Siła inspiracji - zobacz jak może poprawić Twoje życie

Siła inspiracji to psychologiczny konstrukt, który może poprawić Twoje życie. Zwiększa motywację i orientację na cel. Pobudza do działania.
Siła inspiracji - zobacz jak może poprawić Twoje życie
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

W świecie, który ma obsesję na punkcie mierzenia wykształcenia, umiejętności i zdolności, często pomija się jeden wyjątkowy wymiar, jakim jest siła inspiracji. W rzeczywistości wszyscy powinniśmy bardziej cenić tę umiejętność. Siła inspiracji to kanał pełen możliwości, który pozwala stać się pasjonatem, rozwijać się, poszerzać perspektywy i włączać silnik motywacji.

Co Cię inspiruje? Może nawet nie znasz odpowiedzi na to pytanie. A może wybrałbyś swojego partnera, dzieci lub rodzinę. Oczywiście jest to całkowicie słuszna odpowiedź, ale naprawdę musisz pójść trochę dalej. Ponieważ w rzeczywistości ideałem byłoby, abyś codziennie znajdował nowe rzeczy, które mogą cię zainspirować.

Na przykład czytanie książki lub słuchanie nowej piosenki. Magiczny zachód słońca. Spotkanie kogoś, kto olśniewa Cię swoimi ambitnymi pomysłami. Dyskusja TED. Awangardowy budynek. Uprawiać sport.

Moglibyśmy podać sto, a nawet tysiąc przykładów wymiarów, wydarzeń i okoliczności zdolnych obudzić muzy inspiracji, tych, którzy szepczą wam idee, cele i rewolucyjne marzenia do spełnienia.

W rzeczywistości inspiracja, a przede wszystkim uczucie inspiracji każdego dnia, to sposób na inwestowanie w dobre samopoczucie psychiczne. Zobaczmy dlaczego.

“Kiedy twój Daemon rządzi, nie próbuj myśleć świadomie. Dryfuj, czekaj i bądź posłuszny.”

-Rudyard Kipling-

Mężczyzna z żarówką symbolizującą moc inspiracji

Siła inspiracji – znaczenie

Każdy z nas ma w sobie siła inspiracji. Jednak nie wszyscy z nas z tego korzystają.

Dzieje się tak, ponieważ uczucie inspiracji jest zasadniczo stanem emocjonalnym i psychicznym, który wymaga pewnej równowagi, wewnętrznego spokoju. Tak więc zestresowany lub niespokojny umysł rzadko jest w stanie spojrzeć na coś z prawdziwą ciekawością, przyjemnością, inspiracją i nadzieją.

Z drugiej strony spokojny mózg jest znacznie bardziej chłonny. W rzeczywistości ziarno inspiracji pojawia się, gdy twój mózg jest spokojny i pozwala odwiedzić cię demonowi greckiej mitologii. Demon był terminem szeroko używanym w filozofii. Nawet Carl Jung mówił o tym, definiując go jako twój twórczy geniusz, jako siłę zdolną poprowadzić cię ku twojemu przeznaczeniu.

Jung powiedział również, że aby pojawił się twój demon, musisz słuchać swojego serca, dając pierwszeństwo emocjom i intuicji. Dlatego czynniki, które są dziś tak powszechne, takie jak stres, pośpiech, presja i zmartwienia, nie pozostawiają miejsca na wejście tego geniusza przodków, obecnego w tak wielu kulturach.

Żarówka w kształcie ludzkiej głowy

Siła inspiracji może poprawić Twoje życie

Potęga inspiracji jest koncepcją intensywnie badaną przez psychologów, Todda M. Thrasha i Andrew J. Elliota. Ich praca badawcza, przeprowadzona w 2003 roku, umieszcza tę zdolność jako niezwykle istotny konstrukt psychologiczny dla dobrego samopoczucia. Powody, które to uzasadniają, to:

  • Inspiracja daje transcendencję. Innymi słowy, nagle doświadczasz momentów jasności, kiedy coś przyciąga twoje zainteresowanie i motywację. W tym samym czasie twoja świadomość rozszerza się na nowe możliwości. W rzeczywistości nie tylko jesteś gotowy, aby coś zrobić, ale czujesz się z tego powodu podekscytowany.
  • Inspiracja generuje motywacyjne skupienie. Wtedy wiesz, czego chcesz lub co wzbudziło Twoje zainteresowanie. Skupiasz się na czymś niezwykle konkretnym, na prawdziwej wizji.

Osoby korzystające z inspiracji w codziennym życiu są inne

Psychologowie Thrash i Elliot wyjaśnili w swojej pracy, że ludzie, którzy nieustannie korzystają z mocy inspiracji, mają pewne wspólne cechy. Co więcej, zaprojektowali nawet skalę do pomiaru inspiracji.

Zgodnie z ich skalą, czynniki, zachowania i cechy osobowości definiujące inspirację są następujące:

  • Bycie otwartym na doświadczenie. Są to mężczyźni i kobiety, którzy wchodzą w interakcję ze swoim otoczeniem, odnoszą się do innych oraz lubią uczyć się i doświadczać nowych rzeczy.
  • Inspiracja nie pojawia się, gdy jesteś zrelaksowany i prawie nieruchomy na kanapie w oczekiwaniu na przybycie swoich muz. Inspiracja przychodzi z ruchem, z pracą, z rodzajem codziennej aktywności, w której wszystko płynie, a Ty jesteś częścią każdego bodźca, każdego głosu, doznania i obrazu.
  • Ludzie korzystający z inspiracji mają wewnętrzną motywację. Oznacza to, że nie kierują się nagrodami i nie oczekują niczego w zamian za swoje wysiłki. W rzeczywistości ich największe korzyści płyną z ich uczuć, z ekscytacji i generowania zmian dzięki swojej inspiracji.
Kobieta idąca ze światłem w dłoniach

Na koniec Thrash i Elliot wskazali, że jeśli kultywujesz moc inspiracji, twój umysł staje się silniejszy. Oznacza to, że dalej rozwijasz swoją kreatywność, uwagę, refleksję, kompetencje własne i zdolność do osiągania celów.

Wszystko to wpływa na Twoje samopoczucie emocjonalne. Rzeczywiście, twój mięsień samooceny jest wzmocniony, a wraz z nim wszystko działa lepiej. Ponadto czujesz się bardziej pozytywnie, gotowy i zdolny do zmiany swojej rzeczywistości. To niesamowite uczucie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Milyavskaya, M., Ianakieva, I., Foxen-Craft, E., Colantuoni, A., & Koestner, R. (2012). Inspired to get there: The effects of trait and goal inspiration on goal progress. Personality And Individual Differences, 52(1), 56-60. doi:10.1016/j.paid.2011.08.031
  • Thrash, T. M., & Elliot, A. J. (2003). Inspiration as a psychological construct. Journal Of Personality And Social Psychology, 84(4), 871-889. doi:10.1037/0022-3514.84.4.871

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.