Media społecznościowe wpływają na zdrowie psychiczne dziewcząt bardziej niż chłopców

Porównanie społeczne, nękanie w sieci, obsesja na punkcie pewnych ideałów piękna... Średnio to dziewczyny najbardziej odczuwają nadużycia w sieciach społecznościowych. Oto, co ujawniają badania.
Media społecznościowe wpływają na zdrowie psychiczne dziewcząt bardziej niż chłopców
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 01 października, 2022

Lęk, zaburzenia snu, depresja i zaburzenia odżywiania (ED). Według ostatnich badań media społecznościowe w większym stopniu wpływają na zdrowie psychiczne dziewcząt niż chłopców. Najbardziej uderzającym – żeby nie powiedzieć szokującym – faktem jest to, że problemy te pojawiają się u młodzieży między 11 a 13 rokiem życia.

Nasze młodsze pokolenia to coś więcej niż tylko cyfrowi eksperci. Chłopcy i dziewczęta w wieku od 10 do 11 lat uzależniają się od telefonów komórkowych. Niemal nie zdając sobie z tego sprawy, oferujemy im potężny zasób technologiczny bez uprzedniego nauczenia ich, jak dobrze z niego korzystać. To jest kluczowy i prawdziwy problem: niewłaściwe używanie tych urządzeń.

Jest tak, ponieważ nie nadzorujemy ich ani nie edukujemy w obszarze, który jest ważny dla ich rozwoju społecznego, psychicznego i emocjonalnego. Jesteśmy świadkami istnienia pokolenia nastolatków, którzy nie śpią w nocy, ponieważ spędzają czas w Internecie.

Zły odpoczynek w nocy, dodany do innych czynników, które przeanalizujemy poniżej, w większym stopniu wpływa jednak na zdrowie psychiczne dziewcząt. Spójrzmy.

Analitycy Facebooka od dziesięcioleci wiedzą, że Instagram może mieć negatywny wpływ na nastolatki.

zdrowie psychiczne dziewcząt
Dziewczęta od najmłodszych lat doświadczają licznych doświadczeń znęcania się.

Media społecznościowe w większym stopniu wpływają na zdrowie psychiczne dziewcząt

University of Essex i University College London przeprowadziły badanie, opublikowane później w The Lancet. Naukowcy dostarczyli dowodów na poparcie hipotezy, że media społecznościowe w większym stopniu wpływają na zdrowie psychiczne dziewcząt niż chłopców. Podobne badanie zostało przeprowadzone później w 2011 roku, kiedy Instagram został przejęty przez Facebooka.

Mark Zuckerberg i jego zespół chcieli wiedzieć, jaki wpływ na populację może mieć korzystanie z tej platformy. Uzyskane dane były utrzymywane w tajemnicy do czasu opublikowania ich przez The Wall Street Journal (dla subskrybentów). META posiadała dane, które wspierały hipotezę, że intensywne korzystanie z Instagrama powoduje, że dorastające dziewczęta czują się coraz bardziej niepewne i nieszczęśliwe.

Średnio dziewczynki w wieku 11-13 lat spędzają znacznie więcej czasu w mediach społecznościowych niż chłopcy w tym samym wieku. Oni zwykle spędzają więcej czasu na grach wideo niż w miejscach takich jak Instagram czy Tik Tok. Jednak po osiągnięciu wieku 14 lat podział ten jest równy.

Nastolatki śpią mniej godzin niż to konieczne

Amerykańska Akademia Pediatrii ustanawiła następujące wytyczne dotyczące snu dla dzieci i młodzieży:

  • W wieku od 6 do 12 lat zaleca się sen od 9 do 12 godzin na dobę.
  • Między 13 a 18 rokiem życia młodzież powinna spać od ośmiu do dziesięciu godzin na dobę.

Badania w The Lancet wskazują, że dziewczynki w wieku 11-14 lat śpią od pięciu do siedmiu godzin w nocy. To dlatego, korzystają w nocy z mediów społecznościowych. Badanie przeprowadzone przez Uniwersytet Witwatersrand w RPA i Centrum Nauk o Zdrowiu twierdzi, że zaniedbujemy bezsenność u nastolatków. Co więcej, ten stan jest powiązany z innymi problemami, takimi jak depresja lub ogólnoustrojowe zapalenie.

Dziewczynki wcześnie „uczą się” nienawidzić swoich ciał

Czy możesz „nauczyć się” nienawiści do własnego wizerunku ciała? Tak, możesz. Dzisiejsze społeczeństwo nadal podkreśla zniekształcony i szkodliwy model piękna. W konsekwencji wiele dziewcząt od najmłodszych lat rozwija złe relacje z własnym ciałem.

