Matematycy, którzy stworzyli historię

Czy jesteś fanem matematyki? Sporządziliśmy listę najważniejszych matematyków w historii wraz z podsumowaniem wkładu ich działalności w tej dziedzinie.
Matematycy, którzy stworzyli historię
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 06 stycznia, 2023

Matematyka istnieje od bardzo dawna. Chociaż jako miejsce jej narodzin często wymienia się Indie, już starsze cywilizacje poczyniły wcześniej ogromne postępy w tej dziedzinie. Znane są dowody na istnienie koncepcji i idei matematycznych sprzed co najmniej 20 000 lat. Dzisiaj przeanalizujemy, którzy matematycy przeszli do historii dzięki swoim osiągnięciom.

Istnieją setki znamienitych postaci, które zasługują na miejsce na podium historii myśli matematycznej. Nasza lista jest jednak nieco bardziej skromna, więc musieliśmy pominąć kilka ważnych nazwisk.

Najlepsi matematycy w historii

Niektóre nazwiska w historii matematyki są częścią kultury popularnej. Newton jest najlepszym tego przykładem. Jest on powszechnie znany nawet wśród tych, którzy nie są świadomi jego osiągnięć. Oto nasza lista najlepszych matematyków w historii wraz z krótkim przeglądem ich osiągnięć.

1. Pitagoras (570-495 pne)

Pitagorasowi przypisuje się wiele odkryć matematycznych, w tym twierdzenie Pitagorasa i twierdzenie o proporcjach, które są nadal aktualne. Mówi się, że był jednym z czołowych myślicieli i filozofów lub miłośników mądrości. Pitagoras wraz ze swoimi zwolennikami wierzył, że Wszechświat można wyjaśnić na podstawie liczb.

wielcy matematycy

2. Euklides (325-265 pne)

Euklides jest znany jako ojciec geometrii. Jego pomysły zostały zebrane w jego pracy Elements, w której znajdują się również inne teorie, takie jak między innymi teoria liczb, lemat Euklidesa, algorytm Euklidesa i nieskończoność liczb pierwszych. Jego prace stanowiły podstawę regularnego nauczania matematyki aż do początku XX wieku.

3. Hypatia (360-415 ne)

Hypatia była jedną z najważniejszych wybitnych myślicielek w historii. Jej życie jest bardzo dobrze udokumentowane. Chociaż nie ma dowodów na to, że dokonała przełomowych odkryć matematycznych, była wielką znawczynią, nauczycielką i komentatorką prac i twierdzeń matematycznych. Redagowała i komentowała także księgi Ptolemeusza i Apoloniusza z Perge.

4. Girolamo Cardano (1501-1576)

Girolamo Cardano był prawdopodobnie najważniejszym matematykiem całego renesansu. Był twórcą twierdzenia dwumianowego i współczynników dwumianowych, a także jednym z twórców teorii prawdopodobieństwa. Ponadto rozpoznał istnienie liczb urojonych i wniósł wkład w równania sześcienne i kwartalne.

5. Izaak Newton (1642-1726)

Isaac Newton był myślicielem, którego nie trzeba przedstawiać. Jego praca, Principia, była kamieniem milowym w historii zachodniej matematyki i fizyki i stworzyła podstawę dla mechaniki klasycznej. Wśród wielu innych osiągnięć uogólnił twierdzenie o dwumianach, opracował metodę aproksymacji pierwiastków funkcji, sklasyfikował płaskie krzywe sześcienne i opracował rachunek nieskończenie małych.

6. Gottfried Leibniz (1646-1716)

Jak wspomnieliśmy powyżej, Newton był wynalazcą rachunku nieskończenie małych. Jednak Leibniz również zasługuje na uznanie ze względu na jego wkład w tę teorię. Był genialnym matematykiem, chociaż jego idee zawsze były w cieniu idei Newtona. Przewidywał główne twierdzenia współczesnej teorii prawdopodobieństwa i informatyki. Jego wkład został również uznany w geometrii, funkcjach liniowych, rachunku różniczkowym i funkcjach.

7. Tomasz Bayes (1702-1761)

Bayes zasłynął głównie z wynalezienia twierdzenia Bayesa. Jego poglądy na ten temat nie zostały opublikowane za jego życia, ale po jego śmierci, przez Richarda Price’a. Jego imieniem nazwano prawdopodobieństwo bayesowskie, podobnie jak statystyki bayesowskie. Był jednym z najważniejszych matematyków w historii.

8. Leonhard Euler (1707-1783)

Euler był jednym z ojców rachunku nieskończenie małych, analizy zespolonej i analitycznej teorii liczb. Wprowadził pojęcie funkcji matematycznej i liczby Eulera. Ponadto był pierwszym praktykiem teorii grafów i zyskał wówczas popularność dzięki rozwiązaniu problemu bazylejskiego.

9. Józef Lagrange (1736-1813)

Lagrange wniósł wkład w analizę liczb, teorię liczb i mechanikę klasyczną Newtona. Uważany był także za propagatora fizyki matematycznej, algebry, geometrii analitycznej, równań różniczkowych i ułamków ciągłych. Idee, które przeformułowały teorię Newtona, znane są dziś jako mechanika Lagrange’a.

