Lęk wpływa na jakość relacji

Kiedy lęk staje się trzecim członkiem związku, pojawia się cierpienie. Zmienia się styl komunikacji, pojawiają się kłótnie, drażliwość, a nawet emocjonalny chłód. Musimy zwracać uwagę na tego rodzaju wskaźniki.
Lęk wpływa na jakość relacji
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 03 października, 2022

Niepokój i lęk wpływają na jakość relacji. Co więcej, dzieje się to w sposób, którego nie jesteśmy świadomi. Stany te działają jak niewidzialny walec, który miażdży wszystko na swojej drodze: humor, wsparcie, pożądanie, a nawet naszą zdolność do łączenia się z innymi.

Zaniepokojony umysł postrzega, myśli i odczuwa świat w „trybie czujności”. Prawie zawsze kieruje się nieufnością i strachem.

Daniel Defoe, autor książek takich jak Robinson Crusoe i Moll Flanders powiedział, że waga lęku w ludziach jest proporcjonalna do zła, jakie generuje w ich otoczeniu. Osoby z lękiem cierpią niestety nie tylko przez swój stan psychiczny. Jego wpływ wykracza poza samą jednostkę i rozmywa jej rzeczywistość na różne sposoby.

Ich wydajność pracy jest na przykład mniejsza. Ponadto zmienia się ich komunikacja, pozostawiając za sobą najbardziej przykre emocje, takie jak smutek, złość, strach czy nerwowość. Wszystko to powoduje, że sposób, w jaki zwracamy się do innych, jest inny. W efekcie stajemy się mniej cierpliwi. Co gorsza, często pojawia się w nas nieufność i brak zrozumienia innych.

Oczywiście sposób, w jaki lęk wpływa na jakość relacji, zależy od stopnia, w jakim cierpiący go doświadcza.

Wszyscy czasami doświadczamy stresu i w niektóre dni czujemy się bardziej zaniepokojeni niż zwykle. Jednak niektórzy z nas, nie mając tego świadomości, cierpią na uogólnione zaburzenie lękowe (GAD) lub inne zaburzenia, w których występuje lęk.

W tych ostatnich przypadkach chory zawsze doświadcza wielu problemów i trudności.

lęk wpływa na jakość naszych relacji

Lęk wpływa na jakość relacji

Lęk wpływa na jakość relacji na wiele sposobów. Chociaż każdy przypadek jest inny, a każde doświadczenie wyjątkowe, zawsze istnieje seria powtarzających się schematów.

Niektórzy ludzie przez lata nie otrzymują diagnozy swojego zaburzenia. To powoduje, że budują relacje emocjonalne przepełnione nieszczęściem.

Czasami mają świadomość, że coś jest nie tak. Następuje nagła zmiana w ich zachowaniu, komunikacji, a nawet w ich zdrowiu lub stylu życia. W tych ostatnich sytuacjach łatwiej jest im zidentyfikować problem. To także moment, w którym potrzebują jak największego wsparcia.

Poniżej omawiamy, jak lęk wpływa na jakość relacji.

Jak lęk manifestuje się w związku?

Istnieje kilka badań, które wyjaśniają wpływ tego zaburzenia psychicznego na związek. Jedno z nich zostało przeprowadzone przez Temple University w Filadelfii w Stanach Zjednoczonych. W badaniu tym przeanalizowano sytuację 33 par, w których jeden z partnerów cierpiał na zaburzenia lękowe. Badanie wykazało:

  • Wysoki poziom bólu emocjonalnego. Odczuwa to nie tylko cierpiący, ale także jego partner.
  • Poczucie winy. Jeśli coś jest nie tak w domu lub jeśli jest problem w związku, osoba z lękiem bierze odpowiedzialność na swoje barki.
  • Drażliwość i wahania nastroju. Mogą zdarzyć się momenty, w których partner ma większą potrzebę bliskości, a w innych przypadkach okazuje emocjonalny chłód.
  • Stałe kłótnie. Często tworzą one dystans między partnerami.
  • Niepokój powoduje poczucie ciągłego zagrożenia. Sprawia, że umysł interpretuje pewne bodźce w błędny i destrukcyjny sposób. Na przykład milczenie, pewne gesty i słowa mogą być dla osoby z zaburzeniem lękowym informacją, że jego partner czuje się nieswojo i odczuwa do niego pogardę lub brak miłości. W efekcie tworzy to więcej cierpienia, w już skomplikowanej sytuacji.

