Seksualność przez całe życie - czy wiesz, jak ją zachować?

Seksualność nie ogranicza się do dorosłości: trwa przez całe Twoje życie. Podobnie jak wiele pojęć związanych z seksem, ten został z czasem przekształcony, aż jego prawdziwe znaczenie zostało w zasadzie utracone. Zastanawiając się nad seksualnością możesz zrozumieć, dlaczego jest ona czymś wrodzonym w ludzkiej naturze.
Seksualność przez całe życie - czy wiesz, jak ją zachować?

Ostatnia aktualizacja: 16 października, 2019

Seksualność przez całe życie – o co w tym tak naprawdę chodzi? Ludzie często zakładają, że jest to „coś dla dorosłych”. Chociaż prawdą jest, że seksualność jest obecna w okresie dorosłości, nie jest wyłączna dla tego etapu.

Będzie Ci to łatwiej zrozumieć, jeśli poznasz definicję seksualności. Tematy związane z seksem są szeroko stonowane, a jednocześnie ciągle zmieniane. Dlatego też niektóre z nich wymagają głębszej refleksji, jak na przykład sama koncepcja obejmująca„seksualność przez całe życie”.

Seksualność przez całe życie – czym jest, a czym nie jest?

Seksualność nie jest synonimem orientacji seksualnej. Wiele osób myli te dwa pojęcia. W rzeczywistości, seksualność jest często używana w odniesieniu do orientacji seksualnej i pożądania erotycznego (potocznie zwanego orientacją seksualną).

Orientacja seksualna nie jest opcją, ponieważ jeśli by tak było, oznaczałoby to, że masz wybór. A przecież nie „wybieramy” swojej orientacji seksualnej. Poza tym, nie jest to żaden warunek, ponieważ niczego nie warunkuje.

Seksualność przez całe życie

Seksualność przez całe życie jako koncept jest sposobem, w jaki ludzie manifestują swoje seksualne pragnienia. Zasadniczo, jest to sposób w jaki mężczyźni i kobiety wyrażają swoje uczucia i życie jako mężczyzna czy kobieta.

Ludzie mają płeć psychiczną i płeć fizyczną, jeśli chodzi o tożsamość seksualną. Istnieje nieskończona liczba sposobów bycia mężczyzną (jest to tyle sposobów, ilu jest mężczyzn na świecie) – dla kobiet wygląda to tak samo. Zatem seksualność określa sposób wyrażania się seksualnie.

Seksualność i płeć

Teoretycznie seksuologia odpowiada za nadanie kształtu temu pojęciu, jak i wielu innym. Ma to na celu utrzymanie ich spójności i dokładności. Dlatego też seksualność, a także inne terminy pochodzące od słowa „seks”, nie są bezpośrednio związane ze stosunkami seksualnymi, jak wiele osób może sądzić.

Seksualność jest tak naprawdę dużo bardziej związana z inną koncepcją: płcią, która jest ciągłym procesem definiowania i redefiniowania siebie jako mężczyzny, kobiety, czy kogoś innego. Rozpoczyna się, zanim jeszcze się narodzisz, a kończy się po Twojej śmierci.

Płeć nie jest terminem wyłącznie biologicznym – ma również charakter biograficzny. Podlega wszelkim wpływom, które sprawiają, że jesteś seksualną istotą: na swój sposób, ze swoimi osobliwościami.

Dlatego płeć i seksualność są częścią całości Twojego istnienia, przez prosty fakt, że posiadasz płeć. A to oznacza, że zarówno Twoja płeć, jak i seksualność, trwają przez całe życie.

Seksualność w dzieciństwie i starości.

Pamiętając o tym, że koncepcja ta nie jest zjawiskiem, o którym zwykle myślą ludzie, zanurzmy się głębiej w ten temat. Wiesz już, że ludzie posiadają płeć przez całe swoje życie, ale pamiętaj także, że może się ona zmienić w zależności od etapu życia.

Starszy wiek

Zwykle nikt nie zwraca uwagi na seksualność w dzieciństwie lub starości, z różnych powodów. Powody te mają jednak jedną wspólną cechę: ignorancję. Jeśli zrozumiesz, co tak naprawdę oznacza koncepcja seksualności, lekceważenie jej w którymkolwiek okresie życia nie ma sensu.

Starość

Seksualność na etapie starości jest pięknym sposobem na wyrażanie siebie, ponieważ starsi mężczyźni i kobiety doświadczają tego z mądrzejszego punktu widzenia. Prawdą jest, że ludzie lekceważą ten aspekt ze względu na wspólne kulturowe nastawienie naszego społeczeństwa.

Kraje zachodnie mają wciąż wiele do poprawy pod względem widoczności i szacunku dla osób starszych i ich seksualności. Być może wzorowanie się na innych kulturach i ich postrzeganiu tego etapu życia może nam pomóc zmienić nasz sposób myślenia na lepsze.

Dzieciństwo

Z drugiej strony, ten aspekt dzieciństwa, choć z innych powodów. Podobnie jak osoby starsze patrzą na seksualność z bardziej doświadczonej perspektywy, w przypadku dzieci aspekt ten rozwija się w kontekście niewinności i eksploracji.

Najpiękniejsze jest to, że w tym wieku jesteśmy praktycznie nieskażeni żadnym wpływem społecznym. Dzieci wyrażają siebie bez żadnego tabu czy filtrów, są ciekawe otaczającego ich świata.

Aby położyć kres wszystkim stereotypom i tabu wokół seksualności i wielu innych pojęć, zasadnicze znaczenie ma ich dalsze rozumienie i analiza.

Poprawa edukacji seksualnej jest absolutnie konieczna; w ten sposób społeczeństwo będzie w stanie zdestymatyzować ekspresję seksualną ludzi. Pomoże również zaakceptować pogląd, że seksualność przez całe życie jest czymś zupełnie naturalnym.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.