Twoje dobre samopoczucie psychiczne nie zależy tylko od Ciebie

Dobre samopoczucie psychiczne nie zawsze zależy od Twojego nastawienia lub tego, jak bardzo pozytywną osobą jesteś. Wiele rzeczy poza Twoją kontrolą również na Ciebie wpływa i jest to całkowicie normalne. Ludzie nie są superbohaterami.
Twoje dobre samopoczucie psychiczne nie zależy tylko od Ciebie
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Filozof Albert Schweitzer powiedział kiedyś, że dobre samopoczucie psychiczne to coś więcej niż dobry stan zdrowia – to także nastawienie psychiczne. Rzeczywiście, pomysł ten jest logiczny i sensowny jako taki.

Jednak osiągnięcie dobrego samopoczucia psychicznego nie zależy tylko od Twojego nastawienia do rzeczy. W końcu Twoje otoczenie również ma na Ciebie wpływ i nie zawsze możesz je kontrolować.

Igor Grossmann, profesor psychologii naukowej na Uniwersytecie Waterloo w Kanadzie, wskazuje, że nasze społeczeństwo jest coraz bardziej indywidualistyczne. Jest to widoczne od ubiegłego wieku, a teraz, w środku ery technologicznej, osiąga swój szczyt.

Oznacza to na przykład, że ludzie zaczynają zakładać, że szczęście jest czymś, co sami muszą osiągnąć dzięki sile woli i determinacji.

Ludzie mówią sobie również, że mogą osiągnąć każdy cel dzięki motywacji, że mogą zrobić wszystko, o ile ciężko pracują. Bycie pozytywnym to wszystko, czego potrzebujesz, aby być zdrowym. Niebezpiecznie jest zrzucać całą odpowiedzialność za swoje samopoczucie na swoje barki.

Dzieje się tak, ponieważ wszystko może zniknąć w krótkiej chwili. Nie wszystko jest pod Twoją kontrolą i nie zależy od Ciebie.

Dobre samopoczucie psychiczne

Czasami los niespodziewanie się cofa i jest to bolesne. Ludzie wokół Ciebie często odchodzą, zdradzają lub rozczarowują Cię. W świetle tych sytuacji możesz mieć tylko świadomość, że bycie szczęśliwym nie jest całkowicie w Twoich rękach. Głównie dlatego, że przeciwności losu są często chaotycznym czynnikiem, którego nikt nie jest w stanie przewidzieć.

Codzienne wyzwanie osiągnięcia dobrego samopoczucia psychicznego

Osiągnięcie dobrego samopoczucia psychicznego jest codziennym zadaniem, a nie celem, który można osiągnąć w ten sposób. Czasami ważne jest, aby dbać i radzić sobie z małymi i dużymi wyzwaniami, które pojawiają się na co dzień, nawet jeśli czujesz, ze jesteś w dobrym miejscu.

Na przykład możesz być naprawdę szczęśliwy w swoim związku lub być w świetnym miejscu zawodowo.

Jednak rzeczy, których nie możesz kontrolować, również się zdarzają i powodują stres, niepokój i zmartwienia. Tak więc nie dzieje się to, ponieważ zrobiłeś coś złego.

Na przykład firma, w której pracujesz, nagle zmniejsza się i kończysz bez pracy. To nie oznacza, że nie nadajesz się do swojej pracy. Kryzysy gospodarcze często zmieniają dużą część podłoża pracy i społeczeństwa.

Dlatego nie jesteś na przegranej pozycji, jeśli w pewnym momencie wpadniesz w depresję z powodu bezrobocia. To nie czyni Cię słabym i nie oznacza, że jesteś tchórzem. Ludzie reagują jak istoty ludzkie w obliczu wszelkich skomplikowanych okoliczności.

W rzeczywistości wszyscy jesteśmy ze sobą połączeni, osadzeni w kontekście wydarzeń (często nieoczekiwanych), które zawsze wpływają na siebie w większym lub mniejszym stopniu.

