Przestań oczekiwać, że inni będą się zachowywać w taki sam sposób, jak Ty

Czasami oceniasz działania innych na podstawie tego, co Ty byś zrobił. Jednak może to nie być dobre dla Twoich relacji z innymi.
Przestań oczekiwać, że inni będą się zachowywać w taki sam sposób, jak Ty
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Źródłem wielu Twoich rozczarowań jest zwykle oczekiwanie, że inni będą się zachowywać tak, jak Ty. Masz tendencję do czekania na tę samą szczerość, altruizm i wzajemność. Jednak wartości, które Cię definiują, niekoniecznie są takie same jak wartości innych. Przestań oczekiwać, że będzie inaczej.

Filozof William James, twórca psychologii funkcjonalnej i starszy brat Henry’ego Jamesa, twierdził, że prosty sposób na znalezienie szczęścia polega na minimalizowaniu naszych oczekiwań. Dlatego im mniej oczekujesz, tym więcej otrzymasz lub znajdziesz. To nieco kontrowersyjne rozumowanie, ale nie jest pozbawione logiki.

Nie oczekuj niczego od nikogo. Oczekuj jednak wszystkiego od siebie. W ten sposób odczujesz mniej rozczarowań.

Jeśli chodzi o Twoje relacje, nieuniknione jest, że masz oczekiwania. Oczekujesz pewnych zachowań i pragniesz rzeczy takich jak bycie kochanym, bezpiecznym i docenianym. Nie oznacza to jednak, że czasami Twoje oczekiwania nie są spełnione. Co więcej, gdy oczekujesz od innych zbyt wiele, zwykle w jakiś sposób czujesz się zraniony. Z tego powodu warto przyjrzeć się temu tematowi nieco głębiej.

kobieta wącha kwiat

Przestań oczekiwać, że inni będą się zachowywać tak, jak Ty

Ojcowie i matki, którzy oczekują, że ich dzieci będą zachowywać się w określony sposób; osoby, które oczekują wszystkiego od swoich partnerów; przyjaciółki, które oczekują, że będziesz ich wspierać we wszystkim, co robią, nawet jeśli czasami jest to sprzeczne z Twoimi własnymi wartościami. Wszystkie te typowe sytuacje są wyraźnymi przykładami tego, co znamy jako „przekleństwo oczekiwania”.

Niektórzy ludzie wierzą, że to, co myślą, czują i w co wierzą, jest prawie „normatywne”. Oznacza to, że stawiają tak wysoko poprzeczkę jeśli chodzi o pojęcie przyjaźni, miłości czy rodziny, że nikomu nie udaje się zdobyć tych poziomów. Dlatego po obu stronach związku pojawia się rozczarowanie. Jednak kluczem, jak zawsze, jest równowaga. Przede wszystkim w potrzebie realizmu.

Istnieją pewne rodzaje oczekiwań, takie jak wierność, szczerość, szacunek i wierność, które stanowią filary wspierające pozytywne i zdrowe relacje. Jednak gdy tylko ktoś popadnie w obsesję na punkcie „doskonałości” związku, czy to uczuciowego, rodzic-dziecko, czy przyjaźni, może pojawić się frustracja, uraza, a nawet gniew.

ilustracja kobiety

Jak przestać oczekiwać zbyt wiele od innych

Potrzeba zobaczenia dobrej strony w ludziach niekoniecznie oznacza, że jesteś naiwny. Masz prawo to zobaczyć, szukać, a nawet promować. Należy jednak zachować pewną dozę rozwagi i ostrożności. To dlatego, że rozczarowanie jest siostrą oczekiwań. Dlatego zawsze lepiej jest nie „doznać oświecenia” przedwcześnie. Zamiast tego załóż okulary obiektywizmu i przyjmij spokojniejszy realizm.

Pozory zwykle nie mylą. To, co częściej zawodzi, to Twoje własne oczekiwania wobec innych.

Oczywiście możesz wiele oczekiwać od innych, ale lepiej oczekiwać więcej od siebie. Pamiętaj, że ludzie często są równie skomplikowani, co nieprzewidywalni. Z tego powodu, tak jak ludzie wokół Ciebie mogą Cię rozczarować, możesz ich również zawieść. Dlatego powinieneś wziąć pod uwagę poniższe wskazówki.

Smutna kobieta

Klucze, które pomogą Ci przestać oczekiwać, że inni będą się zachowywać tak, jak Ty

  • Nikt nie jest doskonały, nawet Ty. Gdybyś musiał sprostać oczekiwaniom innych wobec Ciebie i odwrotnie, znalazłbyś się w sytuacji, która jest zarówno stresująca, jak i nie przynosi szczęścia. To niemożliwe. Nikt nie jest absolutnym wzorem doskonałości ani cnoty. Wystarczy szanować się nawzajem i ćwiczyć wzajemność w możliwie najskromniejszy sposób.
  • Naucz się rozróżniać oczekiwania od zależności. Czasami pociągasz do odpowiedzialności innych ludzi za własne szczęście. Na przykład możesz budować wysokie oczekiwania w stosunku do kogoś, ponieważ jesteś zależny od tego, co Ci oferuje. Dlatego dużo wymagasz i potrzebujesz, aby zachowywali się tak, jak chcesz. Według Ciebie to jedyny sposób, abyś czuł się dobrze. Powoduje to jednak duże cierpienie drugiej osoby.
  • Zaakceptuj, że nie zawsze musisz otrzymywać coś w zamian. Ten aspekt charakteryzuje wiele osób. Może się okazać, że mówisz takie rzeczy jak „Jeśli wyświadczę Ci przysługę, oczekuję, że zrobisz ją dla mnie” lub „Jeśli zawsze jestem otwarty i ugodowy, oczekuję, że inni będą postępować w ten sam sposób”. Niemniej jednak, czy Ci się to podoba, czy nie, te rzeczy nie zawsze się spełniają. To nie jest ani dobre, ani złe: chodzi tylko o akceptację innych takimi, jakimi są.
mujer besando a un hombre sin esperar a que los demás actúen

Podsumowując, być może William James, którego cytowaliśmy na początku, miał całkowitą rację ze swoją prostą propozycją. Im mniej oczekujesz od innych, tym więcej niespodzianek możesz się spodziewać. W związku z tym, może powinieneś pozwolić sobie na bycie trochę swobodniejszym i mniej zależnym od zachowania innych.

Wszyscy jesteśmy omylni. Wszyscy jesteśmy cudownie niedoskonałymi istotami, które próbują żyć razem w czasami chaotycznym świecie. Świecie, w którym rozczarowania są nieuniknione, ale w którym istnieje również szczera miłość i wieczne przyjaźnie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Lemay, Edward & Venaglia, Rachel. (2016). Relationship Expectations and Relationship Quality. Review of General Psychology. 20. 10.1037/gpr0000066.
  • Yang, Y. (2007). Is Old Age Depressing? Growth Trajectories and Cohort Variations in Late-Life Depression. Journal of Health and Social Behavior, 48(1), 16–32. https://doi.org/10.1177/002214650704800102

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.