Neurobiotyka: świetna gimnastyka mózgu

Neurobiotyka: świetna gimnastyka mózgu
Marián Carrero Puerto

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Marián Carrero Puerto.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Neurobiotyka to rodzaj ćwiczeń dla mózgu, które pozwalają zachować sprawność i elastyczność umysłową. Przełamuje zautomatyzowane lub nawykowe schematy mentalne, aby pobudzić te obszary, które mogą być uśpione, zwiększając tym samym pojemność mózgu.

W krajach Zachodu dominuje kult wyglądu fizycznego. Z tego powodu wiele osób obsesyjnie koncentruje się na zachowywaniu formy i opracowywaniu wyrzeźbionych ciał. Jednak niewielu z nas przejmuje się ćwiczeniem naszych mózgów.

Ale zaraz, o co chodzi? Czy to oznacza, że możemy coś robić, aby nasze mózgi pozostały sprawne? Ależ tak! Czytaj dalej, aby dowiedzieć się na czym polega neurobiotyka, metoda ćwiczeń dla mózgu.

Chociaż oczywiście warto dbać o swoje ciało i wygląd ogólny, to nie możesz zapomnieć, że Twój mózg to mięsień i również potrzebuje treningów. To nie jest jakiś tam kolejny organ, ale bezcenny system operacyjny. Właśnie dlatego warto wypróbować neurobiotykę, która stanowi doskonały sposób na zachowanie formy.

Proponowane przez nas ćwiczenia możesz bez problemu dopasować do swoich potrzeb. Dzięki temu będziesz w stanie poprawić swoją sprawność fizyczną w sposób adekwatny do Twojego wieku. Ćwiczenia, o których mówimy, nadają się zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych w każdym wieku.

“Każdy człowiek może, jeśli tego pragnie, kształtować własny mózg.”

-Santiago Ramón y Cajal-

Czym tak właściwie jest neurobiotyka?

To trening mentalny, mózgowy lub neuronalny, który składa się z serii ćwiczeń, problemów i łamigłówek mentalnych, które pomagają poprawić sprawność umysłową. Opracowali go Lawrence Katz i Manning Rubin, neurobiolodzy z Duke University w Durham, położonego w Karolinie Północnej.

Mózg podnoszący hantle

Autorzy opracowali neurobiotykę jako program ćwiczeń dla grupy mięśni mózgu, które dana osoba musi stymulować poprzez wprowadzanie zmian w rutynie oraz wykonywanie serii ćwiczeń, które pomagają im utrzymać długoterminowe, optymalne zdrowie psychiczne.

Według Katza i Rubina (1999) neurobiotyka różni się od innych rodzajów ćwiczeń dla mózgu, które zazwyczaj bazują na wykonywaniu ćwiczeń logicznych, układaniu puzzli i wyizolowanych sesjach.

Z kolei neurobiotyka wymaga wykorzystywania wszystkich zmysłów, aby poprawiać i wytwarzać różne naturalne ścieżki, które posiada mózg. Dzięki temu wypracowujesz nowe powiązania między różnymi rodzajami informacji. Umyślne tworzenie nowych wzorców skojarzeń stanowi główny cel takiego treningu mentalnego.

Rodzaje ćwiczeń

Trening proponowany w neurobiotyce koncentruje się na obu półkulach mózgu, ruchu ciała oraz wykorzystaniu wszystkich zmysłów, a zwłaszcza oczu, w celu stymulowania mieliny oraz ułatwienia procesu uczenia się.

Kobieta rozwiązująca sudoku

Cele niniejszego programu są następujące: poprawa kondycji fizycznej danej osoby, utrzymanie jakości jej ruchów, wzmocnienie jej umiejętności psychologicznych i poznawczych oraz wspomaganie komunikacji mózgu z ciałem, aby pozbyć się stresu i napięcia, jakie mogły nagromadzić się w jej ciele.

Możesz wykonywać wiele ćwiczeń. Im większą kreatywnością się wykażesz, tym więcej znajdziesz możliwości. Oto kilka pomysłów:

  • Rozwiązuj sudoku, mierząc swój czas, aby dowiedzieć się jakie masz postępy.
  • Ucz się nowych słów i włączaj je do swoich rozmów.
  • Noś zegarek do góry nogami.
  • Odczytuj godzinę widoczną na zegarku od tyłu, jakby była odbita w lustrze.
  • Chodź tyłem po domu (ale zachowaj ostrożność).
  • Myj zęby lub czesz włosy ręką, która nie jest dominująca.
  • Przyglądaj się zdjęciom ułożonym do góry nogami i podziwiaj ich detale.
  • Używaj telefonu komórkowego ręką, która nie jest dominująca.
  • Ubieraj się z zamkniętymi oczami.
  • Zmieniaj trasę do pracy, domu lub szkoły.

Krótko mówiąc, każde ćwiczenie, które zrywa z rutyną i automatycznymi zachowaniami, pobudzi Twój mózg do pracy.

Jakie są zalety neurobiotyki?

Naukowcy dość długo wierzyli, że mózg jest w stanie wytwarzać połączenia nerwowe jedynie w dzieciństwie. Ale Katz stwierdził, że mózg przypisuje i przetwarza wszelkie niezbędne dane sensoryczne, wytwarzając nowe struktury i połączenia u osób w każdym wieku. Te ćwiczenia pomogą Ci:

  • Tworzyć nowe połączenia (synapsy) na poziomie mózgowym dzięki eksperymentalnemu podejściu do nowych codziennych aktywności.
  • Stymulować produkcję lub regenerację sieci nerwowych poprzez sieć sensoryczną.
  • Wywoływać produkcję neurotrofin lub określonych cząsteczek, które wspierają przetrwanie neuronów.
  • Wykonywanie ćwiczeń na mózg jest niezwykle ważne, ponieważ pomagają wykorzystywać cały mózg i ciało oraz poprawiają koncentrację, równowagę, myślenie, pamięć, kreatywność, słuch, uwagę, postrzeganie i uwagę.

Dlatego też można bez wątpienia stwierdzić, że “ta strategia poprawia umiejętności uczenia się i nastawienie oraz pomaga uchronić się przed lub leczyć deficyty ruchowe, problemy behawioralne, mowę, pisanie i hiperaktywność” (Orellana, 2010).

Ćwiczenia proponowane przez neurobiotykę umożliwiają rozwój nowych struktur i połączeń w mózgu. Poza tym dzięki technikom neurobiologicznym możesz uchronić się przed wystąpieniem różnych zaburzeń neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera, depresja i choroba Parkinsona.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Aguirre Vargas, I. (2012). Gimnasia cerebral para niños de 4 a 5 años como instrumento de estimulación de las capacidades (Bachelor’s thesis, Universidad del Azuay).

  • Díaz Bravo, L. E., & Chapoñan Guivar, K. (2017). Propuesta de estrategias basada en Gimnasia Cerebral para potenciar procesos de atención en estudiantes del nivel inicial, Chiclayo 2014.

  • Novoa López, MH (2018). Diseño y aplicación de un programa para el desarrollo de la creatividad y la influencia en la calidad de los resultados académicos 2018.

  • Orellana, R. (2010). Gestión de la calidad en aprendizajes significativos. 2da. Edición. Lima, Perú: Gráfica Ángeles S.A.C.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.