Osoby z zaburzeniami lękowymi częściej są samotne i mają wyższy wskaźnik rozwodów (Priest, 2013).

skłócona para

Lęk może generować uzależnienie emocjonalne

Jednym ze sposobów, w jaki lęk wpływa na jakość naszych relacji, jest budowanie więzi opartych na zależności. Jest to powszechne u pacjentów cierpiących na uogólnione zaburzenie lękowe. Oto behawioralne i psychologiczne wzorce, które definiują pacjentów z lękiem:

  • Osoby z GAD (uogólnionym zaburzeniem lękowym) mają naprawdę intensywną potrzebę bliskości. Dążą do ciągłego zdobywania uczucia, bezpieczeństwa i spokoju. To powoduje, że budują współzależne więzi, w których niestety nigdy nie czują się usatysfakcjonowani. Co więcej, ich partnerzy nie są w stanie zaspokoić wszystkich ich potrzeb, a to generuje jeszcze więcej frustracji i niepokoju.
  • Tych ludzi charakteryzuje nadmierne myślenie. Wizualizują najbardziej niekorzystne wyjście z każdej sytuacji. Mogą na przykład wierzyć, że przez ich zachowanie ich partner dopuści się zdrady lub ochłodzi swoje uczucia.
  • Najbardziej boją się odrzucenia i potrzebują natychmiastowego wzmocnienia. Jeśli na przykład wyślą wiadomość do swojego partnera, oczekują natychmiastowej odpowiedzi. Gdy zgłoszą prośbę o coś, oczekują natychmiastowej obsługi. Jeśli tak się nie stanie, czują się przestraszeni i nieufni.

Lęk może prowadzić do zachowań unikających

Niektórzy ludzie unikają związków jako strategii radzenia sobie z lękiem. Dzięki temu nie narażają się na negatywne emocje, takie jak rozczarowanie lub frustracja, nie ujawniają swoich uczuć, nie otwierają się ani nie pokazują, że są bezbronni. Osoby te są często postrzegane jako zimne, niedostępne emocjonalnie, pozbawione empatii, a nawet zdystansowane. Jednak w rzeczywistości pragną bliskości.

Jedno z badań wykazało, że osoby z fobią społeczną rzadziej otrzymywały wsparcie od swoich partnerów i wykazywały mniej wsparcia w swoich związkach.

Jak widać, lęk wpływa na jakość relacji. To samo dzieje się w przypadku innych stanów, takimi jak depresja lub inny rodzaj choroby psychicznej. W takich okolicznościach zrozumienie, bliskość i wsparcie są niezbędne, aby przekonać osobę poszkodowaną do zwrócenia się o specjalistyczną pomoc.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Hardee, J. T. (2003). An overview of empathy. The Permanente Journal7(4), 51.
  • Porter, E., & Chambless, D. L. (2017). Social anxiety and social support in romantic relationships. Behavior therapy48(3), 335-348.
  • Meek, W. (2022, 6 de junio). How anxiety affectsrelationships. Verywellmind. https://www.verywellmind.com/how-anxiety-can-cause-relationship-problems-1393090
  • Priest, J. B. (2013). Anxiety disorders and the quality of relationships with friends, relatives, and romantic partners. Journal of clinical psychology69(1), 78-88.
  • Talia I. Zaider , Richard G. Heimberg Anxiety Disorders and Intimate Relationships: A Study of Daily Processes in Couples. Journal of Abnormal Psychologie. 2010 Feb; 119(1): 163–173. doi: 10.1037/a0018473

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.