Twoje szczęście jest w Twoich rękach - co z nim zrobisz?

Twoje szczęście jest w twoich rękach. Wiele osób jednak zupełnie nie zdaje sobie z tego sprawy. Jak więc zacząć kształtować swoje szczęście?
Twoje szczęście jest w Twoich rękach - co z nim zrobisz?
Rafa Aragón

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Rafa Aragón.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Twoje szczęście jest zawsze w zasięgu ręki. Nieustanne dążenie do osiągnięcia go, może jednak prowadzić do obsesji na punkcie jego zdobycia. Niemniej jednak, jako istota ludzka, masz tendencję do myślenia, że wszyscy zmierzają do szczęścia, szukają go. Ale czy tak naprawdę jest czego szukać? W rzeczywistości Twoje szczęście jest w Twoich rękach.

„Ludzie zawsze zapominają, że ludzkie szczęście jest usposobieniem umysłu, a nie warunkiem okoliczności”.

John Locke

Twoje szczęście – definicja

Aby wiedzieć, czym naprawdę jest szczęście, musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, co tak naprawdę dla Ciebie znaczy. W rzeczywistości odpowiedź może być nieco złożona i jest inna dla każdego. Wskazuje to, że szczęście nie jest czymś, co jest „tam”, ale w Tobie i w tym, jak żyjesz.

Jeśli idziesz przez życie z przekonaniem, że bycie szczęśliwym zależy od okoliczności, sytuacji, przez które przechodzisz, od posiadania większej ilości pieniędzy, dobrze wychowanych dzieci, dobrej pracy, stabilnego partnera, spędzisz życie na szukaniu tego, co jest dobre. Problem polega na tym, że nie zdajesz sobie sprawy, że szczęście nie ma z tym wszystkim nic wspólnego.

Szczęśliwa kobieta nad morzem

W rzeczywistości szczęście zawsze można znaleźć w sobie. To nie jest coś, co jest poza Tobą. Co więcej, nie zależy ono od tego, co masz, ale raczej od tego, kim jesteś. Oznacza nauczenie się tego jak kochać, akceptować i żyć w zgodzie z samym sobą. Oto prawdziwe klucze do szczęścia.

Twoje nastawienie do życia zmienia się, gdy zdajesz sobie sprawę, że osobista satysfakcja nie jest tak zmienna, jak ci wmawiano. Innymi słowy, nie jest to stale zależne od tego, co dzieje się wokół Ciebie. Rzeczywiście, masz potencjał, aby wybrać, jak żyć swoim życiem, osiągnąć większą harmonię i wziąć odpowiedzialność za własne szczęście.

Szczęście nie oznacza posiadania więcej pozytywnych doświadczeń niż negatywnych. Oznacza ono raczej zintegrowanie wszystkich swoich doświadczeń jako niezbędnej nauki, ponieważ wszystkie są przydatne i konieczne.

Jak sprzedaje się szczęście

Powszechnie uważa się, że szczęście zależy od tego, co dzieje się wokół Ciebie. Prawdopodobnie tego uczono cię przez całe życie. Jednak właśnie dlatego istnieje tyrania szczęścia.

Szczęśliwa para

Szczęście jest sprzedawane pod pewnymi formułami, opisującymi jak masz żyć, jak masz się zachowywać i co powinieneś posiadać. Wykorzystują to media, reklama i polityka. Rzeczywiście, mówią Ci, że im więcej posiadasz, tym będziesz szczęśliwszy. Ponadto wysuwają ideę, że konieczne jest ciągłe generowanie pozytywnych emocji i że trzeba żyć w idealnej bańce. Jednak to wcale nie oddaje rzeczywistości.

Dlatego czujesz się sfrustrowany. Co gorsza, odłączasz się od siebie. Nieustanne poszukiwanie szczęścia na zewnątrz oddala Cię od samego siebie i od szczęścia tkwiącego w Twojej naturze. W rzeczywistości każdy, kto opiera swoje szczęście wyłącznie na tym, co ma i co osiąga, zatraca samego siebie. To dlatego, że te potrzeby nie są prawdziwe. Są efemeryczne.

W rzeczywistości nie są to autentyczne potrzeby niezbędne do zaspokojenia, to potrzeby stworzone i narzucone przez otoczenie. Im więcej masz, tym więcej potrzebujesz. Stąd, jak twierdził św. Augustyn, „Najbogatszym człowiekiem nie jest ten, kto ma najwięcej, ale ten, który potrzebuje najmniej”. Dlatego uzależnienie od tego, co zewnętrzne, oznacza poddanie się ciągłemu stanowi niewoli.

Bycie szczęśliwym zależy od Ciebie

Kobieta wąchająca mniszek lekarski

Asymiluj i integruj. To jest fundamentalne przesłanie. Musisz zrozumieć, że nie będziesz szczęśliwszy, osiągając więcej triumfów, pieniędzy, władzy i uznania. To dlatego, że bycie szczęśliwym nie ma nic wspólnego z ambicją. Nie będziesz też szczęśliwszy, jeśli uzyskasz większe doznania przyjemności, ponieważ poszukiwanie fizycznej przyjemności również nie jest tym, co przynosi szczęście.

Tego typu kwestie składają się na Twoje powierzchowne życie, bez głębi i prawie żadnej jakości. Reprezentują człowieka, który śpi i żyje w świecie ilości. Bycie szczęśliwym zależy jednak od Ciebie. Dlatego ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że szczęście jest bardziej psychologiczne niż fizjologiczne. Zakłada wyższy stan świadomości, ponowne połączenie z samym sobą, przebudzenie w kierunku tego, co naprawdę ważne.

Możesz być szczęśliwy, jeśli nauczysz się słuchać siebie i zaspokajać swoje prawdziwe potrzeby. Musisz jednak odejść od wszystkiego, co cię zniewala i wprowadza w permanentną spiralę niezaspokojonego pragnienia. Ponieważ bycie szczęśliwym zależy od Ciebie.

„Jest przyjemność i błogość. Zapomnij o pierwszym, by posiąść drugie.

– Gautama Budda-


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.