Różne rodzaje pokory

Czy należysz do osób, które uważają, że pokora jest najlepszą cnotą człowieczeństwa? Jeśli tak, z przyjemnością dowiesz się, że istnieje wiele sposobów na wykonanie tej tak bardzo potrzebnej, pięknej i inspirującej praktyki.

Ręce skierowane ku niebu symbolizujące rodzaje pokory

Co oznacza dla Ciebie pokora? Czy postrzegasz to jako niezbędną postawę? Niektórzy ludzie uważają, że stosowanie tego podejścia jest niczym więcej niż zagrożeniem dla ich własnego ego. W wysoce konkurencyjnym społeczeństwie, w którym powszechne jest stawianie siebie przed innymi, pokora jest często postrzegana jako forma słabości. Jest to postrzegane jako czynność polegająca na pozwalaniu sobie na bycie wycieraczką, na którą wszyscy mogą nadepnąć i której nikt nie szanuje. Dzisiaj omówimy ten temat i poznamy różne rodzaje pokory.

Osoby, które umniejszają znaczeniu pokory, są w błędzie. Pokora jest czymś więcej niż tylko ludzką cnotą. To siła poznawcza zdolna do wspierania dobrego samopoczucia psychicznego. Wymiar ten wykracza poza bycie współczującym i uczciwym, aby żyć się w prosty i autentyczny sposób. To także wspaniała zdolność umysłowa.

Osoba jest pokorna, gdy wyrzeka się pewnych wzorców myślenia, które podsycają niebezpieczne osądy wartościujące. Oznacza to posiadanie wiedzy i umiejętności, aby uwolnić się od inercji mentalnego podejścia, które wzmacnia irracjonalne przekonania i negatywne wzorce mentalne.

Istnieje wiele sposobów praktykowania pokory i wszystkie mogą przynieść korzyści.

„Tajemnicą mądrości, mocy i wiedzy jest pokora”.

-Ernest Hemingway-

Mózg z sercem do reprezentowania rodzajów pokory
Intelektualna pokora to wymiar, który wszyscy powinniśmy uwzględnić w naszym podejściu i zachowaniu

Rodzaje pokory

Tradycje religijne i duchowe, takie jak buddyzm, podkreślają, że sposobem na osiągnięcie oświecenia jest pokora. W jakiś sposób istota ludzka zintegrowała ten termin jako formę alruistycznych zachowań, w których widoczne jest ciągłe zainteresowanie dobrem innych. Jednak bycie pokornym oznacza również dbanie o siebie, które nie jest równoznaczne egoizmowi lub narcyzmowi.

Z psychologicznego punktu widzenia pokora prowadzi do neutralności emocjonalnej. Jest to na przykład brak potrzeby bycia lepszym od innych lub niestawianie się ponad innymi (lub poniżej nich). Jest to proces stopniowego samodoskonalenia, w którym Twój odruch współzawodnictwa zostaje odłączony, a odruch refleksji zostaje aktywowany.

Psychoterapeuta Fritz Perls powiedział: „Ja robię swoje, a Ty robisz swoje. Nie jestem na tym świecie, aby sprostać Twoim oczekiwaniom, a Ty nie jesteś na tym świecie, aby sprostać moim”. Przyjęcie takiego podejścia może być zarówno oczyszczające, jak i wyzwalające. Pozwoli Ci również zastosować różne rodzaje pokory w praktyce.

1. Intelektualna pokora: wartość posiadania otwartego umysłu

Intelektualna pokora to umiejętność wykorzystania elastyczności wiedzy, przyznania się do własnych błędów i jasnego przekonania, że nie wiesz wszystkiego. Tylko ludzie, którzy są otwarci na nowe idee, mogą osiągnąć mądrość. Tylko ci, którzy rozumieją, że nie ma uniwersalnej prawdy, są w stanie dojść do porozumienia z innymi.

Uniwersytet Cambridge (Wielka Brytania) przeprowadził badanie, w którym wykazał, że intelektualna pokora jest niezbędna, aby uniknąć uprzedzeń przy ocenie naszych przekonań. Stwierdzono, że zdolność to nie tylko cnota charakteru. Wymaga ciągłego wysiłku poznawczego, dzięki któremu przekonujemy się, że jesteśmy omylni i że zawsze możemy się poprawić.

