Strach przed utratą pracy z powodu pandemii: co możesz zrobić?

W obecnych tygodniach niepewności jedną z częstych obaw jest strach przed utratą pracy. Jest to strach, z którym wielu z nas musi się zmierzyć, ale nie tracąc z oczu prawdziwego priorytetu w tej chwili: ochrony siebie, aby uniknąć i zmniejszyć infekcje COVID-19.
Strach przed utratą pracy z powodu pandemii: co możesz zrobić?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 07 stycznia, 2023

Wśród wielu lęków, które mogą Cię otaczać podczas obecnej pandemii, jest strach przed utratą pracy. W żadnym wypadku nie jest to irracjonalny lęk. Myślenie o tej kwestii nie oznacza zwykłego pesymizmu. Wszyscy mamy do czynienia z tą samą rzeczywistością. To tak, jakby pandemia była tsunami, które dotarło do niemal każdego zakątka świata. Co więc możesz zrobić w tej sytuacji?

Międzynarodowa Organizacja Pracy (MOP) ogłosiła zaledwie kilka dni temu, że obecny kryzys może doprowadzić do bezrobocia ponad 25 milionów ludzi na całym świecie.

W obliczu tej sytuacji kryzysowej istnieje reakcja, która może złagodzić szkody. Jest to skoordynowana, zdecydowana i natychmiastowa reakcja wszystkich krajów. Obecnie każdy kraj stosuje inne środki, aby zapewnić swoim obywatelom ochronę socjalną. Wydaje się jednak, że to nie wystarczy.

W artykule, który niedawno ukazał się w The New York Times, dziennikarze zwracają uwagę, że jeśli utrzymane zostaną dotychczasowe strategie, nasza gospodarka umrze od koronawirusa. Wzywa zatem do konsensualnych i szybkich działań w celu wdrożenia przede wszystkim powszechnego dochodu podstawowego. Może to być nawet zastosowane w rządzie Donalda Trumpa. Następnie należy opracować plan pobudzenia gospodarki i powstrzymania utraty miejsc pracy, która ma miejsce obecnie.

Jednak, jak wskazują eksperci, tacy jak Paul Romer (nagroda Nobla 2018 w dziedzinie nauk ekonomicznych) i Alan M. Garber, lekarz, ekonomista i dziekan Uniwersytetu Harvarda, pierwszym krokiem musi być powstrzymanie postępu koronawirusa.

W jaki sposób? Formuła jest prosta: ograniczyć propagację, wyposażyć pracowników służby zdrowia i zaprojektować szczepionkę, która jak najszybciej powstrzyma pandemię.

Zmartwiony mężczyzna

Strach przed utratą pracy z powodu pandemii – co możesz zrobić?

Wiele osób spędza swoje codzienne odosobnienie w domu w obawie przed utratą pracy z powodu pandemii. Spójrzmy prawdzie w oczy, strach nie jest zbyt przyjemnym towarzyszem. Lęki i zmartwienia mogą stawać się coraz większe i zaczynają stawać się epicentrum twojego życia i pochłaniać cię.

Jeśli dodamy do tego strach przed zarażeniem się chorobą, to psychologiczny wpływ jest oczywisty. Dlatego musimy mieć pod ręką pewne strategie, nad którymi możemy się zastanowić. Oto niektóre z nich:

Zapamiętaj priorytety tu i teraz

Jak wspomnieliśmy na początku, strach przed utratą pracy z powodu pandemii to prawdziwy strach. Będą tacy, którzy już zostali zwolnieni lub zostali umieszczeni na urlopie bezpłatnym, a także inni, którzy pracują z domu. Jednak zawsze istnieje niepewność, co się stanie, gdy to wszystko się skończy.

Są to zrozumiałe obawy, ale w takich przypadkach ważne jest, aby pamiętać, jakie są priorytety w chwili obecnej.