Odrzucają swoje ciała, ponieważ nie pasują do tych rzekomo „normatywnych” modeli, które pojawiają się w reklamach, mediach społecznościowych i kinie. W wieku od dziesięciu do jedenastu lat wykazują niepewność w kwestii swojego wyglądu, odrzucając w ten sposób ciało, które nie jest jeszcze w pełni rozwinięte. Widzą wady tam, gdzie ich nie ma. Ponadto porównują się z innymi i zawsze postrzegają siebie w gorszy sposób.

Znęcanie się w Internecie

Jest jeszcze jeden czynnik, który wyjaśnia, dlaczego media społecznościowe w większym stopniu wpływają na zdrowie psychiczne dziewcząt niż chłopców. Jest to fakt, że dziewczęta są bardziej narażone na nękanie w Internecie niż chłopcy.

Cyberprzemoc i sytuacje molestowania seksualnego w Internecie przez dorosłych to również sytuacje, w których dziewczęta są bardziej narażone niż chłopcy. Nie zapominajmy o psychicznych konsekwencjach, które z tego wynikają.

Im więcej godzin dziewczynki spędzają w mediach społecznościowych, tym bardziej nasilone są objawy depresji.

Media społecznościowe wpływają na zdrowie psychiczne dziewcząt w wieku 11-13 lat

Psychologowie z University of Essex i University College London odkryli, że dziewczęta w wieku od 11 do 13 lat zgłaszały więcej objawów depresji z powodu intensywnego korzystania z mediów społecznościowych. Od 14 roku życia dane między chłopcami i dziewczętami są takie same.

Obie płcie deklarują, że odczuwają niewielką satysfakcję z życia. Ponadto dziewczęta w wieku poniżej 13 lat są bardziej podatne na zjawiska, takie jak porównania społeczne i zastraszanie w Internecie. Brak snu jest również wskaźnikiem ryzyka zniechęcenia i wypalenia.

Jeśli młodzież w wieku 14 lat i więcej spędza większość czasu w mediach społecznościowych, ryzyko lęku i depresji jest takie samo zarówno u chłopców, jak iu dziewcząt. Najbardziej uderzające jest to, że nawet nie zaczęli jeszcze żyć, ale nie wydają się mieć na to ochoty.

szczęśliwe nastolatki
Młodzi ludzie uczą się patrzeć na świat z uniwersum online i mediów społecznościowych. Może to mieć negatywny wpływ na ich tożsamość i samopoczucie.

Co można zrobić z tym problemem?

Jednym z odkrywczych faktów jest to, że media społecznościowe bardziej wpływają na zdrowie psychiczne dziewcząt, gdy korzystają z nich dłużej niż pięć godzin dziennie. Jest tak również, gdy kładą się spać ze swoimi telefonami komórkowymi. Być może dobrym rozwiązaniem byłoby więc ograniczenie korzystania z mediów społecznościowych i uniemożliwienie im posiadania telefonów w nocy.

Jednak ograniczanie i zakazywanie nie zawsze jest najlepszą strategią. Najlepszą opcją jest prawidłowa edukacja dzieci w zakresie cyfrowego wszechświata, ponieważ jest to ich sposób na odkrywanie świata. Dobre wykorzystanie mediów społecznościowych oznacza używanie ich przez jak najmniej godzin dziennie i stosowanie krytycznego myślenia. W końcu nie wszystko, co można zobaczyć, powiedzieć i pokazać na tej konkretnej platformie, nie jest prawdziwe ani zdrowe.

To może Cię zainteresować ...
Zarządzanie czasem – dlaczego nigdy nie masz go wystarczająco dużo?
Piękno umysłu
Przeczytaj na Piękno umysłu
Zarządzanie czasem – dlaczego nigdy nie masz go wystarczająco dużo?

Jeśli nigdy nie masz czasu na zrobienie wszystkiego, co zaplanowałeś, spróbuj skupić się na kwestii, jaką jest zarządzanie czasem.  • Kelly Y, Zilanawala A, Booker C, Sacker A. Social Media Use and Adolescent Mental Health: Findings From the UK Millennium Cohort Study. EClinicalMedicine. 2019 Jan 4;6:59-68. doi: 10.1016/j.eclinm.2018.12.005. PMID: 31193561; PMCID: PMC6537508.
  • de Zambotti M, Gkoldstone A, Colrain IM, Baker FC. Insomnia disorder in adolescence: diagnosis, impact, and treatment. Sleep Med Rev. 2018;39:12-24. PMID: 28974427 pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28974427/.