu, z ludźmi, których szanujesz i którzy czują to samo do Ciebie.

Jeśli rozpoznasz ludzi w swoim śnie, możesz potraktować to jako utrwalenie relacji z nimi. A to dlatego, że jedzenie jest dla nas nie tylko sposobem na przetrwanie, ale także narzędziem do nawiązywania relacji z innymi. Pożywienie było ważnym elementem tysięcy rytuałów, ceremonii i innych podobnych wydarzeń.

4. Pechowe chwile w teraźniejszości lub przyszłości

We wszystkich poprzednich wyjaśnieniach jedzenie było dobrym symbolem. Jeśli jednak śnisz o zgniłym jedzeniu, może to symbolizować nieszczęście w Twojej teraźniejszości lub w najbliższej przyszłości.

Być może masz teraz do czynienia ze stresującym lub nieprzyjemnym wydarzeniem? A może otrzymałeś wiadomość, że w przyszłości spotkasz się z tego typu wydarzeniami?

5. Niezależność, wolność lub autonomia

W zależności od kontekstu, sny o odmawianiu jedzenia mogą być interpretowane jako symbol wolności, niezależności, częściowej lub całkowitej autonomii. Odmowa może być bezpośrednia lub pośrednia. W każdym razie decydujesz się nie przyjmować jedzenia od osoby, która Ci je oferuje.

Przykładem tego, jak można to przełożyć na rzeczywistość, jest to, że właśnie dostałeś lepiej płatną pracę, uniezależniłeś się od rodziców lub założyłeś firmę.

Wolność, niezależność lub autonomia: niektóre znaczenia snów o odmawianiu jedzenia.
Sny o odmawianiu jedzenia są symbolem wolności.

6. Zmysłowość lub erotyka

Jedzenie ma również element zmysłowy lub erotyczny, więc nie możemy pominąć tego rodzaju symboliki. Wszystko zależy od tego, jakie pokarmy pojawiają się w Twoim śnie, jak i gdzie je jesz, a także od ich smaku. Na przykład niektóre owoce mają wyraźną aluzję symboliczną.

Truskawki, banany, winogrona, brzoskwinie czy arbuzy to tylko niektóre owoce o potężnym ładunku erotycznym. Jeśli we śnie zjadasz któreś z nich w zmysłowo urządzonym pokoju lub stojąc przed kimś, to możesz odbierać to tak, że w rzeczywistości chcesz odkryć swoją erotyczną stronę.

7. Trudne relacje z jedzeniem w świecie realnym

Jak wspomnieliśmy wcześniej, większość osób z zaburzeniami odżywiania ma sporadyczne doświadczenia z tego typu snami. W związku z tym, jeśli miałeś do czynienia z anoreksją, bulimią, napadami objadania się, restrykcjami żywieniowymi, to symbolika z większym prawdopodobieństwem wskazuje w tym kierunku. Sny te mogą również podkreślać każdy rodzaj szczególnego związku, jaki masz z jedzeniem.

Na przykład ludzie z nadwagą, otyli lub którzy postawili sobie za cel schudnięcie mogą być wybredni w kwestii żywności w swojej diecie. Ta obsesja może zostać przeniesiona na sny, tak aby stały się niczym innym jak odzwierciedleniem ich związku z jedzeniem w prawdziwym świecie.

Pamiętaj, że wszystkie te interpretacje mają charakter referencyjny. To naprawdę ważne, abyś się z nimi zapoznał i przyswoił sobie wraz z innymi istotnymi kryteriami. Co więcej, Twoje sny niekoniecznie zawsze będą miały ukryte znaczenie. Nie uzależniaj więc swojego zachowania od tych interpretacji. Po prostu potraktuj je jako wskazówkę, dlaczego możesz regularnie doświadczać tego rodzaju snów.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Dippel, B., Lauer, C., Riemann, D., Majer-Trendel, K., Krieg, J. C., & Berger, M. Sleep and dreams in eating disorders. Psychotherapy and Psychosomatics. 1987; 48(1-4): 165-169.
  • Gardner, M. P., Wansink, B., Kim, J., & Park, S. B. Better moods for better eating?: How mood influences food choice. Journal of Consumer Psychology. 2014; 24(3): 320-335.
  • Hamburger, W. W. The occurrence and meaning of dreams of food and eating: I. Typical food and eating dreams of four patients in analysis. Psychosomatic Medicine. 1958; 20(1): 1-16.
  • Nielsen, T. A., Zadra, A. L., Simard, V., Saucier, S., Stenstrom, P., Smith, C., & Kuiken, D. (2003). The typical dreams of Canadian university students. Dreaming. 2003; 13(4): 211-235.
  • Strickler, R. D. Dreams about food and eating: a literature review. Sleep and Hypnosis. 2005; 7(1): 1.
  • Zadra, A. L., Nielsen, T. A., & Donderi, D. C. Prevalence of auditory, olfactory, and gustatory experiences in home dreams. Perceptual and motor skills. 1998; 87(3): 819-826.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.