Alan Turing: biografia człowieka, który złamał kod Enigmy

Alan Turing pasjonował się matematyką. Był geniuszem, który położył podwaliny pod dzisiejsze obliczenia i informatykę. Co więcej, dzięki jego pracy uratowano miliony istnień ludzkich, choć rozpoznano go za to dopiero po przedwczesnej śmierci.
Alan Turing: biografia człowieka, który złamał kod Enigmy
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 22 marca, 2022

Wielu z nas po raz pierwszy usłyszało o Alanie Turingu dzięki sukcesowi filmu The Imitation Game, przetłumaczonego w Polsce jako Gra tajemnic. Do tego czasu jego nazwisko znane było jedynie w kręgach osób związanych z technologią komputerową. Alan Turing jest uważany za jednego z najważniejszych pionierów w swojej dziedzinie.

Alan Turing odegrał kluczową rolę w złamaniu słynnego kodu Enigmy, tajnego systemu komunikacji używanego przez nazistów podczas II wojny światowej. Uważa się, że dzięki pracy Turinga wojna została skrócona o około dwa lata. Odpowiadało to uratowaniu około 14 milionów istnień ludzkich.

Jednak nie była to jedyna rzecz, jaką Alan Turing osiągnął w swoim życiu. Był architektem jednego z pierwszych komputerów, jakie znamy dzisiaj.

„Ideę komputerów cyfrowych można wytłumaczyć stwierdzeniem, że te maszyny są przeznaczone do wykonywania wszelkich operacji, które mógłby wykonać ludzki komputer”.

-Alan Turing-

Zbadał też świat sztucznej inteligencji i wynalazł tak zwany test Turinga. To gra symulacyjna, która określa, czy maszyna potrafi myśleć. Obecne narzędzie CAPTCHA jest jednym z zastosowań testu Turinga.

Test Turinga

Alan Turing, wyjątkowe dziecko

Alan Turing urodził się w Maida Vale w Anglii, 23 czerwca 1912 roku. Jego rodzice, Julius i Ethel Mathison Turingowie mieszkali w Indiach. Jednak chcieli, aby ich dzieci wychowywały się w Wielkiej Brytanii, więc tymczasowo przenieśli się właśnie tam.

Wkrótce po urodzeniu wrócili do Chatrapur, gdzie ojciec Alana służył jako brytyjski urzędnik państwowy, a Alan mieszkał z parą emerytów wojskowych.

Od najmłodszych lat Alan wykazywał wyjątkową inteligencję, co potwierdziło się, gdy nauczył się samodzielnie czytać w zaledwie trzy tygodnie. Kochał też wszystko, co było związane z liczbami i był fanem łamigłówek. W wieku zaledwie ośmiu lat założył laboratorium chemiczne w swoim domu i zaczął eksperymentować.

Kiedy miał około dziesięciu lat, jego rodzice wrócili do Anglii. W 1926 roku Alan zaczął chodzić do szkoły z internatem Sherborne w Dorset. Jego pierwszy dzień w szkole zbiegł się z miejscowym strajkiem, więc chłopiec przeszedł 10 kilometrów, aby dotrzeć na czas. Przez całe życie był świetnym sportowcem i miłośnikiem pływania.

Zagadkowy kod

Alan Turing kształcił się w King’s College na Uniwersytecie Cambridge, a także na Uniwersytecie Princeton w Stanach Zjednoczonych. Uzyskał doktorat z matematyki. Wniósł także wielki wkład w tę dyscyplinę, a także w rodzącą się naukę informatyki.

W 1939 roku, dzień po wybuchu II wojny światowej, Turing zapisał się do Rządowego Kodeksu i Szkoły Szyfrów.

Po bardzo ciężkiej pracy Turingowi udało się rozszyfrować nazistowskie komunikaty. Stało się to dzięki maszynie elektromagnetycznej zwanej bombą. Udało mu się przechwycić niektóre niemieckie dokumenty, w których zapisano kody, którymi posługiwali się naziści w lutym 1941 roku. Dzięki tym danym i bombie był w stanie zinterpretować wiele tajnych wiadomości armii niemieckiej.

Był to oczywiście tajny program i Turing nigdy o nim nie mówił. Jego wkład stał się nam znany dopiero po jego śmierci. Nawet jego przyjaciele i rodzina nie wiedzieli o jego ogromnym wkładzie w ludzkość, ponieważ była to tajemnica państwowa.

numery kodów

Kontrowersyjna śmierć Turinga

Alan Turing był homoseksualistą w czasie, gdy w Anglii nadal obowiązywało wiktoriańskie prawo, które czyniło homoseksualizm przestępstwem.

Udało mu się zachować swoją seksualność w tajemnicy. Jednak w 1952 roku włamano się do jego domu, a jego ówczesny kochanek Arnold Murray twierdził, że zna przestępcę. Kiedy Turing zgłosił przestępstwo policji, jego homoseksualizm wyszedł na jaw.

Doprowadziło to do oskarżenia o rażącą nieprzyzwoitość i perwersję seksualną, za które Turing odmówił przeprosin. W konsekwencji został skazany i miał wybór między pójściem do więzienia lub poddaniem się kastracji chemicznej poprzez leczenie hormonalne. Turing wybrał drugą alternatywę, która spowodowała ogromne zmiany w jego ciele, a także poważną depresję.

Dwa lata później Turing zmarł w domu z powodu zatrucia cyjankiem po ugryzieniu jabłka zawierającego tę substancję. Oficjalne dokumenty twierdziły, że popełnił samobójstwo, ale wciąż istnieją wątpliwości co do jego dziwnej śmierci. Matka Turinga powiedziała, że to był wypadek, ale wielu innych spekulowało, że było to zabójstwo.

Mówi się, że symbol firmy Apple, nadgryzione jabłko, które przez długi czas nosiło barwy homoseksualnej flagi, było hołdem dla Alana Turinga. Niemniej jednak Steve Jobs zawsze temu zaprzeczał. W 2013 roku królowa Elżbieta II ułaskawiła Turinga i na jego cześć wzniesiono kilka pomników.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Leavitt, D. (2007). Alan Turing. El hombre que sabía demasiado: Alan Turing y la invención de la computadora. Antoni Bosch editor.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.