 • Wiemy, że w tej chwili priorytetem jest ochrona siebie i bliskich. Najważniejsze jest podejmowanie odpowiednich środków bezpieczeństwa i higieny za każdym razem, gdy wychodzisz.
 • Ciągle zmartwiony umysł traci czujność i może zagrozić Tobie i innym.
 • Musisz działać zgodnie z sytuacją i z tym, o co proszą władze. To prawda, że utrata pracy jest niepokojąca, ale nie wolno zaniedbywać swoich bliskich, zarówno młodych, jak i tych starszych.

Konstruktywna i negatywna troska

Masz prawo doświadczyć strachu przed utratą pracy z powodu pandemii. Nie jest niczym złym martwienie się i pozwalanie, aby ten strach przyćmił część twojego dnia. To całkiem zrozumiałe. Należy jednak pamiętać, że istnieją dwa rodzaje obaw i tylko jeden z nich może pomóc w takich okolicznościach.

Negatywistyczna obawa to ta, która w ogóle nie pomaga. To ta, która unieruchamia i podsyca ogień niepokoju. Nie karm jej. Pojawia się wyłącznie w Twojej głowie, być może z następującymi słowami:

 • „Ten kryzys pozostawi nas wszystkich na ulicy”.
 • „Kiedy wszystko się skończy, nic nie będzie takie samo i wszyscy stracimy pracę”.
 • „Nie wyjdziemy z tego. To będzie ogólnoświatowa katastrofa”.

Z drugiej strony, konstruktywna troska ma zdrowsze i bardziej strategiczne podejście. Zamiast negatywnych stwierdzeń typu „wszystko albo nic”, możesz zadać sobie następujące pytania:

 • Jakie są moje szanse na zwolnienie? Czy będzie to tymczasowe czy stałe?
 • Czy w sektorze, w którym pracuję, nadal będę potrzebny, gdy to się skończy?
 • Skoro mam duże doświadczenie, czy naprawdę powinienem się bać, że zostanę zwolniony lub że nikt mnie ponownie nie zatrudni? Czy to uzasadniony strach?
 • Co mi powiedziano w pracy? Jakie są realne szanse, że nie będę już potrzebny, gdy obecny kryzys się skończy?
 • Jeśli miałbym stracić pracę, co powinienem zrobić? Czy to może być okazja do szukania innych możliwości lub doskonalenia swoich umiejętności zawodowych?
Zestresowana kobieta z laptopem

Kontroluj wszystko, co karmi Twoje zmartwienia

Podstawowym sposobem zmniejszenia strachu przed utratą pracy z powodu pandemii jest kontrolowanie czynników, które powodują obawy. Na przykład Twoja służbowa grupa WhatsApp może powodować, że będziesz się bardziej martwić tą sytuacją. Rosną obawy i poziom dezinformacji. Inne informacje są nieproporcjonalne i słyszymy tylko alarmistyczne i negatywne strony tej historii.

Zidentyfikuj sytuacje, informacje i osoby, które zwiększają Twój niepokój. Niezbędne jest zachowanie realistycznego, ale nie fatalistycznego podejścia. Ważne jest, abyś wiedział, jak radzić sobie ze swoimi zmartwieniami i strachem w konstruktywny, a nie defetystyczny sposób.

W sytuacjach trudności i niepewności umysł powinien być zawsze Twoim najlepszym sprzymierzeńcem. Jeśli weźmiesz to wszystko pod uwagę, pomyślnie przejdziesz przez ten kryzys.

To może Cię zainteresować ...
Nowy system pracy, jaki nam zostawi pandemia
Piękno umysłu
Przeczytaj na Piękno umysłu
Nowy system pracy, jaki nam zostawi pandemia

Można przewidzieć, że po kryzysie wyłoni się nowy system pracy, w tym nowe zawody, mniej lub bardziej radykalnych, adaptacje i zmiany.


Treści zawarte na Piękno Umysłu służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie zastępują one diagnozy, porady ani leczenia u specjalisty. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.