Osoby zdeterminowane psychicznie - jakie są?

Bycie zdeterminowanym i wytrwałym pozwala nam osiągać cele, które inni uważają za niemożliwe. To jak bieganie w maratonie, test wytrzymałości, w którym tylko najlepiej przygotowani psychicznie osiągają to, czego chcą.
Osoby zdeterminowane psychicznie - jakie są?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 10 grudnia, 2021

Osoby zdeterminowane psychicznie są nastawione na przyszłość i doskonale wiedzą, czego chcą. To, co charakteryzuje je najbardziej to zdecydowanie wytrwałość w dążeniu do obranych celów. Nie przeszkadza im to w przeżywaniu złych dni, szarych chwil, tych, w których poruszają się między zwątpieniem i zmęczeniem.

Jednak udaje im się odzyskać siły po tych chwilach, uczyć się z nich i stosować nowe strategie. Albert Einstein powiedział, że nigdy tak naprawdę nie uważał się za mądrzejszego od innych. Jedyną rzeczą, która wydawała się odróżniać go od reszty, było to, że spędzał więcej czasu na myśleniu o tym, czego nie rozumiał.

Ten wysiłek, ten upór, by zrozumieć to, co niezrozumiałe i odpowiadać na pytania, których nikt sobie nigdy nie zadał, był tym, co wzniosło go w świecie nauki. Osoby zdeterminowane psychicznie mogą się wiele od niego nauczyć.

Teraz nie trzeba być laureatem Nagrody Nobla, aby rozwijać te umiejętności. Każdy z nas ma wystarczające zasoby psychologiczne, aby być bardziej zdeterminowanym. Zawsze powinniśmy mieć to na uwadze. To właśnie ta wartość pozwoli nam osiągnąć cele, które wcześniej sobie wyznaczyliśmy.

Samostanowienie to kompetencja, która pozwala nam mieć większą kontrolę nad naszym życiem, aby osiągnąć to, do czego dążymy.

Kobieta i światła

Osoby zdeterminowane psychicznie – ich cechy charakterystyczne

Determinacja jest bardzo ważnym elementem w dziedzinie psychologii. Jest to silnik, który skłania człowieka do podejmowania decyzji i wyznaczania kursu własnego życia w sposób odpowiedzialny i zgodny z obranymi wartościami. Możliwe jest oczywiście, że ludzie z psychologiczną determinacją nie zawsze osiągają wszystko, czego chcą i niejednokrotnie im się to nie udaje.

Jednak to, co jest inspirujące w tej mentalnej odwadze, to fakt, że warto wstawać po każdym upadku. Dzieje się tak ponieważ w determinacji jest dużo uporu, nie poddawania się i stosowania tej elastyczności poznawczej, zdolnej do wymyślenia pięciu rozwiązań dla każdego problemu.

A to, spójrzmy prawdzie w oczy, jest bardzo zdrową umiejętnością na wszystkich poziomach.

Zobaczmy, jakie cechy definiują tych ludzi.

Kieruje nimi wewnętrzna motywacja

Teoria psychologicznej determinacji została ogłoszona przez psychologów Edwarda Deci i Richarda Ryana w 1985 roku. Kolejne prace badawcze doprecyzowały tę koncepcję, aby wyjaśnić ją w bardziej konkretny i obrazowy sposób. Osoby zdeterminowane psychicznie są definiowane przez bycie proaktywnym i używanie wewnętrznej motywacji.

Podobnie pokazują trzy bardzo podstawowe wymiary:

  • Kompetencja. Każdego dnia starają się czuć kompetentne w tym, co robią.
  • Autonomia. Zawsze starają się polegać na sobie, robiąc coś.
  • Jasność obranych celów. Zawsze wyjaśniają, czego oczekują, czego chcą i czego potrzebują.

