Czy wiesz, dlaczego dyskryminujesz innych?

Dyskryminacja jest niesprawiedliwym zachowaniem, które powoduje cierpienie. Dlatego musimy zadać pytanie: dlaczego dyskryminujemy innych? Odpowiedź może być kluczem do skutecznego zwalczania nierówności.
Czy wiesz, dlaczego dyskryminujesz innych?
Ebiezer López

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Ebiezer López.

Ostatnia aktualizacja: 06 maja, 2023

Dyskryminacja to postawa, która generuje najwięcej nierówności i niesprawiedliwości na świecie. Ponadto ma duży wpływ na stan emocjonalny osób, które są jej ofiarami. Dlatego dziś praca ruchów aktywistów przeciwko dyskryminacji jest ważniejsza niż kiedykolwiek. Czy Tobie również zdarza się tak zachowywać? Jeśli tak, to czy wiesz, dlaczego dyskryminujesz innych?

Jaki jest tego prawdziwy powód? Odpowiedzi na tego typu pytania mogą być kluczem do budowania bardziej równego i sprawiedliwego świata. W końcu możemy rozwiązywać problemy tylko wtedy, gdy odkryjemy ich przyczyny i zajmiemy się nimi. W przeciwnym razie moglibyśmy popełnić błąd, kontynuując walkę z powierzchownymi czynnikami. To by do niczego nie prowadziło.

Dyskryminacja

Dyskryminacja odnosi się do odmiennego traktowania określonych grup z nieuzasadnionych powodów. Często bazuje na podstawie płci, pochodzenia etnicznego, orientacji seksualnej, tożsamości płciowej, ekspresji płciowej lub religii. Może być również oparta na wieku lub statusie społeczno-ekonomicznym.

W każdym z powyższych przypadków dyskryminacja narusza prawa człowieka. Badania przeprowadzone w Egipcie wykazały, że 51 procent firm woli zatrudniać mężczyzn niż kobiety (Osman, Speer i Weaver, 2021). Innymi słowy, nieco ponad połowa organizacji dyskryminuje kobiety.

Przyczyny tej dyskryminacji mogą być niezwykle różnorodne. Jedną z nich może być fakt, że kobieta może zajść w ciążę. Są też ludzie, którzy uważają, że kobiety nie mają kwalifikacji do wykonywania pewnych zawodów (niektórzy uważają, że mężczyźni również nie mają kwalifikacji do wykonywania innych). W każdym razie jest to postawa, która ma znaczący wpływ na prawdziwe życie.

Inną sytuacją, która może pomóc nam lepiej zrozumieć pojęcie dyskryminacji, jest rzeczywistość osób LGBTI. Organizacja Narodów Zjednoczonych poinformowała, że w 69 krajach stosunki homoseksualne między dorosłymi są karalne. Mimo że homoseksualizm już lata temu przestał być traktowany jak choroba, w wielu krajach sytuacja się nie zmieniła.

Ludzie dyskryminujący człowieka
Błędy poznawcze sprzyjają powstawaniu uprzedzeń, a w wielu przypadkach odrzucaniu innych.

Dlaczego dyskryminujesz innych?

Chociaż większość z nas zdaje sobie sprawę, że niektóre rodzaje dyskryminacji są szkodliwe dla społeczeństwa, na takim czy innym poziomie wydaje się to nieuniknione. Na przykład już jako dziecko wolałeś bawić się z niektórymi rówieśnikami, a innymi nie. Dlaczego dyskryminujesz innych ludzi na podstawie pewnych cech? Czy możemy tego uniknąć? Odpowiedź wydaje się leżeć w uprzedzeniach poznawczych, które tworzy Twój mózg.

Błędy poznawcze i uprzedzenia

Kiedy Twój mózg otrzymuje wiele nowych informacji, ma tendencję do zachowywania punktów, które uważa za najważniejsze, i odrzucania innych. Typowym przykładem jest efekt halo. Prowadzi to do opisania osobowości danej osoby na podstawie pojedynczego atrybutu. Na przykład, jeśli widzisz osobę, która zaczyna krzyczeć na ulicy, prawdopodobnie określisz ją jako agresywną, nawet jeśli nic innego o niej nie wiesz. Ktoś mógł jednak mieć po prostu zły dzien i tak naprawdę być spokojną i życzliwą osobą.

W podobny sposób fakt, że Twój mózg jest podatny na te uprzedzenia, może sprawić, że rozwiniesz nowe uprzedzenia. To nic innego jak z góry przyjęte idee, które tworzysz na temat grup ludzi.

Aby lepiej zilustrować ten fakt, spójrzmy na ksenofobię, która zwykle istnieje w stosunku do ludności muzułmańskiej z powodu ataków terrorystycznych. Fakt, że istnieją nietolerancyjni muzułmanie, nie oznacza, że wszyscy są agresywni i zasługują na odrzucenie. Innymi słowy, bycie brutalnym nie jest powiązane z byciem muzułmaninem lub wyznawcą jakiejkolwiek innej religii. Zakładanie, że wszyscy tacy są, jest irracjonalnym uprzedzeniem, które może prowadzić do dyskryminacji i powodować niesprawiedliwość.

