Praca nad inteligencją emocjonalną - filmy, które mogą Ci w tym pomóc

Jeśli chcesz zagłębić się we własny emocjonalny wszechświat, poniższa lista filmów Ci w tym pomoże.
Praca nad inteligencją emocjonalną - filmy, które mogą Ci w tym pomóc
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 10 listopada, 2022

Wszyscy kochamy filmy. Co więcej, często mogą być cennym zasobem, jeśli chodzi o identyfikowanie naszych emocji i naukę zarządzania nimi. W poniższym artykule podajemy listę najlepszych filmów, dzięki którym praca nad inteligencją emocjonalną może okazać się dla Ciebie łatwiejsza. Są one też niezwykle ciekawe i pasują do większości gustów.

Powinniśmy jednak najpierw wspomnieć, że nie wszystkie filmy nadają się do tego rodzaju działań. To ciekawe pytanie: co powinien zawierać film, aby pomóc Ci w pracy nad inteligencją emocjonalną?

Właściwie najistotniejszą rzeczą jest umiejętność „poruszenia” Cię, jako widza. Możesz identyfikować się z głównym bohaterem lub odczuwać empatię wobec niego.

Praca nad inteligencją emocjonalną

W przypadku wybranych przez nas filmów możesz zastanowić się nad emocjami bohaterów, co może również pomóc w głębokiej refleksji nad własnymi emocjami. Dzieje się to albo przez identyfikację, albo empatię.

Jak wytresować smoka (2010), Chris Sanders i Dean DeBlois

To animowany film opowiadający o przyjaźni młodego Wikinga o imieniu Czkawka ze smokiem, który do tej pory był uważany za wroga mieszkańców wioski.

Film ten pozwala Ci pracować nad swoją inteligencją emocjonalną poprzez pokazywanie wartości takich jak empatia, przyjaźń i tolerancja. Znajduje to odzwierciedlenie w szczególnej relacji nawiązanej między chłopcem a rannym smokiem, którzy nawiązują przyjaźń zdolną przezwyciężyć wszelkiego rodzaju trudności.

W pogoni za szczęściem (2007), Gabriele Muccino

Oparty na prawdziwej historii film przedstawia życie Chrisa Gardnera, człowieka, który inwestuje wszystko, co ma, aby kupić przenośne skanery gęstości kości, by sprzedawać je lekarzom. Nie udaje mu się to i mężczyzna zostaje bankrutem, mając do towarzystwa tylko swojego młodego syna. Niemniej jednak, mimo że został porzucony przez swojego partnera, nigdy nie myśli o poddaniu się.

Dzięki temu filmowi możesz popracować nad swoimi emocjami, takimi jak odwaga w obliczu pustki i samotności, chęć pokonania wszelkiego rodzaju przeszkód, potrzeba towarzystwa i determinacja w walce o siebie i tych, których kochasz.

Lepiej być nie może (1997), James L. Brooks

Według wielu osób to jeden z najzabawniejszych filmów ostatnich kilkudziesięciu lat, ale też jeden z najciekawszych. Poznajemy Melvina, ponurego pisarza, który cierpi na zaburzenia obsesyjno-kompulsywne i pisze romantyczne powieści dla kobiet.

Melvin, po mistrzowsku zagrany przez Jacka Nicholsona, odbywa transformacyjną podróż, którą wcześniej uważałby za nie do pomyślenia. W filmie prezentowane są takie tematy jak wrażliwość, empatia wobec innych, miłość oraz efekty pracy nad relacjami międzyludzkimi.

Buntownik z wyboru (1998), Gus Van Sant

Scenariusz do tego filmu był ostatnim dziełem głównych bohaterów, Matta Damona i Bena Afflecka. W filmie poznajemy chłopca z poważnymi problemami społecznymi i edukacyjnymi, który mimo to jest matematycznym geniuszem.

„Możemy wybrać, kogo wpuścimy do naszych dziwnych małych światów”.

-Robin Williams jako Sean Mcguire, Buntownik z wyboru-

Przez cały film obserwujemy zmianę buntowniczej postawy bohatera, który otrzymuje pomoc terapeuty. To właśnie jego terapeuta okazuje się być osobą, która prowadzi go przez zarządzanie emocjami i uczuciami.

Amélie (2001), Jean-Pierre Jeunet

Film z nutą magicznego realizmu opowiada o przygodach dziewczyny innej niż jej rówieśniczki. W tym przypadku jej odmienność staje się jej zaletą.

Amélie chce, aby wszyscy wokół niej znaleźli szczęście. W tym celu buduje w swojej wyobraźni przestrzeń, w której przeważają pozytywne emocje i entuzjazm. Taka postawa pomaga zarówno jej, jak i otaczającym ją osobom, walczyć z własnymi lękami i niepewnością.

Jack i mechanika serca (2014), Mathias Malzieu

Film oparty na książce samego reżysera, który jest także muzykiem i piosenkarzem, przedstawia fantastyczną historię chłopca, który żyje dzięki zegarowi z kukułką, który zastępuje jego serce.

Poprzez bohatera, który nie może dotknąć zegara, znajdujemy przykład pracy nad kontrolą gniewu, miłości i tłumieniem uczuć.

Genialny Klan (2002), Wes Anderson

Kończymy naszą listę jednym z najfajniejszych filmów reżysera Wesa Andersona. Spotykamy w nim nietypową rodzinę, która poza swoim brakiem jedności musi walczyć z niezwykłymi zdolnościami w niezrozumiałym dla nich świecie.

Dzięki temu możemy popracować nad takimi kwestiami, jak emocje w rozwodzie, miłość, zazdrość i apatia w rodzinie. W filmie widzimy nieobecnego ojca, niemożliwe miłości i sentymentalne rany, które nigdy się nie goją.

Każdy z tych siedmiu filmów może pomóc Ci pracować nad inteligencją emocjonalną i lepiej zarządzać emocjami.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.