10. Pierre-Simon Laplace (1749-1827)

Laplace był promotorem fizyki matematycznej, który wniósł rozległy wkład w mechanikę klasyczną (zwłaszcza w odniesieniu do rachunku różniczkowego). Opracował hipotezę mgławicy i sformułował równanie Laplace’a oraz laplacowski operator różniczkowy. Był prawdopodobnie najlepszym matematykiem swoich czasów, do tego stopnia, że stał się znany jako francuski Newton.

11. William Playfair (1759-1823)

Playfair był twórcą graficznych metod statystyki. Wynalazł kilka rodzajów wykresów, w tym wykresy liniowe, słupkowe, powierzchniowe i kołowe. Wniósł również ważny wkład w ekonomię i inżynierię. Ponadto napisał kilka esejów na temat zastosowania arytmetyki liniowej do rozwoju handlu.

12. Karol Gauss (1777-1855)

Gauss sformułował fundamentalne twierdzenie algebry. Przyczynił się także do twierdzenia o liczbach, arytmetyki, form kwadratowych i wielu innych dziedzin. Ponadto dowodził i analizował istniejące twierdzenia. Dzięki jego pomysłom stały się one normą w matematyce. Na jego cześć nazwano funkcję Gaussa i dzwonek Gaussa.

13. Karol Babbage (1791-1871)

Babbage’owi przypisuje się wynalezienie pierwszego komputera mechanicznego, który posłużył jako podstawa dla maszyn, które znamy dzisiaj. Był jednym z założycieli Towarzystwa Analitycznego, instytucji mającej na celu wprowadzenie postępów kontynentu europejskiego w dziedzinę matematyki angielskiej. Przypisuje mu się również stworzenie pierwszego programu komputerowego.

14. Ada Lovelace (1815-1852)

Ada Lovelace kontynuowała i rozwijała prace Babbage’a i wniosła wyjątkowy wkład w historię matematyki. Stworzyła pierwszy algorytm zaprojektowany specjalnie do użytku na komputerze. Z tego powodu jest często wymienia się ją jako pierwszą programistkę w historii. Jej prace cieszą się w ostatnich latach dużym zainteresowaniem.

15. James Maxwell (1831-1879)

Maxwell jest znany ze swojego wkładu w klasyczną teorię promieniowania elektromagnetycznego. Była to pierwsza teoria w historii opisująca światło, magnetyzm i elektryczność. Jego idee uważano za drugie wielkie zjednoczenie fizyki. Opracował również model statystyczny wyjaśniający kinetyczną teorię gazów.

16. Dawid Hilbert (1862-1943)

Wkład Hilberta jest tak obszerny, że nie można go wymienić w jednym akapicie. Jest uważany za najważniejszego matematyka przełomu XIX i XX wieku. Odkrył podstawowe idee podstaw geometrii, algebraiczną teorię liczb, algebrę przemienną, teorię niezmienników i rachunek wariacyjny.

17. Srinivasa Ramanujan (1887-1920)

Chociaż wkład Ramanujana przez kilka dziesięcioleci był raczej mało znany, z pewnością zasługuje on na miejsce na naszej liście matematyków, którzy przeszli do historii. Był głównie samoukiem i był uważany za geniusza jak nikt inny w swoim czasie. Wniósł wkład w analizę matematyczną, szeregi nieskończone, ułamki ciągłe i teorię liczb.

18. Jan von Neumann (1903-1957)

John von Neumann był najważniejszym matematykiem swoich czasów. Wniósł wkład w analizę funkcjonalną, teorię reprezentacji, analizę numeryczną, topologię, geometrię, algebrę, teorię ergodyczną i teorię grup. Przyczynił się także do fizyki, informatyki, statystyki i ekonomii.

19. Stanisław Ulam (1909-1984)

Ulam przeszedł do historii za udział wraz z tuzinem naukowców w Projekcie Manhattan. Odkrył między innymi koncepcję automatu komórkowego, obecnie używany model obliczeniowy. Przyczynił się zarówno do matematyki czystej, jak i stosowanej, a także proponował twierdzenia i domysły.

turning

20. Alan Turing (1912-1954)

Turing był jednym z ojców założycieli informatyki teoretycznej, gdzie wniósł wkład w algorytmy, informatykę i sztuczną inteligencję. Wniósł również fundamentalny wkład w kryptoanalizę, którą rozwinął w praktyczny sposób podczas II wojny światowej. Zainteresowanie jego pracami pojawiło się stosunkowo niedawno.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, nie są to wszyscy matematycy, którzy stworzyli historię. Jednak ich dziedzictwo żyje w wielu różnych obiektach i innowacjach, którymi cieszymy się dzisiaj.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Alonso, D., & Tubau, E. (2002). Inferencias bayesianas: una revisión teórica. Anuario de Psicología33(1), 25-47.
  • Anacona, M. (2003). La historia de las matemáticas en la educación matemática. Revista Ema8(1), 30-46.
  • Ávila, G. (2001). Euclides, geometria e fundamentos. Revista do professor de matemática45.
  • Hodges, A. (2002). Alan Turing.
  • Newton, I., & Whiteside, D. T. (2008). The mathematical papers of Isaac Newton. The Mathematical Papers of Isaac Newton.
  • Zúñiga, Á. R. (2003). Historia y filosofia de las matemáticas. EUNED.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.