Cierpliwość - w jaki sposób możesz ją rozwijać?

Cierpliwość - w jaki sposób możesz ją rozwijać?
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2023

Wielu wierzy, że cierpliwość jest wątpliwą cnotą, która prowadzi nas do znoszenia wszelkich przeciwności bez narzekania. Ta interpretacja jest jednak nieścisła. W rzeczywistości jest to perspektywa, która zakłada, że cierpliwość jest cnotą bierną, podczas gdy w rzeczywistości jest to cecha wymagająca wielu zasobów emocjonalnych.

Chociaż cierpliwość oznacza zachowanie spokoju w złych chwilach lub w obliczu obrazy, nie oznacza to, że oznacza to „stać w miejscu” lub „trzymać się” tak długo, jak to możliwe.

Impulsywność i cierpliwość

Mężczyzna cierpliwie łowi ryby

W każdym z nas istnieje drapieżny ssak. Na przykład, jeśli nie rozwiniesz odpowiednio swojej postaci, będziesz miał tendencję do bycia impulsywnym. Oznacza to, że zareagujesz szybko, aby zaatakować lub obronić się, nawet nie będąc jasnym, co zamierzasz osiągnąć, ani strategii, której zamierzasz to zrobić. W rzeczywistości nie będziesz w stanie nawet określić, jakie jest zagrożenie, które wywołało w tobie takie reakcje.

Cierpliwość jest dokładnym przeciwieństwem impulsywności. Nie jest to stan bierności, ale raczej odpowiedź oparta na mądrości, a nie na tym, co podpowiada ci przeczucie.

Spokój, który prowadzi do cierpliwości, to przede wszystkim spokój wewnętrzny. Zakłada wystarczający stopień równowagi, aby ograniczyć te pierwotne impulsy i zastąpić je powolnym procesem analizy. Ten wewnętrzny spokój wymaga wielkiej wewnętrznej kultywacji zrozumienia, empatii i cierpliwości. Umysł, który pomimo tego, co się tam dzieje, wie, jak zachować spokój.

Cierpliwość prowadzi do asertywności. Na przykład mówienie tego, co chcesz powiedzieć, robienie tego, co chcesz i myślenie o tym, co chcesz myśleć. Z drugiej strony impulsywność sprawia, że popełniasz błędy. Na przykład kończysz na pogłębianiu problemów, które nie były poważne, tworząc dystans tam, gdzie powinna być bliskość i mówiąc, co każe ci wyrządzić krzywdę, zamiast czegoś pozytywnego.

Dlatego cierpliwość należy do wielkich cnót uniwersalnych. Charakterystyka najodważniejszych wojowników historycznych.

Rozwijaj cierpliwość

Dziewczyna cierpliwie polująca na meduzy

Nie urodziłeś się z cnotą cierpliwości. W rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie. Ponieważ jako dziecko chciałeś tego, czego potrzebowałeś i chciałeś tego na zasadzie tu i teraz. Nie miałeś poczucia czekania ani intelektualnych lub emocjonalnych narzędzi, które pozwalały ci odkładać swoje pragnienia. W konsekwencji dorastanie wymaga uczenia się znaczenia cierpliwości.

W zasadzie cierpliwość oznacza odmowę natychmiastowej reakcji. Rzeczywiście, kilka sekund może często zadecydować o nieobliczalnym działaniu lub inteligentnym zachowaniu. Jak mędrzec, Śantideva stwierdził: „Dlatego, nawet jeśli ktoś widzi przyjaciela lub wroga zachowującego się źle, można zastanowić się, że istnieją specyficzne czynniki warunkujące, które to determinują i dzięki temu pozostaję szczęśliwy”. Śantideva sugerował, że zrozumienie okoliczności danej sytuacji doprowadzi cię do pielęgnowania cierpliwości.

Wszystko sprowadza się do treningu. Im więcej ćwiczysz, tym bardziej będziesz cierpliwy. Im bardziej przyzwyczaisz się do poświęcania chwili, zanim odpowiesz lub zareagujesz, tym łatwiej wprowadzisz to polecenie do swojego mózgu, zmuszając go do rozumowania.

Oddychanie pomaga się uspokoić. Głębokie oddychanie to łatwe w użyciu źródło, które zawsze masz do dyspozycji. Pomaga również, gdy rozwijasz cierpliwość, zasiać w swoim umyśle i sercu ideę, że jesteś panem samego siebie. Że wszystko, co robisz lub czego nie robisz, jest wyłącznie twoją odpowiedzialnością. Rzeczywiście, wszystko, co się wydarzy, będzie zależeć od tego, jak się zachowasz.

Ostateczna refleksja

Z przekonaniem i odrobiną nadziei możesz to zrobić. Pamiętaj, że wszystko w życiu ma początek i koniec. Tak jak twoje chwile szczęścia rodzą się i umierają, tak złe i niewdzięczne chwile również nie będą trwać wiecznie. Cierpliwość sprawia, że każdy problem jest łatwiejszy do opanowania, trwa krócej i ma bardziej kontrolowane konsekwencje.

Dlatego jeśli zaczniesz skupiać się na kontrolowaniu swoich emocji, rozwiniesz w sobie cierpliwość. Zamiast dawać innym siłę, która działa ci na nerwy, to ty będziesz decydować, czy być spokojnym, czy zdenerwowanym. Kiedy uświadomisz sobie, że masz moc, by zachować spokój pomimo tego, co się tam dzieje, zrobiłeś naprawdę ważny krok. Krok, który poprowadzi Cię do znacznie spokojniejszego i spokojniejszego życia.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.