Prowadzenie wysoko wydajnego zespołu wymaga asertywności i wiedzy dotyczącej tego, jak i kiedy delegować zadania. Jednym z kluczy do właściwego zarządzania grupą jest możliwość rozszerzenia tych strategii na codzienną rutynę. Aby osiągnąć dobre wyniki, podobnie jak w innych dziedzinach, niezmiernie ważna jest wytrwałość.
Wyniki, także w zakresie przywództwa, są zwykle rezultatem dobrego treningu, odpowiednio dostosowanej, dobrze ukierunkowanej motywacji, harmonii grupowej i inteligentnego podejmowania decyzji. Jak widać, dobry przywódca utrzymuje swoją grupę w jedności.
„Wiedza o tym, co należy zrobić, usuwa strach”.
-Rosa Parki-
Prowadzenie wysokowydajnego zespołu
Bycie dobrym liderem nie jest łatwym zadaniem. Na szczęście istnieją strategie, które mogą być pomocne. Jak wspomnieliśmy powyżej, zdrowe nawyki to podstawa i liderzy muszą je stosować przez cały czas.
Osobista interakcja z zespołem
Nie chodzi tu o grupę w ogóle, ale o każdą jednostkę, która ją tworzy. Musisz pamiętać, że pracujesz z ludźmi. Tak więc każdy z nich ma potrzeby, osobliwości, talenty i zdolności. Innymi słowy, dobry lider wie, kiedy komunikować się bezpośrednio z osobą, a kiedy robić to z grupą. Ważne jest, aby wiedzieć, jaki kanał wybrać w zależności od odbiorcy, wiadomości i chwili.
Pod tym względem komunikacja jest drogą, przez którą przepływa informacja. Dlatego im lepiej ją przygotujesz, tym będzie skuteczniejsza. W ten sposób możliwe będzie prowadzenie konstruktywnych rozmów, które pomogą każdemu członkowi zespołu dać z siebie wszystko zgodnie ze swoimi możliwościami w bliskim i dynamicznym środowisku.
Prowadzenie wysoko wydajnego zespołu – uznanie
Powszechna mądrość zachęca ludzi do wdzięczności. To nadal jest prawdą w dzisiejszych czasach. Dobry lider wie, kiedy podziękować współpracownikom i docenić ich pracę. Wie również, że powinien to robić w sposób empatyczny. Innymi słowy, musi wiedzieć, jak czuje się inna osoba. Jest to ważne, ponieważ aby pochwała była skuteczna, musi wskazać konkretne rzeczy, które naprawdę zadziałały i z których jest najbardziej zadowolony.
W każdym zespole musi istnieć wielokierunkowy dialog. Umożliwia go świat asertywnych rozmów, które motywują, zapewniają bezpieczeństwo i konstruktywnie uznają zalety innych.
Dobry lider musi aktualizować cele i zadania
Każdy cel wymaga stopniowego osiągania małych wyzwań, które przybliżają zespół do głównego celu, do którego zmierza. Jest to sposób na uniknięcie popadania w strefę komfortu oraz na promowanie motywacji i inspiracji.
Należy ustalić cele i zaplanować spotkania, na których zespół będzie je przeglądać, jak również ustalić trajektorię grupy. Należy zamknąć jedne cele pośrednie lub fazy i ustalić kolejne. Ważne jest, aby ocenić osiągnięcia w każdym z tych punktów i porozmawiać o celach, których nie udało się osiągnąć i ustalić dlaczego. Następnie należy omówić możliwe rozwiązania wszelkich zastojów lub elementów zadań, które nie postępują wystarczająco szybko. Chodzi o rodzaj zwinnych metodologii, które są niezwykle istotne.
Właściwe zarządzanie konfliktami
Ukrywanie konfliktów lub czekanie na idealny czas na ich rozwiązanie jest bezcelowe. W rzeczywistości to tylko jeszcze bardziej komplikuje sprawy i może sprawić, że staną się bardziej intensywne. Dobry przywódca musi rozwiązywać sytuacje we właściwym czasie, zanim się zakorzenią i trudno będzie sobie z nimi poradzić (efekt śnieżnej kuli).
Jeśli konflikt zostanie zakorzeniony i eskaluje bez podjęcia działań, aby go zatrzymać lub spowolnić, obróci się on przeciwko spójności całej grupy. W ten sposób zespół ostatecznie się rozpadnie. Dlatego mądre zarządzanie w odpowiednim czasie może nawet wzmocnić samą grupę, pozwalając na poprawę środowiska pracy i wydajności.
Prowadzenie wysoko wydajnego zespołu poprzez odpowiednie rutynowe zarządzanie
Rutyna może być wirusem, który kładzie kres motywacji grupowej. Dlatego dobry lider musi wiedzieć, kiedy dokonać drobnych zmian między członkami zespołu. Chodzi głównie o to, by jego członkowie się nie nudzili, ponieważ zmniejszyłoby to ich produktywność.
Jednak, jak zawsze, musi zwyciężyć zdrowy rozsądek. Dobry lider albo deleguje, albo zarządza, więc musi być świadomy talentów i zdolności każdego z członków swojego zespołu. Musi mieć dobre pojęcie o ich doświadczeniu i wiedzy, aby mieć pewność, że wszyscy mogą wykonać swoje zadania. W przeciwnym razie może pojawić się frustracja.
Prowadzenie wydajnego zespołu roboczego nie jest łatwe. Te klucze to tylko kilka podstawowych punktów wyjścia. Musisz być zrównoważony i inteligentny w swoich dalszych działaniach. Ponadto musisz być odpowiednio przeszkolony i przygotowany, aby móc dobrze wykonywać pracę na takiej pozycji i uzyskiwać progresywne wyniki.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Piqueras Gómez, C. (2016). ¡Todos a una! Barcelona: Profit.