Umiejętna komunikacja - powody, dla których czasem szwankuje

Często decydujesz się komunikację, która zamiast promować zrozumienie, powoduje zamieszanie. Dlaczego komunikacja czasem zawodzi?
Umiejętna komunikacja - powody, dla których czasem szwankuje

Ostatnia aktualizacja: 12 kwietnia, 2022

W Małym księciu, pięknym dziele Antoine de Saint Exupéry, bohater powiedział, że „Język jest źródłem nieporozumień”. Odnosił się do trudności, jaką my, istoty ludzkie, mamy z wyrażeniem w słowa tego, co naprawdę czujemy lub myślimy. Rzeczywiście,  komunikacja czasem po prostu zawodzi.

Masz tendencję do zakładania, że twoja komunikacja jest zupełnie jasna, kiedy wyrażasz słowami, co naprawdę czujesz lub myślisz. Jednak w rzeczywistości wyrażanie siebie może być znacznie trudniejsze, niż myślisz. Na przykład czasami decydujesz się po prostu zasugerować, wierząc, że reszta niewypowiedzianej wiadomości zostanie zrozumiana. Może się również zdarzyć, że każdy, kto cię słucha, zrozumie to, co mówisz, na swój specyficzny sposób, nawet jeśli wyraziłeś się jasno.

W rzeczywistości komunikacja to znacznie więcej niż tylko słowa. Ponadto łatwo wpaść w pułapkę nieporozumienia. Tutaj przyjrzymy się niektórym sytuacjom, w których komunikacja zawodzi.

Nierozumiejąca się para

Cisza jako substytut krzyku

Jest to mechanizm, którego używasz, gdy czujesz się zły lub urażony. Zamiast jasno powiedzieć, co cię niepokoiło, wybierasz poważną i surową ciszę. Jeśli zapytają “Co się z tobą dzieje?” odpowiadasz spokojnie „Nic”, mimo że jest jasne, że wcale tak nie jest.

W takim przypadku twoja komunikacja się nie powiodła. To dlatego, że założyłeś, że druga osoba powinna sama zdać sobie sprawę, że zrobiła coś, co cię uraziło. Może zapomniała ci coś powiedzieć lub nie zrozumiała, że potrzebujesz większej czułości, albo przegapiła coś, co było dla ciebie ważne.

W rzeczywistości milczenie nigdy nie prowadzi do zrozumienia. Komunikowanie się jest jedyną słuszną opcją radzenia sobie z tego typu sytuacją. Powiedz spokojnie i wyraźnie, co cię denerwuje. Tylko w ten sposób możesz nawiązać zdrową i dojrzałą komunikację z innymi.

Subtelności

Czasami decydujesz się powiedzieć coś pośrednio lub użyć pewnych „uprzejmości”. Jednak ta forma komunikacji nie wnosi nic do twoich relacji z innymi. Jeśli masz coś do powiedzenia, powiedz to raz na zawsze. Jeśli to nie jest ważne, zostaw to i nic nie mów.

Jedyne, co pośrednio osiąga poprzez mówienie, to stworzenie trudnej atmosfery. Co więcej, oznacza to, że druga osoba może interpretować Twoje słowa na wiele różnych sposobów. Dlatego łatwo o zamieszanie i przedłużanie się wszelkich nieporozumień lub konfliktów. Można to rozwiązać, jeśli po prostu się odezwiesz.

Dwie głowy - szwankująca komunikującja.

Owijać w bawełnę

Czasami, zamiast od razu przejść do sedna, owijasz się w bawełnę i kończysz, nie mówiąc tego, co chciałeś powiedzieć. Na przykład, powiedz, że jesteś zły na swojego partnera, ponieważ zwracał zbyt dużą uwagę na kogoś innego podczas kolacji lub przyjęcia. Nie wyrażasz swojej irytacji bezpośrednio z obawy, że zostaniesz napiętnowany jako zazdrosny lub zaborczy. W rzeczywistości wyrażasz swój gniew, krytykując ich wygląd fizyczny, nieporządek lub inną nieistotną sprawę.

W tym przypadku podobnie jak w innych, brak wyraźnego mówienia prowadzi do błędów w postrzeganiu drugiej osoby. Dlatego twoja komunikacja zawodzi.

Ważną częścią bycia dorosłym jest umiejętność mówienia na czas, co czujesz i myślisz, i komu to odpowiada. Tylko w ten sposób możesz nawiązać zdrowe i dojrzałe relacje z innymi.

Zdjęcie dzięki uprzejmości loungerie


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.