Taniec pomaga radzić sobie z niepokojem

W dzisiejszym artykule opowiemy Ci o tym, dlaczego taniec jest doskonałym sposobem na rozładowanie negatywnych emocji i na lepsze samopoczucie.
Taniec pomaga radzić sobie z niepokojem
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 22 listopada, 2018

Ćwiczenia fizyczne poprawiają nasze samopoczucie. Gdy wprawiamy nasze ciało w ruch, nasz mózg wydziela serotoninę, hormon bezpośrednio powiązany z naszym samopoczuciem. Co więcej, wydzielamy też endorfiny, substancje chemiczne zapewniające uczucie spełnienia i zadowolenia. Dlatego też zaleca się taniec jeśli dolega nam stres, niepokój lub uczucie zniechęcenia.

Nie wszyscy jednak mają predyspozycje do uprawiania sportu. Niektórzy uważają go za zajęcie nudne. Innym trudno jest uprawiać sport lub zwyczajnie brakuje im motywacji aby zacząć się ruszać. W takim przypadku taniec może być najbardziej zalecaną opcją. Jak się okazuje, badania dowodzą, że taniec pomaga radzić sobie z niepokojem. Co więcej, przynosi ulgę w napięciu fizycznym jakie zwykle towarzyszy temu stanowi umysłu.

Dla wielu osób taniec stanowi sposób na poczucie ulgi. Jest to też sposób na wyrażenie siebie i prawdziwe schronienie. Taniec może być zajęciem zabawnym a jednocześnie stanowić wyzwanie, Dlatego właśnie jest idealny dla tych wszystkich osób, które chcą się nieco rozerwać i skupić się na czymś pozytywnym. Co więcej, wśród licznych korzyści wymienić można zwiększenie poziomu kreatywności.

Liczne badania dowodzą, że ciało wywiera silny wpływ na nasz umysł. Wziąwszy zatem pod uwagę, że ciało porusza się podczas gdy tańczymy, możemy powiedzieć, że taniec pomaga radzić sobie z niepokojem i innymi emocjami, które pojawiają się w pewnych etapach naszego życia. Opowiemy Ci o tym nieco więcej.

Taniec pomaga radzić sobie z niepokojem ponieważ umożliwia nam wyrażanie swoich emocji na poziomie ciała. Skupiając się w pełni na teraźniejszości, możemy uwolnić się od zmartwień.

Cień kobiety - taniec

Taniec pomaga zjednoczyć ciało i emocje

Taniec stanowi dla nas źródło licznych korzyści, zarówno na poziomie fizycznym jak i umysłowym. Może nam to pomóc lepiej stawiać czoła codziennym zajęciom. Co więcej, czynność ta stanowi potężne narzędzie w uzewnętrznianiu uczuć poprzez ruch. Pozwala nam to połączyć się z tym, co czujemy i umożliwia wyrażenie emocji.

Okazuje się, że spośród tak wielu istniejących rodzajów tańca, niektóre działają bardziej terapeutycznie niż inne. Pewne badanie na przykład dowiodło, że tango jest doskonałe dla osób ze zdiagnozowaną depresją i chorobą Parkinsona.

Co więcej, tańczenie upraszcza nasz sposób myślenia. Nasze myśli uspokajają się, a niektóre z nich nawet całkiem znikają. Wszystko to dlatego, że całą naszą uwagę skupiamy na ruchu. W taki właśnie sposób taniec pomaga radzić sobie z niepokojem. Odwraca naszą uwagę od bodźców wywołujących u nas poczucie zagrożenia. Badania, których przeprowadzaniem zajmował się Peter Lovaat dowiodły, że tańczenie ułatwia mózgowi stworzenie nowych ścieżek myślowych i połączeń nerwowych.

Gdy tańczę, nie mogę osądzać. Nie mogę nienawidzić, nie mogę odłączyć się od życia. Jedyne, co mogę to być radosnym i spójnym. Dlatego właśnie tańczę.

-Hans Boss-

Taniec i korzyści psychologiczne jakie z niego płyną

W dalszej części artykułu opowiemy Ci jakie korzyści psychologiczne płyną z tańca oraz w jaki sposób czynność ta może nam pomóc radzić sobie z niepokojem i zmniejszać go.

Pomaga się połączyć

Zajęcie to pomaga nam połączyć się z naszym wnętrzem. Zapewnia nam możliwość lepszego poznania siebie poprzez język ciała. Skutecznie budzi też nasze uczucia i emocje. W taki sposób możemy połączyć się z tłumionym przez nas wewnętrznym niepokojem i wyrazić go. To z kolei wspomoże nasze radzenie sobie z emocjami.

Co więcej, pomaga również połączyć się z innymi – zwłaszcza jeśli praktykujemy taniec zespołowy lub w parze.

Taniec grupowy

Poprawia nastrój

Gdy tańczymy, nasz umysł ma szansę uwolnić się od lęków i zmartwień. To z kolei poprawia nasz nastrój. Dlatego też jest to zajęcie zalecane osobom, którym doskwiera uczucie osamotnienia oraz stres i niepokój.

Rozwija koncentrację

Zajęcie to wymaga od nas skupienia, ponieważ każdy ruch wymaga precyzji. Jest to jeden z głównych powodów, dla których tańczenie uwalnia nas od zmartwień. Musimy bowiem w pełni skupić się na tym, co tu i teraz, na teraźniejszości.

Wzmacnia poczucie własnej wartości

Gdy zaczynasz tańczyć, jedyną opcją jaką masz jest wykazanie się cierpliwością i zwiększanie swoich umiejętności z biegiem czasu. W konsekwencji, gdy uświadamiasz sobie, że Twój poziom się poprawia i nabywasz nowych umiejętności, co z kolei zwiększa poziom Twojej pewności siebie.

Co więcej, aktywność ta zwiększa również poziom naszej energii. Jeżeli będziemy tańczyć regularnie, zauważymy, że zwiększa się nasza wytrzymałość fizyczna. Co za tym idzie – nasze ciało będzie znacznie bardziej wyćwiczone. To z kolei wywrze bezpośredni wpływ na nasze samopoczucie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.