Migracja - w jaki sposób poradzić sobie z obawami

Emigracja oznacza skok w niepewność. Wątpliwości mnożą się, a zasoby, na które możemy liczyć, oddalając się od naszej pierwotnej lokalizacji, bywają minimalizowane.
Migracja - w jaki sposób poradzić sobie z obawami
Sara González Juárez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Sara González Juárez.

Ostatnia aktualizacja: 03 października, 2022

Żyjemy w zglobalizowanym świecie, w którym migracja jest zjawiskiem codziennym. Czasami są to dłuższe wakacje. Jednak rzeczywistość jest zupełnie inna dla tych, którzy podróżują do innego kraju, aby zarobić na życie. Z drugiej strony, dla tych, którzy mieszkają w kraju przyjmującym, znajomość najczęstszych obaw związanych z emigracją jest dobrym sposobem na współodczuwanie z nowo przybyłymi do ich kraju.

Nie zawsze chodzi o przeprowadzkę lub wycieczkę. W rzeczywistości często migracja jest motywowana pilną potrzebą (np. bieda lub wojna), a nie zwykłą chęcią zmiany lokalizacji. Innym razem ludzie przyjeżdżają samotnie, wykorzystując okazję do kariery, ale znajdując się w nowej kulturze, do której można się dostosować w pojedynkę.

Aby pomóc promować zrozumienie między migrantami a mieszkańcami, omówimy niektóre z najczęstszych obaw, z jakimi borykają się ludzie zmieniający kraje. Warto je się z nimi zapoznać.

Zmartwiona kobieta z walizką

Najczęstsze obawy przed emigracją

Podjęcie decyzji, zdobycie biletu w jedną stronę, załatwienie tony papierkowej roboty oraz znalezienie domu i pracy w nowym kraju. Ten wir przygotowań może wywołać ogromne napięcie. Niepewność jest powiększana, a pewniki wydają się zniekształcone. A jeśli wszystko pójdzie nie tak? Podzielimy te zmartwienia na sekcje.

1. Strach przed niechcianą samotnością

Być może jest to najbardziej powszechny strach przed emigrantami. Pozostawianie bliskich w tyle i stawienie czoła samemu etapowi przystosowania jest, co zrozumiałe, przerażające. Również introwertycznym ludziom, podczas gdy kiedyś cieszyli się samotnością, teraz jest to im narzucone.

2. Strach przed podjęciem właściwej decyzji

A co, jeśli po całym zainwestowanym wysiłku, czasie i pieniądzach się nie powiedzie? To powszechny strach, który ma sens. Rzeczywiście, pozostawienie na wysokości i suchości w obcym kraju może być poważnym problemem.

Co więcej, dla niektórych powrót do miejsca pochodzenia byłby jak przyznanie się do porażki, zademonstrowanie, że nie są w stanie przezwyciężyć wyzwań, jakie rzuca nam życie.

3. Strach przed szokiem kulturowym

To normalne, że ludzie, którzy emigrują do miejsca kulturowo odległego od tego, co znają, czują, że ich integracja z nowym miejscem będzie skomplikowana. Chociaż mogli studiować kulturowe zasady nowej lokalizacji, zawsze będą pojawiać się pewne różnice. W rzeczywistości mogą uczyć się tylko poprzez popełnianie błędów.

4. Strach przed przemocą

Dla wielu ludzi, którzy są zmuszeni do migracji, przemoc związana z rasizmem jest rzeczywistością. Od obraźliwych komentarzy po fizyczne napaści i brak możliwości, migranci często spotykają się z wrogim środowiskiem, dopóki się nie dostosują. Czasami, nawet gdy funkcjonują odpowiednio w nowym środowisku, wciąż muszą żyć w społeczeństwie, które ich odrzuca.

Dla tych, którzy emigrują w ekstremalnych sytuacjach, istnieje duże ryzyko, że ich stres przerodzi się w syndrom Ulissesa. Obejmuje to objawy depresji, lęku i somatyzację stresu.

Jak przezwyciężyć te lęki

Jest wielu ludzi, którzy znajdują szczęście i dobrobyt, emigrując do nowych miejsc, a lęki często same się rozpraszają, gdy dana osoba dostosowuje się do nowego środowiska. Jednak nigdy nie zaszkodzi dodać dodatkowe środki ostrożności. Oto kilka rad, jeśli jesteś w takiej sytuacji:

  • Znajdź innych migrantów, którzy mogą Ci pomóc w procesie integracji.
  • Udaj się do instytucji pomocy imigracyjnej, aby zapisać się na programy integracyjne (kursy językowe, pomoc w dokumentacji itp.).
  • Jeśli masz taką możliwość, umów się na wizytę u profesjonalnego psychologa. Możesz nawet wybrać jeden ze swojego kraju ojczystego i mieć sesje online.
  • Zawsze okazuj szacunek i życzliwość, z wyjątkiem oczywiście tych, którzy cię atakują. Gdziekolwiek pójdziesz, zawsze będą dobrzy ludzie, tacy, którzy przyjmą cię z przyjemnością.

Oczywiście odpowiedzialność za przezwyciężenie najczęstszych obaw związanych z emigracją spoczywa nie tylko na samych imigrantach. Mieszkańcy mają również moralny obowiązek, aby osoby te czuły się komfortowo i jak najlepiej się integrowały. Jeśli jesteś w takiej sytuacji:

  • Przejrzyj i zrewiduj swój sposób myślenia. Wszyscy jesteśmy wykształceni w wartościach, które zamykają nasze umysły. Pozbądź się rasizmu i wszelkich uprzedzeń.
  • Jeśli znasz migranta, zbadaj jego kulturę, aby pomóc Ci przewidzieć, kiedy mogą wystąpić konflikty między waszymi zwyczajami.
  • Zaproponuj poprowadzenie ich przez sprawy, które mogą być dla nich problematyczne, takie jak niektóre dokumenty.
  • Stwórz bezpieczne środowisko dla wszystkich wokół siebie. Nie toleruj żadnych aktów dyskryminacji lub przemocy.
Migracja. Kobieta za granicą

Emigracja jest zarówno wzbogacająca, jak i przerażająca

Tęsknota za rodziną, mówienie w innym języku, stawianie czoła nowym, czasem trudnym ludziom, a nawet nauka poruszania się w nowym miejscu to trudne testy, zwłaszcza że trzeba je pokonać w tym samym czasie. Jeśli jednak jesteś w takiej sytuacji, nie trać nadziei. Podróż zmieni cię, otworzy twój umysł i doda ci doświadczenia. To coś, o czym nie każdy może powiedzieć, że zrobił.

 


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ruiz-Fincias, M. I. (2022). Influencia del apoyo social percibido en el duelo migratorio de migrantes no acompañados extutelados. Influencia del apoyo social percibido en el duelo migratorio de migrantes no acompañados extutelados, 95-108.
  • Jiménez Ruiz, J. (2022). La incidencia de los movimientos migratorios en la salud mental de los jóvenes migrantes.
  • García, S. G., & Barbero, T. G. Análisis de la inmigración en el sistema educativo español. Una propuesta intercultural para facilitar el duelo migratorio y la inclusión.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.