Pamiętaj, jeśli spośród wszystkich istniejących prawd pozostaniesz przy jednej i będziesz jej bronił zębami, staniesz się fanatykiem i prawdopodobnie będziesz bronił kłamstwa. Tylko intelektualna pokora i elastyczność wiedzy chroni nas przed takimi podejściami.

2. Pokora kulturowa: Twoja tożsamość społeczna nie jest jedyna ani najlepsza

Pokora kulturowa jest jednym z najważniejszych typów. Określa Twoją zdolność do unikania uprzedzeń i dyskryminacji poprzez zrozumienie, że Twoja rasa, kultura, tożsamość lub religia nie są lepsze od innych. Co więcej, kulturowa pokora zapobiega rozwojowi rasizmu we wszystkich jego formach.

3. Pokora międzypokoleniowa: Twój wiek nie czyni Cię bardziej użytecznym ani lepszym

Często mówi się, że świat należy do młodych. Czy to ze względu na ich siłę, piękno, czy rzekome zdolności, zakłada się, że tylko oni są wartościowi w prawie każdej dziedzinie. Powoduje to pojawienie się takich dynamizmów, jak ageizm (dyskryminacja osób starszych) i dorosłych-centryzm (dyskryminacja dzieci i młodzieży).

Międzypokoleniowa pokora pozwala przyjąć, że każdy człowiek, niezależnie od wieku, jest ważny, godny docenienia i wysłuchania.

4. Pokora umiejętności: nie potrafisz zrobić wszystkiego

Możesz mieć niezwykłe zdolności i wybitny talent w więcej niż jednej dziedzinie. Jednak to nie czyni Cię lepszym od kogokolwiek innego. Co więcej, może być ktoś, kto przewyższa Cię zarówno umiejętnościami, jak i zdolnościami. Uznanie tego faktu zmusza Cię do zredukowania dumy i zrozumienia, że czasami, nawet jeśli jesteś ekspertem, wciąż jesteś uczniem w podróży życia.

Pokora w swoich umiejętnościach pozwoli Ci zrozumieć, że nie wiesz, jak zrobić wszystko i że zawsze jest coś nowego do nauczenia się.

„Nauczyłem się, że pokory nigdy nie należy mylić z łagodnością. Pokora to otwartość na pomysły innych”.

-Simon Sinek-

Przyjaciele gratulujący sobie nawzajem, aby reprezentować rodzaje pokory
Pokora przejawia się w sposobie, w jaki traktujemy innych.

5. Pokora zdumienia

Jest to jeden z rodzajów pokory, który najbardziej przyczynia się do szczęścia. Kiedy ostatnio byłeś czymś zaskoczony? Zadziwienie to umiejętność dostrzegania piękna codzienności, cieszenia się każdym niezwykłym niuansem i niezwykłym szczegółem. Tylko wtedy, gdy nauczysz się cieszyć całym otaczającym Cię dobrem, bez względu na to, jak proste może ono być, osiągniesz prawdziwe szczęście.

Tylko ci, którzy patrzą przez filtr pokory, są zdumieni cudami, które ich otaczają. Aby to osiągnąć, musisz zwracać uwagę na to, co Cię otacza, nie myśląc o zyskach, interesach czy pragnieniu współzawodnictwa. Musisz po prostu docenić to, co jest przed Tobą, tu i teraz. Nie więcej, nie mniej. Warto spróbować.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Exline, J. J., & Geyer, A. L. (2004). Perceptions of humility: A preliminary study. Self and Identity3(2), 95-114.
  • Tangney, J. P. (2000). Humility: Theoretical perspectives, empirical fingings and directions for future research. Journal of Social and Clinical Psychology19(1), 70.
  • Zmigrod, Leor & Zmigrod, Sharon & Rentfrow, Peter & Robbins, Trevor. (2019). The psychological roots of intellectual humility: The role of intelligence and cognitive flexibility. Personality and Individual Differences. 141. 200-208. 10.1016/j.paid.2019.01.016.
Scroll to Top