Dzięki analizie 139 dostępnych badań wiemy już dziś, że muzyka i ćwiczenia są ze sobą ściśle związane. Okazuje się, że muzyka może wpływać pozytywnie na trening optymalizując wyniki, opóźniając uczucie zmęczenia oraz sprawiając, że aktywność fizyczna staje się o wiele przyjemniejsza.
Muzyka i ćwiczenia są ze sobą ściśle powiązane, a ich połączenie może okazać się niezwykle przyjemne. Niektóre rodzaje aktywności fizycznej wykonywane w akompaniamencie muzyki są dość znane, jak choćby taniec. Jednak inne przemykają niezauważone, ponieważ odbywają się w określonych okolicznościach.
Właśnie dlatego w dzisiejszym artykule pragniemy przybliżyć tą kwestię. Interesuje nas zwłaszcza wpływ jaki muzyka wywiera na sprawność fizyczną. Grupa badaczy pod przewodnictwem Petera Terry’ego przeprowadziła badanie, którego podstawę stanowiły informacje zebrane na przestrzeni ponad setki lat.
Terry z Uniwersytetu Południowego Queensland w Australii przeprowadził badanie na temat ćwiczeń fizycznych we współpracy z profesorem Costasem Karageorghisem i jego zespołem.
Wnioski, które wyciągnęli z badań, zostały niedawno opublikowane w artykule pod tytułem “Wpływ muzyki na ćwiczenia i sport: meta-analityczna ocena” (Effects of music in exercise and sport: a meta-analytical review). Dane wskazują, że muzyka wywiera pozytywny wpływ na ćwiczenia, wspomagając ich wykonywanie i sprawiając, że stają się o wiele przyjemniejsze.
“Gdzie brak słów, tam mówi muzyka.”
-Hans Christian Andersen-
Muzyka i ćwiczenia: wnioski płynące z badań
Peter Terry wraz z Costasem Karageorghisem, wspomagani przez ich zespoły, przeanalizowali 139 badań dotyczących tego tematu. Przeprowadzono je od 1911 r. do 2017 r., co oznacza, że obejmowały okres ponad setki lat. Ich działanie miało na celu stworzenie kompletnego i rzetelnego opracowania dotyczącego korzyści płynących z połączenia muzyki ze sportem.
Słuchanie muzyki podczas treningu sprawia, że ćwiczenia fizyczne stają się łatwiejsze i o wiele przyjemniejsze. Na podstawie bardzo dużego zbioru danych pozyskanych od tysięcy uczestników badań, naukowcy ustalili, że muzyka przynosi korzyści psychologiczne. Poza tym ma działania “ergogeniczne”. Innymi słowy poprawia osiągi w sporcie.
Oto najważniejsze zalety płynące z takiego połączenia.
1. Muzyka i ćwiczenia – pozytywne nastawienie
Badacze odkryli, że muzyka zwiększa dobry nastrój podczas ćwiczeń fizycznych. Dzieje się tak, ponieważ ma działanie dysocjacyjne i pomaga osobie ćwiczącej zapomnieć o sytuacji, w której się obecnie znajduje. Tym samym przywodzi na myśl właściwe i znaczące sytuacje z przeszłości lub marzenia związane z przyszłością.
Jednak dochodzi do tego jedynie gdy słuchasz muzyki ze swoich ulubionych playlist. Innymi słowy, nie wystarczy, aby w tle leciała jakaś piosenka. Korzystny wpływ jest widoczny zwłaszcza gdy dana osoba słyszy piosenki, które z jakiegoś powodu przypadły jej do gustu.
2. Muzyka zwiększa sprawność fizyczną
Poprawa sprawności fizycznej i osiągów w sporcie jest nazywana przez naukowców “efektem ergogenicznym”. Oznacza nagły wzrost zauważalny podczas uprawiania jakiejś aktywności. Na przykład jeżeli normalnie wykonujesz 30 brzuszków, słuchając muzyki możesz wykonać ich więcej uważając, że wkładasz w nie dokładnie taki sam wysiłek.
Znajduje to potwierdzenie zwłaszcza w przypadku powtarzających się ćwiczeń aerobowych. Efekt ten pojawia się, gdy aktywność jest dopasowana do rytmu piosenki. Badacze zauważają, że muzyka może pomagać utrzymywać stały rytm ćwiczeń.
3. Muzyka i ćwiczenia – zmniejszenie postrzeganego wysiłku
Kolejna ciekawa zaleta płynąca ze słuchania muzyki podczas ćwiczeń to fakt, że zmienia ona postrzeganie wysiłku wkładanego w trening. Innymi słowy, pomaga Ci poczuć, że ćwiczenia są łatwiejsze i mniej męczące. Dzięki temu podczas ćwiczeń fizycznych znacząco spada uczucie wysiłku i bólu.
Inne badania przeprowadzone na Uniwersytecie Jyväskylä w Finlandii wykazały, że żywiołowe i taneczne rytmy zmniejszają wrażenie wysiłku wkładanego w wykonywanie danej czynności. Warto zauważyć, że efekt ten wzmacnia wszystko, co wiąże się z osobistymi doświadczeniami danej osoby.
4. Muzyka poprawia wydajność fizjologiczną
Terry i Karageorghis odkryli, że słuchanie muzyki podczas ćwiczeń zwiększa fizjologiczną skuteczność. Oznacza to, że pojawia się optymalizacja wykorzystywania tlenu. Dlatego też aktywność fizyczna zwiększa przepływ krwi, ale zmniejsza ilość tlenu konieczną do umożliwienia takiego wzrostu.
Wszystko wskazuje na to, że nastrój wywoływany przez słuchanie muzyki w połączeniu z poruszaniem ciała w rytmie różnych utworów sprawia, że Twój oddech staje się bardziej harmonijny. Dzięki temu dopiero później zaczynasz odczuwać zmęczenie.
Na sam koniec należy podkreślić, że muzyka wywiera niezwykle interesujący wpływ na mózg. Nowatorstwo tego badania objawia się w tym, że dzięki niemu możemy dowiedzieć się w jakim stopniu muzyka wspomaga wykonywanie czynności, które z natury wymagają włożenia w nie wysiłku.
Widać, że muzyka to doskonały sprzymierzeniec, który pozwoli Ci wycisnąć jeszcze więcej z Twoich treningów.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
Valdayo, Á. C. (2017). La influencia de la música y el ejercicio físico en la preparación física y psicológica. Revista de Educación, Motricidad e Investigación, (6), 3-18.