Skutki uzależnienia emocjonalnego

Nauka kultywowania relacji emocjonalnych w zdrowy sposób jest kluczowa, jeśli chcesz się nimi w pełni cieszyć bez obawy przed porzuceniem.
Skutki uzależnienia emocjonalnego
José Padilla

Napisane i zweryfikowane przez psycholog José Padilla.

Ostatnia aktualizacja: 11 maja, 2023

Jako istoty ludzkie jesteśmy z natury towarzyscy. W związku z tym potrzebujemy towarzystwa innych osób, aby poradzić sobie z codziennym życiem i stworzyć znaczące więzi i relacje. Co jednak dzieje się, gdy pojawia się u nas uzależnienie emocjonalne? Ponadto, jakie są jego efekty? Czytaj dalej, aby poznać przyczyny i skutki uzależnienia emocjonalnego.

W społeczeństwie charakteryzującym się efemerycznymi związkami i małą odpowiedzialnością emocjonalną wiele osób z niską samooceną lub niezdolnością do nawiązywania zdrowych relacji cierpi z powodu uzależnienia emocjonalnego. Mają ciągłą potrzebę otrzymywania uwagi, troski i uczucia. Nic dziwnego, że ma to poważne konsekwencje dla ich zdrowia psychicznego. Może również negatywnie wpłynąć na ich relacje, niezależnie od tego, czy są to partnerzy, przyjaciele czy rodzina.

Zależność emocjonalna

Zależność emocjonalna to wzorzec zachowania charakteryzujący się nadmierną potrzebą uwagi, uczucia, aprobaty lub uznania ze strony bliskiej osoby. W związku z tym osoba zależna czuje się silnie zobowiązana do utrzymywania bliskich i uległych relacji. Może nawet czuć, że nie jest żyć w stanie żyć bez tej drugiej strony.

Badanie przeprowadzone przez psycholożkę Anę Estévez wykazało, że w dzisiejszych czasach uzależnienie emocjonalne jest często ściśle związane z nadużywaniem Internetu i urządzeń mobilnych. Od jakiegoś czasu zaczyna dotykać również młodych ludzi. Wykazują oni impulsywną potrzebę łączenia się z innymi. Powoduje to jednak objawy lękowo-depresyjne i niską samoocenę.

Bez specjalistycznej opieki to destrukcyjne i szkodliwe zachowanie może prowadzić do nadużyć emocjonalnych. Cierpiący powinni rozważyć wzięcie udziału w kursie psychologii pozytywnej lub poszukać profesjonalnej pomocy. Działania te mogą im pomóc na trzy sposoby. Po pierwsze, pomogłyby poprawić ich postrzeganie i rozumienie swoich uczuć i emocji. Po drugie, nauczyłyby ich, jak podejść do swoich problemów w bardziej dojrzały sposób. Pomogłyby im również znaleźć zdrowe sposoby nawiązywania relacji międzyludzkich w przyszłości.

Główne przyczyny uzależnienia emocjonalnego

Rozważny mężczyzna odbijający się w nadokiennej szybie

Przeszłość każdego z nas jest wyjątkowa. Co więcej, czyni nas tym, kim jesteśmy i kształtuje sposób, w jaki postrzegamy świat i nasze relacje społeczne. Przyczyny uzależnienia emocjonalnego są zatem złożone i wieloczynnikowe oraz różne u każdej osoby.

Niektóre z najczęstszych przyczyn to:

  • Brak poczucia własnej wartości. Niska samoocena i brak pewności siebie mogą prowadzić do szukania potwierdzenia i aprobaty u innych ludzi, aby poczuć się docenionym i zaakceptowanym.
  • Niepewność. Brak zaufania do siły ich więzi emocjonalnych może sprawić, że niektóre osoby czują się bezbronne. W związku z tym szukają bezpieczeństwa i ochrony przed innymi.
  • Potrzeba czułości. Poszukiwanie miłości, przyjaźni i uwagi może doprowadzić te jednostki do emocjonalnej zależności, zwłaszcza jeśli nie otrzymały wystarczającej ilości czułości i ludzkiego ciepła w swoim życiu.
  • Urazy emocjonalne. Niefortunne wydarzenia z przeszłości pozostawiają głębokie i trwałe blizny, które mogą wpływać na rozpoznawanie emocji. Może to skłonić niektórych ludzi do szukania bezpieczeństwa i wsparcia u bliskich.
  • Nadużycia z przeszłości. Ofiary przemocy emocjonalnej lub fizycznej mogą być bardziej narażone na uzależnienie emocjonalne. To dlatego, że często mają trudności w nawiązywaniu zdrowych relacji międzyludzkich.

Skutki uzależnienia emocjonalnego

Mężczyzna pociesza kobietę z uzależnieniem emocjonalnym

Uzależnienie emocjonalne objawia się szeregiem typowych objawów. Należą do nich ciągła potrzeba uwagi, chęć bycia zawsze blisko drugiej osoby, lęk przed porzuceniem i samotnością, brak poczucia własnej wartości, niezdolność do podejmowania decyzji, skłonność do wiktymizacji.

Niedawne badanie przeprowadzone przez specjalistów z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Complutense w Madrycie sugeruje, że nie ma różnic między mężczyznami i kobietami, jeśli chodzi o tendencję do uzależnienia emocjonalnego. Każdy może cierpieć z powodu jego głównych negatywnych konsekwencji emocjonalnych. Są to na przykład obsesyjne myśli, zaburzenia snu i porzucenie relacji społecznych i wypoczynku.

Bez szybkiego leczenia konsekwencje tego zachowania mogą być dosyć poważne. Osoby uzależnione emocjonalnie często czują się uwięzione w swoich związkach. Uniemożliwia im to rozwijanie emocji i prowadzenie satysfakcjonującego życia. Co więcej, mogą doświadczyć wielkiego cierpienia emocjonalnego, gdy związek się kończy. Często prowadzi to do depresji, lęku i innych zaburzeń emocjonalnych.

Szukanie pomocy w przypadku uzależnienia emocjonalnego

Bez wątpienia uzależnienie emocjonalne może mieć znaczący wpływ na zdrowie psychiczne i samopoczucie jednostki. Osoby te nie powinny jednak bać się zwrócić o profesjonalną pomoc. Pomoże im to zrozumieć podstawy ich zachowań. Co więcej, będą w stanie rozwinąć umiejętności i strategie samodzielnego zarządzania, aby zarządzać nim w zdrowszy sposób.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.