Dlaczego mózg nie odczuwa bólu?

Dlaczego mózg nie odczuwa bólu?
María Vélez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Vélez.

Ostatnia aktualizacja: 14 września, 2023

Czy kiedykolwiek odczuwałaś ból o tak dużym natężeniu, że miałaś wrażenie, że Twoja głowa zaraz wybuchnie? Naukowcy uważają, że może Cię boleć każda część Twojego ciała oprócz mózgu, który jest niewrażliwy na ból. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się dlaczego mózg nie odczuwa bólu.

Mózg to organ, który odpowiada za przetwarzanie bólu, integrowanie docierających do niego informacji przez zakończenia nerwowe oraz interpretowanie tych sygnałów. Jednak, co ciekawe, sam mózg nie odczuwa bólu.

Ból to kluczowy sygnał, który ostrzega nas o wystąpieniu urazu lub uszkodzenia. Poza tym pobudza do działania naturalne mechanizmy, które mają temu zaradzić. Czyni to wykorzystując serię zakończeń nerwowych, które odbierają sygnał.

Zakończenia te noszą nazwę receptorów bólowych. Docierają do nich informacje sensoryczne, zarówno ze świata zewnętrznego, jak i z wnętrza organizmu. Znajdują się na końcach aksonów neuronów czuciowych i mogą przekazywać otrzymane sygnały do mózgu.

Poza tym są również w stanie przekazywać informacje o urazach natury mechanicznej, termalnej lub chemicznej do całego układu nerwowego w zaledwie dziesiątki sekund.

Dlaczego mózg nie odczuwa bólu?

Niektóre receptory bólowe znajdują się w mózgu, ale, paradoksalnie, sam mózg nie odczuwa bóli. Nie znamy wszystkich korzyści, jakie to za sobą niesie i jakie przekładają się na przetrwanie gatunku ludzkiego. Jednak wiemy, że dzięki temu neurochirurdzy mogą przeprowadzać operacje mózgu stosując jedynie znieczulenie miejscowe.

Mózg

Tym samym pacjent pozostaje świadomy podczas wykonywania operacji. To doskonałe rozwiązanie, ponieważ pozwala lekarzom upewnić się, że wszystko przebiega prawidłowo.

Oczywiście gdy odczuwasz ból głowy, może Ci się wydawać, że boli Cię mózg lub że za chwilę wybuchnie. Jednak w rzeczywistości odczuwasz ból płynący z tkanek nerwowych, opon mózgowo-rdzeniowych i mięśni otaczających mózg.

W tych częściach ciała, które posiadają receptory bólowe, mogą pojawiać się procesy zapalne, uszkodzenia lub mogą się rozszerzać. Gdy do tego dojdzie, wysyłają sygnał alarmowy do mózgu, informując go, że coś jest nie tak. To prowadzi do rozwoju rozległych bólów głowy.

Ból, który pojawia się w takich przypadkach jak guzy mózgu czy krwotok mózgowy, nie pochodzi tak naprawdę z mózgu. W rzeczywistości pojawia się w wyniku nacisku, jaki mózg wywiera na otaczające go naczynia krwionośne.

Mózg i bóle głowy

Zazwyczaj bóle głowy nie są zbyt poważne i pojawiają się głownie w związku z napięciowymi bólami głowy, migreną, zapaleniem zatok lub stanem zapalnym rozwijającym się w szyi. Głowa może również boleć z powodu zwykłego przeziębienia, grypy lub innych infekcji wirusowych, które wywołują zmiany w przepływie krwi lub procesy zapalne.

Jednak istnieją również poważniejsze problemy, które mogą wywoływać ból. Oto niektóre z nich:

  • Nieprawidłowe połączenie między tętnicami i żyłami w mózgu.
  • Uszkodzenie układu sercowo-naczyniowego, które sprawia, że ustaje krążenie krwi.
  • Uszkodzenia naczyń krwionośnych lub tętniak mózgu.
  • Krwotok mózgowy lub krwiak śródmózgowy.
  • Krwawienie wokół mózgu: krwotok podpajęczynówkowy, podtwardówkowy lub zewnątrzoponowy.
  • Ostre wodogłowie lub zaburzenia przepływu płynu mózgowo-rdzeniowego.
  • Bardzo wysokie ciśnienie tętnicze.
  • Infekcja mózgu lub otaczających go tkanek.

Kiedy należy udać się do lekarza?

Ponieważ sam mózg nie odczuwa bólu, bóle głowy stanowią główny objaw, który sugeruje, że w organie doszło do jakichś uszkodzeń. Jednak, jak już wspomnieliśmy wcześniej, nie każdy ból głowy wskazuje na poważny problem.

Kobieta z bólem głowy - dlaczego mózg nie odczuwa bólu?

Musisz wiedzieć kiedy taki ból może pojawiać się z powodu poważnych problemów zdrowotnych, aby we właściwym momencie zasięgnąć opinii lekarza. Pomoc medyczna jest niezbędna gdy:

  • Ból nie pozwala Ci wykonywać codziennych zadań i obowiązków.
  • Nasila się po aktywności fizycznej.
  • Pojawia się nagle i z pełną mocą.
  • Wywiera wpływ na widzenie, poruszanie się, mowę lub wywołuje zmiany w pamięci.
  • Czy pogarsza się w ciągu 24 godzin?
  • Ma również inne objawy, takie jak gorączka, sztywność i mdłości.
  • Pojawia się zaczerwienienie oczu.
  • W Twojej historii medycznej pojawia się nowotwór lub osłabiony układ odpornościowy.
  • Ból głowy budzi Cię ze snu i nie jesteś w stanie normalnie zasnąć.

Podsumowując, kiedy dotyka Cię ból głowy, w rzeczywistości czujesz ból tkanek, naczyń krwionośnych i mięśni wokół mózgu. Sama widzisz, że chociaż mózg odpowiada za przetwarzanie bólu, to nie jest w stanie go czuć.

Jeżeli Twój ból głowy nie jest typowy, musisz skonsultować się z lekarzem. Będzie on w stanie ocenić, czy pojawił się z powodu urazu tkanek lub wnętrza mózgu.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.