Seksualność przez całe życie - czy wiesz, jak ją zachować?

Seksualność nie ogranicza się do dorosłości: trwa przez całe Twoje życie. Podobnie jak wiele pojęć związanych z seksem, ten został z czasem przekształcony, aż jego prawdziwe znaczenie zostało w zasadzie utracone. Zastanawiając się nad seksualnością możesz zrozumieć, dlaczego jest ona czymś wrodzonym w ludzkiej naturze.
Seksualność przez całe życie - czy wiesz, jak ją zachować?

Ostatnia aktualizacja: 16 października, 2019

Seksualność przez całe życie – o co w tym tak naprawdę chodzi? Ludzie często zakładają, że jest to „coś dla dorosłych”. Chociaż prawdą jest, że seksualność jest obecna w okresie dorosłości, nie jest wyłączna dla tego etapu.

Będzie Ci to łatwiej zrozumieć, jeśli poznasz definicję seksualności. Tematy związane z seksem są szeroko stonowane, a jednocześnie ciągle zmieniane. Dlatego też niektóre z nich wymagają głębszej refleksji, jak na przykład sama koncepcja obejmująca„seksualność przez całe życie”.

Seksualność przez całe życie – czym jest, a czym nie jest?

Seksualność nie jest synonimem orientacji seksualnej. Wiele osób myli te dwa pojęcia. W rzeczywistości, seksualność jest często używana w odniesieniu do orientacji seksualnej i pożądania erotycznego (potocznie zwanego orientacją seksualną).

Orientacja seksualna nie jest opcją, ponieważ jeśli by tak było, oznaczałoby to, że masz wybór. A przecież nie „wybieramy” swojej orientacji seksualnej. Poza tym, nie jest to żaden warunek, ponieważ niczego nie warunkuje.

Seksualność przez całe życie

Seksualność przez całe życie jako koncept jest sposobem, w jaki ludzie manifestują swoje seksualne pragnienia. Zasadniczo, jest to sposób w jaki mężczyźni i kobiety wyrażają swoje uczucia i życie jako mężczyzna czy kobieta.

Ludzie mają płeć psychiczną i płeć fizyczną, jeśli chodzi o tożsamość seksualną. Istnieje nieskończona liczba sposobów bycia mężczyzną (jest to tyle sposobów, ilu jest mężczyzn na świecie) – dla kobiet wygląda to tak samo. Zatem seksualność określa sposób wyrażania się seksualnie.

Seksualność i płeć

Teoretycznie seksuologia odpowiada za nadanie kształtu temu pojęciu, jak i wielu innym. Ma to na celu utrzymanie ich spójności i dokładności. Dlatego też seksualność, a także inne terminy pochodzące od słowa „seks”, nie są bezpośrednio związane ze stosunkami seksualnymi, jak wiele osób może sądzić.

Seksualność jest tak naprawdę dużo bardziej związana z inną koncepcją: płcią, która jest ciągłym procesem definiowania i redefiniowania siebie jako mężczyzny, kobiety, czy kogoś innego. Rozpoczyna się, zanim jeszcze się narodzisz, a kończy się po Twojej śmierci.

Płeć nie jest terminem wyłącznie biologicznym – ma również charakter biograficzny. Podlega wszelkim wpływom, które sprawiają, że jesteś seksualną istotą: na swój sposób, ze swoimi osobliwościami.

Dlatego płeć i seksualność są częścią całości Twojego istnienia, przez prosty fakt, że posiadasz płeć. A to oznacza, że zarówno Twoja płeć, jak i seksualność, trwają przez całe życie.

Seksualność w dzieciństwie i starości.

Pamiętając o tym, że koncepcja ta nie jest zjawiskiem, o którym zwykle myślą ludzie, zanurzmy się głębiej w ten temat. Wiesz już, że ludzie posiadają płeć przez całe swoje życie, ale pamiętaj także, że może się ona zmienić w zależności od etapu życia.

Starszy wiek

Zwykle nikt nie zwraca uwagi na seksualność w dzieciństwie lub starości, z różnych powodów. Powody te mają jednak jedną wspólną cechę: ignorancję. Jeśli zrozumiesz, co tak naprawdę oznacza koncepcja seksualności, lekceważenie jej w którymkolwiek okresie życia nie ma sensu.

Starość

Seksualność na etapie starości jest pięknym sposobem na wyrażanie siebie, ponieważ starsi mężczyźni i kobiety doświadczają tego z mądrzejszego punktu widzenia. Prawdą jest, że ludzie lekceważą ten aspekt ze względu na wspólne kulturowe nastawienie naszego społeczeństwa.

Kraje zachodnie mają wciąż wiele do poprawy pod względem widoczności i szacunku dla osób starszych i ich seksualności. Być może wzorowanie się na innych kulturach i ich postrzeganiu tego etapu życia może nam pomóc zmienić nasz sposób myślenia na lepsze.

Dzieciństwo

Z drugiej strony, ten aspekt dzieciństwa, choć z innych powodów. Podobnie jak osoby starsze patrzą na seksualność z bardziej doświadczonej perspektywy, w przypadku dzieci aspekt ten rozwija się w kontekście niewinności i eksploracji.

Najpiękniejsze jest to, że w tym wieku jesteśmy praktycznie nieskażeni żadnym wpływem społecznym. Dzieci wyrażają siebie bez żadnego tabu czy filtrów, są ciekawe otaczającego ich świata.

Aby położyć kres wszystkim stereotypom i tabu wokół seksualności i wielu innych pojęć, zasadnicze znaczenie ma ich dalsze rozumienie i analiza.

Poprawa edukacji seksualnej jest absolutnie konieczna; w ten sposób społeczeństwo będzie w stanie zdestymatyzować ekspresję seksualną ludzi. Pomoże również zaakceptować pogląd, że seksualność przez całe życie jest czymś zupełnie naturalnym.

To może Cię zainteresować ...
Rozstanie jest niekiedy jedynym możliwym rozwiązaniem
Piękno umysłu
Przeczytaj na Piękno umysłu
Rozstanie jest niekiedy jedynym możliwym rozwiązaniem

Rozstanie zazwyczaj pełne jest nacechowanych silnymi emocjami słów. Zadajemy sobie pytanie, czy dotarliśmy już do punktu, z którego nie ma odwrotu?


Treści zawarte na Piękno Umysłu służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie zastępują one diagnozy, porady ani leczenia u specjalisty. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.