Jak ważny jest seks w związku?

Seks jest jedną z istotnych części związku, ale do to partnerów należy decyzja, jak wygląda ich życie seksualne.
Jak ważny jest seks w związku?
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Napisany przez Eva Maria Rodríguez

Ostatnia aktualizacja: 08 września, 2023

Niektórzy uważają, że seks w związku jest przereklamowany, podczas gdy dla innych jest to niezbędny element. Chociaż seks jest zwykle ważną częścią życia pary, nie zawsze tak jest. Wiele problemów pojawiających się w relacjach ma swoje źródło w znaczeniu, jakie partnerzy przywiązują do życia seksualnego lub w ich potrzebach w tej kwestii.

Może się to wydawać oczywiste, ale z biegiem czasu ludzie się zmieniają i ewoluują. Zaczynają cenić inne rzeczy. Poglądy, jakie mają na temat seksualności, również mogą się zmieniać. Nie musi to jednak oznaczać, że seks spadnie na ostatnie miejsce na ich liście wartości.

„Erotyka jest jednym z podstawowych środków samopoznania, równie niezbędnym jak poezja”.

-Anaïs Nin-

Seks i szczęście

Badania pokazują, że, niezależnie od wieku, pary mieszkające razem, które zgłaszają wyższy poziom satysfakcji ze swojego związku, również mają udane życie seksualne. Ponadto stwierdzono, że pary, które rozmawiają ze sobą i spędzają razem czas, są też bardziej usatysfakcjonowane w tej kwestii.

Szczęśliwa para

Co więcej, profesjonaliści zajmujący się problemami w związkach są mniej lub bardziej zgodni, że pary, które nie uprawiają seksu, są nieszczęśliwe. Doświadczają uczucia frustracji, depresji, odrzucenia i niepewności. Ponadto mają trudności z koncentracją i cierpią z powodu niskiej samooceny.

Przez związek „bezpłciowy” rozumie się taką relację, w któryj stosunek płciowy ma miejsce dziesięć lub mniej razy w roku. Co ciekawe, różne badania wykazały, że dużo par ledwo osiąga ten poziom. Inne badania wykazały również, że pary, które prawie nie uprawiają seksu, częściej rozważają rozwód.

Jeśli chodzi o seks w związku, nie ma „normalnych” parametrów

Rozważając znaczenie i istotę seksu, należy pamiętać, że nie ma „normalnej” miary w zakresie kontaktów seksualnych. Każda para jest inna. Niektóre badania wykazały, że szczęśliwe związki to takie, w których partnerzy uprawiają seks średnio od trzech do czterech razy w miesiącu. Zależy to jednak od pary i każdego partnera indywidualnie. Zależy to również od tego, na jakim poziomie był ich popęd seksualny przez ostatnie lata. Czynników tych jest jednak więcej.

Znaczenie seksualności i intymności może się zmieniać i wahać w czasie. Seks w związku może ewoluować, podobnie jak inne elementy relacji.

Najważniejsze co należy zrobić w takiej sytuacji, to obserwować, jak z czasem zmienia się istota seksu dla partnerów. Ponadto, co mogło się zmienić i jak wygląda obecnie sam związek. Jeśli zmieniły się takie rzeczy, jak komunikacja lub ilość wspólnie spędzanego czasu, prawdopodobnie zmieniło się również życie seksualne.

Poznawanie się to niekończący się proces. Dlatego też ważne kwestie w związku, takie jak seksualność, nie powinny być brane za pewnik. Najważniejsze jest słuchanie i uczenie się od siebie nawzajem.

Znaczenie braku poczucia winy

Partnerzy nie powinni czuć się winni, że proszą o to, czego chcą, lub że nie chcą czegoś, o co prosi ich partner. Komunikacja jest w tej kwestii niezbędna. Wiele osób może odrzucić seks, ponieważ już ich nie satysfakcjonuje lub coś im się w nim nie podoba. Rozmowa jest najlepszym sposobem, aby to naprawić.

Aby związek działał w sferze seksualności, partnerzy muszą się rozumieć i być w stanie rozmawiać bez poczucia winy. Tylko wtedy ich relacja będzie w pełni działać. Być może częstotliwość zbliżeń także wzrośnie, tworząc pętlę sprzężenia zwrotnego.

Ręce dwóch osób leżących na trawie

Inne podejście do seksualności

W 2012 roku Natalia Tenorio, profesor socjologii na Autonomous Metropolitan University of Mexico, pisała o zmianach, jakie zaszły w ostatnim czasie na poziomie seksualności w sferze związku. Rozróżniła parę tradycyjną od pary nowoczesnej. Termin tradycyjny odnosi się do par, które uprawiają seks tylko ze sobą. Z drugiej strony współczesna para ma wolność seksualną. Innymi słowy, każdy z partnerów może odbywać stosunki seksualne z innymi osobami. Trzeba podkreślić, że pojęcia tradycyjne i nowoczesne są jedynie określeniami opisującymi i nie niosą ze sobą żadnych pejoratywnych niuansów.

Tenorio mówi, że nasza seksualność zmieniła się i wyszła poza ramy czysto reprodukcyjne. „Widzimy, że seks dla przyjemności jest integralną częścią współczesnych związków, ale nie tylko jest uwzględniony w naszych badaniach jako część życia pary, ale jest także częścią konstruowania jaźni i w ten sposób istnieje również poza związkiem miłosnym” – twierdzi.

Seks pozamałżeński

Natalia Tenorio skomentowała również, że „praktyka stosunków seksualnych poza prawem zwyczajowym lub małżeństwem nie jest jednak tematem szeroko i otwarcie dyskutowanym w związkach. […] To nie jest coś, co jest obecne ani w mowie, ani w praktyce, w większości związków ”.

W swojej analizie Tenorio podkreśliła, że mimo istnienia par, które uprawiają seks pozamałżeński za obopólną zgodą, nie jest to najczęściej występujący rodzaj dynamiki. Wydaje się, że ostatecznie, pomimo zmian, które mogły zajść w niektórych obszarach, każdy lubi czuć się kochany i otoczony troską. Co więcej, wszyscy lubimy myśleć, że mamy mały kącik prywatności i wyłączności, w którym jesteśmy jedynymi uczestnikami.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.