Sześć słynnych powiedzeń Pitagorasa

Sześć słynnych powiedzeń Pitagorasa

Ostatnia aktualizacja: 22 listopada, 2021

Pitagoras był filozofem i matematykiem, który zrewolucjonizował świat. Jest znany ze swojego słynnego twierdzenia. Rzeczywiście, jest ono nadal badane w dzisiejszej filozofii. Miał też wielki wpływ na innych filozofów, takich jak Platon. Pitagoras zainicjował pierwszą z wielu debat, które później stały się niezwykle ważne. Niektóre z nich odkryjemy tutaj. W tym artykule wymieniamy sześć słynnych powiedzeń Pitagorasa.

Pitagoras założył szkołę pitagorejską, która słynęła z nauczania w nauce i sztuce. Jego uczniami byli ludzie, których życie toczyło się wokół liczb, zbiegając się z jego myślą, że „wszystko jest liczbami ”. Jednak Pitagoras również dużo myślał i zastanawiał się. Widać to w sześciu powiedzeniach, którym przyjrzymy się poniżej. Rzeczywiście, każdy z nich zawiera cenną lekcję.

1. W poszukiwaniu słusznej miary

„Nie bądź ambitny i skąpy; w takich przypadkach sprawiedliwy środek jest doskonały”.

Pierwsze ze słynnych zwrotów Pitagorasa pozwala zastanowić się, jak ważne jest utrzymywanie w życiu umiarkowanych i rozważnych pozycji. To dlatego, że nadmierna ambicja może zmienić Cię w osobę, która nie wie, jak cieszyć się małymi rzeczami w życiu. W rzeczywistości sieje ona ziarno ciągłego niezadowolenia.

Z drugiej strony, jeśli jesteś skąpy, uniemożliwia to mądre wykorzystanie pieniędzy. Na przykład w celach rekreacyjnych.

W końcu, mając obie te cechy, poczujesz się niezadowolony. Musisz znaleźć punkt środkowy. Twoją równowagę.

Kobieta myśli poważnie

2. Wychowanie do miłości to podstawa

„Zachowaj łzy swoich dzieci, aby mogły nimi podlewać Twój grób”.

To drugie powiedzenie dotyczy podstawowego tematu uczenia dzieci miłości. W ten sposób otrzymają edukację pełną uśmiechów i szczęśliwych chwil, będą mogły być po prostu dziećmi. Jednak oczywiście, czasami będą płakać.

To szczególne powiedzenie przypomina o dbaniu o swoje dzieci. Rzeczywiście, wszyscy powinniśmy dbać o naszych najmłodszych.

3. Słuchanie jest początkiem mądrości

„Słuchaj, a będziesz mądry. Początkiem mądrości jest milczenie”.

Czy wiesz, jak słuchać innych? Czy równoważysz mówienie i słuchanie? Chociaż odpowiedź może wydawać się łatwa, w rzeczywistości zwykle częściej mówisz niż słuchasz. Jest to jednak poważny błąd.

Pitagoras zdawał sobie sprawę, że słuchając innych można się wiele nauczyć. Nie ma pośpiechu z odpowiedzią lub odrzuceniem opinii, z którą się nie zgadzasz. Najpierw posłuchaj… a później mądrze odpowiedz. To jest klucz.

4. Znaczenie edukacji dzieci

„Edukuj dzieci, a nie będzie konieczne karanie dorosłych”.

Wychowanie dzieci nigdy nie jest łatwym zadaniem. Co więcej, staje się to szczególnie złożone, gdy o Twoją uwagę konkuruje tak wiele obowiązków i odpowiedzialności. Z drugiej strony wychowanie jest zawsze aktywnym zadaniem. Aby to zrobić, musisz planować, podejmować decyzje i angażować się. Nie tylko się to opłaci – musisz to robić.

Pitagoras powiedział, że edukacja jest filarem, na którym opiera się każde pokolenie, aby ustanowić i przestrzegać zwyczajów obywatelskich. To najlepsza akcja prewencyjna przeciwko przemocy i najlepszy zakład na współistnienie w społeczeństwie.

5. Pomóż swoim rówieśnikom bez poczucia obowiązku

„Pomóż człowiekowi w podnoszeniu ciężaru, ale nie pomagaj mu w złożeniu go”.

Czasami chcesz pomóc innym. Może mają problemy ze swoim partnerem lub po prostu jest im smutno.

Bycie obecnym dla tych ludzi i wspieranie ich jest czymś, co bardzo im pomoże. Jeśli jednak im pomagasz, to rób to dlatego, że chcesz. Pamiętaj, że nie musisz całkowicie przejmować ich problemów za nich. Pamiętaj, że niczego nie rozwiążesz w ten sposób. W rzeczywistości po prostu dodasz więcej wagi do ich ładunku.

6. Czasami lepiej być cicho

„Głupiego poznaje się po mowie, a mądrego po milczeniu”.

Wspomnieliśmy już o wcześniejszym powiedzeniu Pitagorasa o korzyściach płynących z milczenia i słuchania. Najwyraźniej słuchanie było ważną kwestią dla tego filozofa, ponieważ ponownie wychwala korzyści płynące z milczenia.

Co więcej, mówienie dla samego mówienia może oznaczać, że często mówisz coś absurdalnego lub bezsensownego. Dlatego naucz się słuchać.

Para prowadzi poważną rozmowę

Co myślisz o tych zdaniach, które zostawił nam Pitagoras? Nie ma wątpliwości, że każde z nich zawiera niezwykle cenną lekcję. Wyodrębnijmy kilka kluczowych aspektów. Edukacja ma fundamentalne znaczenie dla społeczeństwa. Umiejętność słuchania jest ważniejsza niż mówienie dla samego mówienia. Warto podejmować wysiłek w celu znalezienia lub przywrócenia równowagi, a wreszcie, gdy pomagasz innym, otrzymujesz nagrodę za prosty fakt zainteresowania się dobrem innych. Które z tych powiedzeń szczególnie do Ciebie przemawia?


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.