Nie mają wrodzonego talentu: są wytrwałe

Angela Lee Duckworth jest naukowcem, psychologiem i profesorem psychologii na Uniwersytecie Pensylwanii. Napisała ona znaną książkę zatytułowaną: Grit: The Power of Passion and Growth Perseverance. Opisała w niej jacy są ludzie zdeterminowani psychologicznie opierając się przy tym na różnych badaniach przeprowadzonych na jej wydziale.

Konkluzje, do których udało jej się dotrzeć na tej podstawie były następujące:

Osoby zdeterminowane nie są ani mądrzejsze od pozostałych, ani nie wykazują wyższego IQ. Jednak to one odnoszą największe sukcesy. Kluczem nie jest wrodzony talent, ale wyszkolony i zorientowany na wytrwałość sposób myślenia.

Mamy do czynienia z podejściem psychologicznym, które karmi się wspomnianą motywacją, ale także pasją, chęcią osiągnięcia czegoś, przede wszystkim poczuciem panowania nad własnym życiem.

Jak ujęła to sama dr Duckworth:

Determinacja to pasja i wytrwałość w osiąganiu długofalowych celów. To wytrzymałość, trzymanie się przyszłości dzień po dniu, miesiąc po miesiącu. To bardzo ciężka praca nad realizacją swoich celów, która może trwać nawet całymi latami.

Osoby zdeterminowane psychologicznie – praktyka, cel i nadzieja

Na pytanie, czy ktokolwiek z nas może uruchomić silnik determinacji, odpowiedź brzmi: tak. Aby to zrobić, musimy zacząć od bardzo podstawowego ale niezwykle istotnego za razem kroku. Takiego, z którego patrzysz w górę i zastanawiasz się, czego chcesz, o czym marzysz, czego oczekujesz od siebie i od życia.

Dlatego, jako przykład, jeśli chcesz lepszej pracy, stale rozwijaj swoje umiejętności. Jeśli szukasz szczęśliwszego życia, dokonaj zmian, które doprowadzą Cię do tego celu. Wyznaczaj sobie cele, które są zgodne z tym, kim jesteś i co czujesz, a następnie ruszaj się, działaj, pracuj, stosuj je w praktyce każdego dnia.

Kiedy mamy na myśli cel, nadzieja rozpala się i rzadko nas opuszcza.

Osoby zdeterminowane psychologicznie - spacer w lesie

Odwaga, by wytrwać pośród trudności (rezyliencja)

Zdeterminowani, wytrwali, budujący nadzieję i kierujący się pasją… Czego jeszcze potrzebujemy, aby stało się to naszym stylem życia? Brakuje nam elementu, o którym słyszymy prawie codziennie: odporności. Jest to umiejętność uczenia się z mrocznych dni i budzenia się po każdej przeciwności. Stanowi także kolejnym źródłem psychologicznej determinacji.

Chodzi o bycie odważnym, pamiętanie, że ponosimy odpowiedzialność za siebie, bez polegania na innych, bez uzależnienia się od opinii czy krytyki innych ludzi. To prawda, że ​​wytrwałość ma w sobie dużo uporu, ale jest to zdrowy upór, który uczy się na błędach, zna swoje ograniczenia i pozwala sobie na zmianę orientacji celów, gdy jest to konieczne.

Osoby zdeterminowane psychicznie – stań się jedną z nich

Teraz, kiedy już wiesz jak działaja osoby zdeterminowane psychicznie możesz stawić wyzwanie marazmowi życia. Określ cele i bezzwłocznie przystąp do realizacji swoich planów.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Datu JAD. Beyond Passion and Perseverance: Review and Future Research Initiatives on the Science of Grit. Front Psychol. 2021 Jan 27;11:545526. doi: 10.3389/fpsyg.2020.545526. PMID: 33584397; PMCID: PMC7873055.
  • Ryan, R. M. & Deci, E. L. (Eds.), (2002). Self-determination theory and the facilitation of intrinsic motivation, social development, and well-being. American Psychologist, 55, 68-78. https://dx.doi.org/10.1037/0003-066X.55.1.68
  • Lee Duckworth, Angela (2016) Grit: The Power of Passion and Perseverance.  Simon + Schuste

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.