Od czego więc zależy dobre samopoczucie psychiczne i emocjonalne?

Jasne jest, że samopoczucie psychiczne nie zależy całkowicie od Ciebie. Jakie więc czynniki o tym decydują? Prace badawcze, takie jak te przeprowadzone na Uniwersytecie Adelaide w Australii, wskazują, że dobrostan psychiczny jest synonimem szczęścia. Innymi słowy, to przeciwieństwo dyskomfortu psychicznego.

Jednak w psychologii nie ma absolutów, jak w przypadku większości rzeczy w życiu. Nic nie jest czarno-białe, nic nie jest całkowicie dobre ani całkowicie złe. Zatem przeciwieństwem szczęścia nie jest nieszczęście, to strach.

Dlatego musisz zdać sobie sprawę, że na to wszystko składa się wiele czynników. Niewiele rzeczywistości jest złożonych, jeśli chodzi o zdrowie psychiczne.

Model dobrego samopoczucia psychicznego Ryffa

W latach 90 psycholog Carole Ryff wymyśliła teorię, jak osiągnąć zdrowie psychiczne, która jest zarówno interesująca, jak i przydatna. Oparła to podejście na Etyce Nikomachejskiej Arystotelesa i proponuje sześć rozwiązań:

  • Autonomia, definiowana jako zdolność postrzegania siebie jako niezależnego, zdolnego do działania bez wpływu społecznego.
  • Kontrola środowiska odnosi się do poczucia kontroli nad swoim otoczeniem.
  • Rozwój osobisty to poczucie, ze rozwijasz się i dojrzewasz, aby uzyskać wyższą wizję świata i samego siebie.
  • Wzbogacenie relacji osobistych jest ważne dla dobrego samopoczucia psychicznego.
  • Jak zauważył Viktor Frankl, celowe życie jest kluczem do znalezienia równowagi i satysfakcji.
  • Samoakceptacja i potwierdzenie każdej potrzeby są również kluczem do dobrego samopoczucia.
Kobieta na łące

Osiągnięcie dobrego samopoczucia psychicznego zależy od rzeczy, które nie są w 100% w Twoich rękach. Często społeczeństwo nie pozwala na absolutną autonomię, nie masz kontroli nad wszystkim, co Cię otacza. Dlatego relacje z bliskimi nie są tak pozytywne, jak byś tego chciał.

Dobre samopoczucie psychiczne nie zawsze jest możliwe i jest to normalne

Spotkają Cię dobre i złe dni, to całkowicie normalne. Dlatego nie możesz codziennie utrzymywać tej samej energii, optymizmu i motywacji, ponieważ jesteś osobą, a nie robotą. Wszystko, co Cię otacza, będzie miało na Ciebie wpływ.

Dlatego bycie podatnym na nieprzewidziane wydarzenia, na to, co jest poza Twoją kontrolą, jest całkowicie akceptowalne i zrozumiałe.

W końcu chodzi tylko o to, aby wiedzieć, jak radzić sobie z tym, co spotykasz na co dzień i jak się poruszać po świecie. Przyjdą dni, kiedy będziesz szczęśliwy i chwile, gdy będziesz bardzo nieszczęśliwy. Niektóre dni będą trudne, a inne spokojne i pełne satysfakcji.

Egzystencja nie jest łatwa, więc musisz nauczyć się radzić sobie z niepewnością, próbując jednocześnie czuć się swobodnie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ryff, Carol D. (1989), “Beyond Ponce de Leon and Life Satisfaction: New Directions in Quest of Successful Aging”, International Journal of Behavioral Development , 12 : 35–55, doi : 10.1177 / 016502548901200102
  • Winefield, H.R., Gill, T.K., Taylor, A.W. et al. Psychological well-being and psychological distress: is it necessary to measure both?. Psych Well-Being 2, 3 (2012). https://doi.org/10.1186/2211-1522-2-3

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.