Tożsamość - jej przeszłość, teraźniejszość i przyszłość

Tożsamość może być badana na podstawie tego, jaki był Twój obraz siebie w przeszłości, jaki jest w teraźniejszości i jaki chcesz, żeby był.
Tożsamość - jej przeszłość, teraźniejszość i przyszłość

Ostatnia aktualizacja: 10 stycznia, 2023

Czym jest tożsamość? A co z koncepcją siebie? Możliwe, że używasz tych dwóch słów na co dzień, nie wiedząc, co tak naprawdę znaczą. W rzeczywistości twoja osobista tożsamość, jaźń, koncepcja siebie lub po prostu „ja” to postrzeganie siebie jako przedmiotu i podmiotu. W tym artykule wyjaśniamy, jak jako istota ludzka organizujesz swoją samoocenę. Co więcej, będziemy pisać o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości tożsamości.

Postrzeganie siebie jako „obiektu” oznacza sposób, w jaki postrzegasz to, czego doświadczasz, myślisz lub czujesz. Integracja wszystkich powyższych pozwala zrozumieć, że jesteś wyjątkowy i niepowtarzalny.

Jesteś w stanie postrzegać siebie dzięki temu, że jesteś świadomy siebie jako silnika zdolnego do przeprowadzania i doświadczania procesów o charakterze psychologicznym. To pomaga rozpoznać siebie.

Kobieta patrząca na odbicie w lustrze
Koncepcja siebie jest dość stabilna na przestrzeni lat, chociaż daleka jest od stałej i statycznej. W rzeczywistości ma tendencję ulegania zmianom.

Tożsamość – reprezentacje koncepcji siebie

Samoświadomość to złożona struktura psychiczna. Decyduje o tym wiedza, którą posiadasz o sobie. Jest utworzona przez strukturę nuklearną, która stanowi Twoją esencję, która jest spójna z Twoją biograficzną historią.

Jednym z odpowiednich autorów w badaniu koncepcji siebie jest Markus. Autor ten proponuje, aby obraz siebie podzielić na dwie reprezentacje:

Peryferyjne reprezentacje koncepcji siebie

Te reprezentacje są mniej samookreślające. To dlatego, że są mniej rozbudowane na poziomie poznawczym i emocjonalnym. Opierają się one w mniejszym stopniu na danych gromadzonych przez całe życie. Są to cechy, których nie cenisz szczególnie wysoko. W związku z tym nie są one szczególnie ważne dla twojej samooceny.

Centralne reprezentacje koncepcji siebie

Są to najbardziej osobliwe, idiosynkratyczne, szczególne i istotne aspekty Ciebie. Składają się ze schematów. Są to sposoby, w jakie myślisz, czujesz i działasz w odpowiedzi na otoczenie. Nauczyłeś się tego ze swojej osobistej historii.

Samoświadomość i czas

Ponadto Markus rozróżnia koncepcje siebie trzech momentów czasowych: te związane z przeszłością, teraźniejszością i przyszłością.

Samoświadomość związana z przeszłością

Twoja tożsamość lub samoświadomość odnosząca się do poprzednich czasów odnosi się do posiadanej wiedzy o tym, jaki byłeś w przeszłości. Na przykład, co myślałeś, gdy byłeś nastolatkiem? Jaki byłeś, kiedy miałeś swój pierwszy pocałunek? Jak poradziliście sobie z pierwszym rozstaniem?

Twoja samoocena będzie bardziej godna uwagi, jeśli zmienisz i przekształcisz niektóre cechy, które charakteryzowały cię wcześniej.

Stają się również bardziej wyraziste i łatwiejsze do zidentyfikowania, gdy próbujesz zmienić część swojej obecnej koncepcji siebie, która jest podobna do tej, którą utrzymywałeś w przeszłości i która sprawia, że czujesz się nieswojo.

Twoja obecna koncepcja siebie

Twoja obecna tożsamość lub koncepcja siebie obejmuje wszystkie cechy, myśli i postawy, które masz teraz wobec siebie. Można je aktywować i udostępniać w określonych momentach.

Centralne reprezentacje obrazu siebie to te, które w większym stopniu składają się na Twój rzeczywisty obraz siebie. To dlatego, że aktywujesz je w określonych kontekstach i w określonych momentach. Ponadto określają, co myślisz i w co wierzysz.

Szczęśliwa kobieta
Twoja obecna koncepcja siebie jest tym, czym myślisz, że jesteś tu i teraz.

Twoja wizja siebie w przyszłości

Jaki chciałbyś być? Co chciałbyś w sobie zmienić? Jak chciałbyś myśleć? Twoja wizja siebie w przyszłości składa się z zestawu nadziei, lęków i pragnień, które są dla Ciebie ważne. Ponadto zawiera umiejętności, które chciałbyś zdobyć oraz słabe punkty, które chciałbyś wzmocnić.

W rzeczywistości twoja wizja siebie w przyszłości jest dla ciebie motywacją do rozpoczęcia nowych zachowań, które przybliżą Cię do twoich aspiracji i celów. Logiczne jest, że obejmuje to również strach, który możesz odczuwać, gdy jesteś daleki od ich osiągnięcia i gdy oznaczają one znaczny wysiłek.

W tym sensie możliwe wyobrażenia o sobie mogą funkcjonować jako pomost poznawczy między wyobrażeniem o sobie w teraźniejszości (tym, kim jesteś tu i teraz) a wyobrażeniem o sobie w przyszłości (kim chcesz być). Co więcej, faworyzują twoje mentalne konstruowanie scenariuszy i kierunków odpowiednich działań, które należy podjąć.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Paniagua, S. Á. M. (2022). Introduccion Al Estudio De Las Diferencias Individuales (2 Ed.). Sanz Y Torres, S.l.
  • Garma Sordo, A. M. (1989). Autoconcepto y motivación en el aprendizaje.
  • González-Pienda, J. A., Pérez, J. C. N., Pumariega, S. G., & García, M. S. G. (1997). Autoconcepto, autoestima y aprendizaje escolar. Psicothema, 271-289.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.