Fakty na temat przyjaźni - poznaj najciekawsze z nich!

Przyjaźń ma wiele korzyści zdrowotnych. W dzisiejszym artykule omówimy kilka faktów na ten temat. Każdy, kto ma przyjaciela, ma skarb.
Fakty na temat przyjaźni - poznaj najciekawsze z nich!
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 25 lipca, 2021

W dzisiejszym artykule omówimy popularne fakty na temat przyjaźni. Nie zawsze łatwo jest rozmawiać na ten temat. To epoka, w której każdy ma setki znajomych w mediach społecznościowych, a mimo to panuje narastająca epidemia samotności.

Prawdziwy przyjaciel to znacznie więcej niż ktoś, kto „lubi” Twoje zdjęcia, które publikujesz w Internecie. Dr Will Reader, doktor psychologii z Sheffield Hallam University w Wielkiej Brytanii podzielił się ciekawym faktem: otóż autentyczne przyjaźnie są zwykle budowane poza mediami społecznościowymi.

Ekspert ten wskazuje, że sieci społecznościowe mogą pomóc w utrzymaniu kontaktu z osobami, które znają się poza tym środowiskiem. Jednak rzadko pozwalają na budowanie prawdziwych przyjaźni. Do tego dodał, że większość ludzi w dorosłym życiu ma co najwyżej dwóch najlepszych przyjaciół. Przeczytaj nasz artykuł, aby poznać inne uderzające fakty na ten temat.

„To nie brak miłości, ale brak przyjaźni sprawia, że małżeństwa są nieszczęśliwe”.

Friedrich Nietzsche

Przyjaciółki rozmawiają ze sobą

Ciekawe fakty na temat przyjaźni między mężczyznami i kobietami

Eksperci dużo mówią o możliwości prawdziwej przyjaźni między mężczyznami i kobietami. Jest to zjawisko współczesne, ponieważ do drugiej połowy XX wieku przyjaźnie dla mężczyzn i kobiet były czymś niezwykłym.

Nie było przyjaźni między obiema płciami, ale raczej małżeństwo, współpraca w pracy, relacja nauczyciel – uczeń lub funkcjonalne więzi na przestrzeni dziejów. Pewne jest to, że przyjaźń między mężczyznami i kobietami stopniowo stała się powszechna. Ale czy to naprawdę przyjaźń?

Nauka mówi, że tak nie jest. Badanie przeprowadzone przez University of Wisconsin-Eau Claire wykazało, że heteroseksualni mężczyźni i kobiety nie mogą być przyjaciółmi, ponieważ zawsze istnieje jakiś rodzaj przyciągania.

Wydaje się, że mężczyznom trudniej jest mieć przyjaciółkę, która ich nie pociąga. Ponadto mają tendencję do myślenia, że oni również je pociągają, nawet jeśli tak nie jest. Z kolei kobiety wierzą, że ich koledzy nie uważają ich za atrakcyjne, nawet jeśli jest przeciwnie.

Wielkie korzyści płynące z przyjaźni

Jedno jest pewne: wszystkie powiązane dane wskazują na to, że przyjaźń wzbogaca życie na wiele sposobów. Ludzie, którzy mają przyjaciół, również cieszą się wyższym poziomem dopaminy, oksytocyny i endorfin. To hormony dobrego samopoczucia i szczęścia. Są również mniej podatni na problemy sercowo-naczyniowe.

Naukowcy odkryli również, że osoby z przyjaciółmi mają o 70 procent mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia pewnego rodzaju demencji lub innych zaburzeń psychicznych. Mają również silniejszy układ odpornościowy i rzadziej mają przeziębienia i inne infekcje.

Jakby tego było mało, osoby mające przyjaciół rzadziej doświadczają stresu i depresji. Szybciej też wracają do zdrowia po chorobie. Profesor psychologii Julianne Holt-Lunstad z Brigham Young University w Utah zauważyła, że osoby z silną siecią relacji społecznych może mieć nawet o 50 procent więcej szans na dłuższe życie.

Grupa ludzi w kawiarni.

Inne ciekawe fakty na temat przyjaźni

Badanie przeprowadzone na University of Virginia ujawnia inne ciekawe fakty dotyczące przyjaźni. Naukowcy przeprowadzili eksperyment z 22 ochotnikami. Istniała możliwość, że podczas eksperymentu dana osoba zostanie porażona prądem, ale także, że otrzyma go znajomy lub nieznajomy.

Monitorowanie aktywności mózgu ujawniło, że ludzie reagowali w podobny sposób, gdy doznali porażenia, jak wtedy, gdy doznali go przyjaciele. Zdaniem naukowców „Twoje poczucie siebie obejmuje także osoby bliskie”. Innymi słowy, empatia wydaje się wzrastać wśród przyjaciół.

Inne dane wskazują, że ludzie stają się bardziej produktywni w pracy, gdy mają jednego lub więcej znajomych w miejscu pracy. Co ciekawe, większość ludzi woli poświęcić jakiś przywilej w sytuacjach konkurencyjnych na rzecz swego przyjaciela.

Badanie wykazało również, że ludzie bardziej cenią tych przyjaciół, którzy również ich cenią i kiedy cenią również siebie. W przyjaźniach jest też miejsce na zazdrość. Dzieje się tak dlatego, że możesz czasami uważać swoich przyjaciół za własność i nienawidzić konieczności dzielenia się ich uczuciami do pewnego stopnia z innymi ludźmi.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • García Peñalvo, F. J. (2015). Espirales de conocimiento, espirales de reconocimiento, espirales de amistad.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.