Teoria umysłu

Inną koncepcją, która wydaje się znacząco wpływać na dyskryminację, jest teoria umysłu. Termin ten jest używany do opisania zdolności przypisywania myśli lub intencji innym. Być może masz tendencję do ciągłego zakładania, co ludzie myślą o pewnych rzeczach lub że będą działać w określony sposób. W efekcie przewidujesz ich zachowanie.

Kiedy przypisujesz intencje lub myśli innym, głównym odniesieniem jest zazwyczaj Twoje własne zachowanie. Możesz na przykład pomyśleć, że ktoś jest niegrzeczny, ponieważ nie widzisz w nim pewnych grzecznych zachowań, które sam przejawiasz. Ponadto masz tendencję do przekonania, że inni powinni zachowywać się tak, jak Ty, ponieważ jest to „normalne” zachowanie. W rezultacie większość rozbieżności z tym, co uważasz za „normalne”, może być potencjalnymi punktami startowymi dyskryminacji.

„Normalność” to coś, co wszyscy budujemy, dorastając. Na ten proces wpływa kilka czynników. Może to być na przykład kultura, rodzina, traumatyczne doświadczenia. Dlatego też to, co na przykład uważane jest za normalne w Stanach Zjednoczonych, nie jest tym samym w Kolumbii. Oznacza to, że nie ma obiektywnej ani naturalnej normalności i wszystko zależy od subiektywności.

Kobieta czuje odrzucenie od przyjaciół
Trzymanie się swojej wizji rzeczywistości i traktowanie jej jako jedynej prawdy sprzyja dyskryminacji.

Czy dyskryminacja jest nieunikniona?

Na podstawie powyższego można stwierdzić, że wszyscy kogoś  dyskryminujemy. Tworzysz grupy z ludźmi wokół siebie na podstawie pewnych cech. Twój mózg ma tendencję do zniekształcania otrzymywanych informacji, aby zoptymalizować swoją energię. Ale to daje Ci tylko częściowy pogląd na świat. W ten sposób tworzysz swoje wyobrażenie rzeczywistości i tego, co jest normalne w społeczeństwie.

Używasz tych odniesień do podejmowania decyzji i zmiany swoich działań, ale także projektujesz je na innych. Na przykład, jeśli ktoś nie spełnia Twoich oczekiwań, wywodzących się w dużej mierze z grupy, do której należysz, a także z tego, co uważasz za właściwy sposób postępowania (Twój), zwykle używasz uprzedzeń, aby spróbować wyjaśnić ten dysonans. W rezultacie możesz podejmować decyzje dotyczące tego, jak traktować innych zgodnie z własnymi z góry przyjętymi poglądami. W ten sposób ich dyskryminujesz.

Czy to jednak oznacza, że dyskryminacja jest nieuniknioną częścią ludzkiej natury? W końcu, chociaż wszyscy mamy skłonność do tworzenia uprzedzeń, wszyscy mamy również zdolność kwestionowania własnych poglądów na temat świata i innych.

Zmiana idei

Wracając do przypadku populacji LGBTQ, dopiero w 1990 roku WHO usunęła homoseksualizm z listy chorób psychicznych. Wcześniej społeczność naukowa uważała gejów i lesbijki za osoby chore. Dzięki badaniom i wysiłkowi wielu ludzi, którzy poświęcili swoje życie na zmianę tego myślenia, dziś większość społeczeństwa widzi to inaczej.

Analizując to, dlaczego dyskryminujesz, możesz zrozumieć znaczenie przeglądu i kwestionowania własnych uprzedzeń. Jako ludzie mamy zdolność do rozumowania o sobie. To pozwala nam poznać, czy postępujemy niesprawiedliwie. Jeśli chcemy budować bardziej egalitarny i pełen szacunku świat, musimy wykonywać ćwiczenia z refleksji. Tylko w ten sposób dotrzemy do źródła problemu dyskryminacji.

** Nota redakcyjna. Twój system poznawczy musi rozróżniać i różnicować. Rozróżniasz tych, którzy są w Twojej rodzinie, od tych, którzy nią nie są. Rozpoznajesz tych, którzy są Twoimi współpracownikami i tych, którzy pracują dla konkurencji. Jednak problem pojawia się, gdy tego rodzaju dyskryminacja prowadzi do nierówności, których nie da się uzasadnić z etycznego punktu widzenia. W efekcie faworyzujesz niektóre grupy kosztem innych w sposób częściowy i niesprawiedliwy. Jest to rodzaj dyskryminacji, do którego odnosi się większość naszego artykułu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Esses, V. M. (2021). Prejudice and discrimination toward immigrants. Annual review of psychology, 72, 503-531.
  • Osman, A., Speer, J. D., & Weaver, A. (2021). Discrimination Against Women in Hiring.
  • Williams, D. R., Lawrence, J. A., Davis, B. A., & Vu, C. (2019). Understanding how discrimination can affect health. Health services research, 54, 1374-1388.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.