Twoje własne doświadczenia są najlepszą formą uczenia się

Najlepszą nauką jest ta, którą osiągasz dzięki własnym doświadczeniom. Nie uczysz się tak dobrze z rad innych.
Twoje własne doświadczenia są najlepszą formą uczenia się

Ostatnia aktualizacja: 03 lutego, 2022

Twoje własne doświadczenia to najlepszy sposób na naukę. W przeciwnym razie nie jest to tak naprawdę Twoja nauka, ale nauka innych ludzi. Tak naprawdę tylko poprzez własne doświadczenia i akceptację błędów i niepowodzeń możesz dojść do pewnych wniosków i iść naprzód.

Uczenie się oznacza pójście naprzód i rozwój, pokonywanie trudności i przeszkód, zastanawianie się nad swoimi niepowodzeniami i przezwyciężanie ich. Życie to doświadczanie. To wszystko jest częścią naszej ludzkiej esencji i naszego poczucia ciekawości.

Nikt nie rodzi się mądry

Można powiedzieć, że życie jest ścieżką uczenia się, którą musisz przejść sam. Tak naprawdę nigdy nie nauczysz się przez doświadczenia innych, pomimo ich rad, uporu i wskazówek edukacyjnych.

Od momentu narodzin musisz zależeć na dorosłych, aby przetrwać. Jednak instynktownie i impulsywnie poszukujesz własnych doświadczeń, aby się uczyć, a tym samym rozwijać się. W ten sposób tworzy się osobisty i niepowtarzalny element Twojego rozwoju jako jednostki.

„Doświadczenie to coś, czego nie zdobędziesz, dopóki nie będziesz tego potrzebować”.

-Sir Laurence Olivier-

Chłopiec uczący się na własnych doświadczeniach.

Sensowne uczenie się i nauka przez odkrywanie

Nauka przez odkrywanie rozwija się poprzez samodzielne poznawanie świata i zawsze opiera się na własnych doświadczeniach. Z drugiej strony, uczenie się znaczące to takie, które zdobywasz na podstawie wiedzy, którą już nabyłeś. Przy tego rodzaju uczeniu się nowe informacje nabierają znaczenia, gdy są powiązane z wiedzą, którą już posiadasz.

Z tego powodu, aby się uczyć, musisz odkrywać, zawodzić i odnosić sukcesy. W wielu przypadkach będziesz się uczyć metodą prób i błędów, aż znajdziesz drogę do sukcesu. Od najmłodszych lat uczysz się więcej z własnych doświadczeń niż z porad dorosłych.

Jest tak, ponieważ żyjąc własnym doświadczeniem, uwewnętrzniasz je w znaczący i głęboki sposób. Chociaż wymaga to więcej czasu i wysiłku, bez wątpienia zachowasz to przez całe życie, ponieważ większość tych informacji pozostanie w Twojej pamięci wraz z ich emocjonalnym bagażem.

„Jeden cierń doświadczenia jest wart całej pustyni ostrzeżenia”.

-James Russell Lowell-

Masz prawo się mylić

Ważne jest, aby zaakceptować, że bez wątpienia popełnisz błędy i poniesiesz porażkę. Jest to jednak jedyny sposób, aby iść naprzód i dotrzeć tam, gdzie chcesz. Masz prawo popełniać błędy, ponieważ nie jesteś doskonały. To nie porażka, ale część życiowej nauki.

Jeśli chcesz się uczyć, rozwijać i doskonalić, bez wątpienia poniesiesz porażkę. Jednak wstawanie i pójście dalej sprawia, że jesteś silniejszy, odważniejszy i mądrzejszy. Daje Ci to wiele powodów do dumy.

„Nie odniosłem porażki. Właśnie znalazłem 10 000 sposobów, które nie działają”.

-Thomas Alva Edison-

Ścieżka nauki

Jeśli chcesz iść dalej i zaryzykować jedną ze ścieżek, które przedstawia Ci życie, musisz podejmować decyzje i oceniać rezultaty. W niektórych przypadkach odniesiesz sukces, a w innych nie. Mimo to najlepszą drogą jest zawsze Twoje doświadczenie i nauka. Jeśli nie chodzisz, utkniesz i nie ewoluujesz.

Obwinianie siebie za porażkę oznacza, że nie akceptujesz faktu, że jesteś człowiekiem. W ten sposób tracisz możliwość kontynuowania nauki i poruszania się naprzód. Moglibyśmy powiedzieć, że im więcej popełniamy błędów, tym dłużej żyjemy.

„Życie polega na uczeniu się – kiedy przestajesz się uczyć, umierasz”.

-Tom Clancy-

Znaki strzałek w dwóch kierunkach

Własne doświadczenia przebytych lat

Im więcej lat mija, tym więcej zbierasz przeżytych doświadczeń i nauki. Gdyby tak nie było, te lata byłyby puste, bez znaczenia. Mógłbyś jedynie powiedzieć, że je przeżyłeś, ale nie wyciągnąłeś z nich tyle, ile mogłeś.

Dlatego mijające lata są świetną okazją, aby coraz bardziej uświadamiać sobie, czego się chce i jak to osiągnąć. Aby to zrobić, oprócz gromadzenia lat, będziesz również gromadzić doświadczenia związane z nauką. Niektóre z tych doświadczeń były błędami, a inne sukcesami.

Chociaż upadek boli, wstawanie Cię wzmacnia

Uczenie się oznacza wzmacnianie się po niepowodzeniach, wstawanie po upadku i regenerowanie się nawet wtedy, gdy popełnione błędy Cię zraniły. Życie to rozwój, droga naprzód, a zatem stawanie się silniejszym. Najlepszym sposobem na osiągnięcie tego jest przeżywanie różnych i wielorakich doświadczeń, bez obawy o wynik, z myślą o rozwoju i postępie.

Porażka jest jednak nieunikniona. Na przykład, gdy chcesz nauczyć się chodzić, jeździć na rowerze, czy jeździć na łyżwach. Porażka jest nieunikniona, gdy chcesz iść do przodu, osiągnąć swoje cele lub zmienić coś, co Cię nie uszczęśliwia. Wspaniale jest uczyć się i odkrywać swoje możliwości.

Powiedzieli mi, że nie mogę wejść na górę – pozdrowiłem ich ze szczytu

Często pozwalasz, aby opinia innych miała na Ciebie wpływ. W swoich próbach osiągnięcia sukcesów słyszysz zwroty typu: “Nie sądzę, że dasz radę”, “To naprawdę trudne. Jesteś pewien?”. Tego typu komentarze, chociaż często są wygłaszane z czułością, często warunkują Cię i sprawiają, że wątpisz we własne możliwości.

„Powiedzieli mi, że nigdy nie będę w stanie wspiąć się na górę. Pozdrowiłem ich ze szczytu”.

W większości przypadków ludzie, którzy Ci doradzają, robią to z własnego punktu widzenia. Odzwierciedlają to, czego myślą, że nie byliby w stanie zrobić. Dlatego myślą, że Ty też nie będziesz w stanie. Wystarczy, że usłyszysz słynne zdanie „Gdybym był Tobą…”, aby wiedzieć, jak bardzo to prawdziwe. Niemniej jednak wszyscy musimy kroczyć własną ścieżką i potykać się tyle razy, ile to konieczne.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.