Jak wpływają na nas oczekiwania innych?

Jak wpływają na nas oczekiwania innych?
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Napisany przez María Hoyos

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Spełnianie oczekiwań innych osób może być trudne. Ale dlaczego mamy oczekiwania? Jaki jest ich cel? Czytając dzisiejszy artykuł dowiesz się jaką rolę w naszym życiu pełnią oczekiwania innych oraz jak możemy nimi zarządzać w zdrowy sposób.

Próby spełniania oczekiwań innych mogą wiązać się z rezygnacją z tego kim naprawdę jesteś oraz co chcesz zrobić ze swoim życiem. Oczekiwania innych wpływają na Ciebie na różne sposoby, w zależności od tego w jakim etapie życia się znajdujesz. Przyjrzyjmy się bliżej temu założeniu.

Oczekiwania stanowią przyjęte z góry pomysły, które pomagają Ci lepiej zarządzać wszystkimi informacjami, na których działanie jesteś wystawiony każdego dnia. Innymi słowy, pomagają Ci zrozumieć Twoje otoczenie i podejmować decyzje mimo niepewności.

Oczekiwania prowadzą również do osiągniecia stabilności emocjonalnej, ponieważ pomagają Ci przygotować się na to, co może się wydarzyć. Tym samym oczekiwania są bardzo przydatne, jeśli tylko będziesz świadomy tego, że nie oddają rzeczywistości, ponieważ rzeczy, których się spodziewasz, mogą czasem się nie wydarzyć.

Próby spełniania oczekiwań innych mogą wiązać się z rezygnacją z tego kim naprawdę jesteś.

Dlaczego ludzie mają oczekiwania?

Oczekiwania pomogą zrozumieć otaczający Cię świat. Koniec końców zostałeś ukształtowany przez otoczenie, w którym się urodziłeś. Twoi rodzice, nauczyciele, opiekunowie i przyjaciele przykładali się przez całe Twoje życie do kształtowania tego, kim jesteś.

Dziewczynka przesypująca piasek między palcami

Do pewnego stopnia jesteś tym, kim inni chcą, abyś był, ponieważ przystosowywanie się do swojego środowiska zapewnia przetrwanie. Ludzie to istoty społeczne, co oznacza, że muszą żyć w harmonii z innymi osobami. Zmiana naszych zachowań na podstawie naszego otoczenia pomaga zapewnić taką harmonię.

Akceptowanie rzeczywistości

Każdy z nas ma w mniejszym lub w większym stopniu zdefiniowaną osobowość. Twoja wyjątkowa osobowość wpływa na każdy aspekt Twojego życia. Dlatego też, nawet jeśli posiadasz świadomość tego, w jaki sposób działają oczekiwania, zmiany, których oczekują od Ciebie inne osoby, nie zawsze będą mile widziane.

W rzeczywistości nie możesz dostosować się do każdej osoby, ponieważ różni ludzie oczekują od Ciebie różnych rzeczy. Dlatego też musisz przyzwyczaić się do faktu, że nie będziesz w stanie zadowolić każdego i nie masz obowiązku spełniania oczekiwań innych osób.

Skutki oczekiwań

Jeden z czynników oczekiwań, który niesie ze sobą komplikacje, to fakt, że nie uważamy, abyśmy byli w stanie spełnić te, które pochodzą od ludzi, na których polegamy w celu osiągnięcia stabilności.

Jeśli na przykład efekt Pigmaliona sprawia, że szef wyrabia sobie złą opinię na temat pracownika, będzie zachowywał się w określony sposób nawet jeśli pracownik jest całkowicie bez winy. Poza tym, jeśli wchodzisz w związek mając wysokie oczekiwania, zapewne nie będzie on ani zdrowy, ani pozytywny.

Mężczyzna na molo

Badania wykazały, że w ujęciu edukacyjnym, uczniowie, którzy są faworyzowani przez swoich nauczycieli, cieszą się określonymi korzyściami. Zyskują więcej uwagi, częściej są im udzielane informacje zwrotne oraz mają więcej możliwości podjęcia kolejnych prób, jeśli popełnią błędy.

Czy można zmienić oczekiwania innych osób?

Chociaż nie jest to łatwe, to można wpłynąć na sposób, w jaki jest się postrzeganym przez innych. Jeśli mają negatywną opinię na Twój temat, możesz zmienić ich sposób myślenia za pomocą swojego działania.

Oczywiście nie zawsze jest to możliwe. Właśnie dlatego powinieneś koncentrować swoją energię na osobach, które mają znaczenie, czyli na swojej rodzinie, przyjaciołach i współpracownikach.

Niestety ludzie są lepsi w popełniany błędów niż podejmowaniu prawidłowych decyzji. Właśnie dlatego tak łatwo jest nam myśleć w sposób negatywny o innych osobach. Bardzo ważne, abyś postarał się zmienić taką tendencję, ponieważ Twoje zachowanie ma tendencję do dopasowywania się do obrazu, który wykreowałeś.

Na przykład jeśli uważasz, że ktoś jest nieprzyjazny, istnieje większe prawdopodobieństwo, że będziesz zachowywać się wobec niego niemiło, przez co cała sytuacja stanie się samospełniającą się przepowiednią.

Chociaż bycie świadomym wpływu jaki wywierają na Ciebie oczekiwania innych jest ważne, powinieneś również spróbować pozbyć się nieugruntowanych negatywnych oczekiwań, jakie żywisz wobec innych osób.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.