Myślenie analityczne

Myślenie analityczne
Laura Ruiz Mitjana

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Laura Ruiz Mitjana.

Ostatnia aktualizacja: 11 lutego, 2023

Czy wiesz, czym jest myślenie analityczne? Gdybyśmy mieli kierować się samą nazwą, skojarzylibyśmy ten termin ze słowem analiza. Według słownika Cambridge, analizowanie oznacza „studiowanie czegoś w sposób systematyczny i uważny”. Podczas gdy analiza jest „aktem szczegółowego studiowania lub badania czegoś w celu lepszego zrozumienia”.

Dlatego właśnie ten rodzaj myślenia pozwala nam rozbijać problemy (lub zadania i produkty) na prostsze części, by poznać szczegółowo każdy z nich, relacje poszczególnych elementów, a także jaką funkcję pełnią jako całość.

W poniższym artykule dowiemy się, do czego służy myślenie analityczne w takich dziedzinach, jak matematyka i nauki ścisłe, ale także w życiu codziennym. Jakie są jego cechy? Czy metoda ta oznacza serię kroków do wykonania lub określoną metodologię? Sprawdźmy.

człowiek myśli

Myślenie analityczne

Myślenie analityczne to rodzaj myślenia, który obejmuje rozumowanie i refleksję nad pewnymi sytuacjami lub problemami. Używasz go do decydowania, co zrobić w odniesieniu do konkretnych zadań lub po prostu do zastanowienia się nad czymś ogólnym.

Działa poprzez podzielenie przedmiotu badań lub problemu na mniejsze części, które można zidentyfikować, skategoryzować i przeanalizować w celu uzyskania odpowiedniej odpowiedzi lub rozwiązania.

Myślenie analityczne jest wykorzystywane we wszelkiego rodzaju sytuacjach, nie tylko przy rozwiązywaniu problemów matematycznych czy naukowych, ale także w życiu codziennym czy innych dziedzinach wiedzy. Możesz go używać do podejmowania decyzji, rozwiązywania konfliktów, refleksji nad konkretnymi kwestiami i zrozumienia natury poszczególnych problemów.

Myślenie jako zdolność człowieka

Zanim przejdziemy dalej, powinniśmy wspomnieć, że myśl to cała aktywność ludzkiego umysłu, która jest uzyskiwana dzięki intelektowi. Innymi słowy, jest to produkt procesu myślenia lub procesu samego umysłu. Poprzez myśl budujesz abstrakcje i refleksje.

Teoria poznawcza, typowa dla psychologii, pozwala podzielić różne typy myślenia na krytyczne, dedukcyjne, indukcyjne, twórcze, lateralne i intuicyjne. Jedną z nich jest myślenie analityczne.

Cechy myślenia analitycznego

Jak każdy inny rodzaj myślenia, myślenie analityczne ma szereg nieodłącznych cech, które je definiują. Najważniejsze z nich związane są z jego charakterem i funkcjami. Myślenie analityczne:

  • Jest oparte na dowodach, a nie emocjach.
  • Obejmuje zadawanie pytań. Wymaga odpowiedzi na pytania typu: co lub jak?
  • Jest szczegółowe. Analizuje szczegóły problemu.
  • Jest metodyczne i analityczne.
  • Rozwija naszą zdolność do badania problemu.
  • Pozwala uporządkować myśli z jasnością i precyzją.
  • Polega na rozbiciu problemu na mniejsze części w celu zrozumienia jego struktury i możliwych wzajemnych powiązań.
  • Pozwala zidentyfikować istotne i nieistotne punkty problemu.

Metodologia myślenia analitycznego

Dzięki analitycznemu myśleniu wykonujesz serię kroków, które pozwalają Ci dojść do wniosków lub serii stwierdzeń, teorii lub refleksji. Nie zawsze musisz wykonywać te same kroki (możesz użyć prostszej metodologii), ale mogą być one przydatne. Wyglądają następująco:

  1. Sformułuj hipotezę.
  2. Przeformułuj problem.
  3. Zastanów się nad problemem.
  4. Zaproponuj strategie, które pozwolą Ci dojść do różnych wniosków. Na przykład podziel problem na mniejsze części.
  5. Wybierz najbardziej odpowiednie strategie.

Sekwencja myślenia analitycznego

Pokazaliśmy Ci kilka kroków, które mogą być przydatne podczas korzystania z analitycznego myślenia. Aby lepiej zrozumieć ten proces, należy wspomnieć również o ich kolejności. Kiedy myślisz analitycznie, zadajesz sobie serię pytań dotyczących problemu i wykorzystujesz posiadane informacje do jego rozwiązania.

Informacje te można uzyskać poprzez obserwacje, doświadczenia, dane, fakty i teorie. Korzystając z tego, co zbierasz z każdego źródła, wyciągasz wnioski i interpretacje oraz uzyskujesz szereg rozwiązań problemów.

Musisz także pomyśleć o celu, który będzie Twoim punktem odniesienia lub działaniem. Ponadto należy przeanalizować dotychczasowe założenia, które pozwalają osiągnąć lub lepiej zrozumieć swoje cele.

Cel analitycznego myślenia

Do tej pory mówiliśmy o ogólnych funkcjach myślenia analitycznego. Teraz omówimy bardziej szczegółowo cztery najważniejsze z nich:

Rozwiązanie problemu

Ten rodzaj myślenia pozwala nam rozwiązywać problemy. Otrzymujesz różne punkty widzenia oraz zastanawiasz się i uczysz nowych strategii, które pozwalają Ci osiągnąć Twoje cele lub wnioski.

Podejmowanie decyzji

Myślenie analityczne może być również przydatne, kiedy musisz podjąć jakąś decyzję. Pomoże Ci ono zbierać informacje i je analizować (szukając najlepszych strategii i alternatyw rozwiązań) i wybierać te najbardziej odpowiednie (zarówno strategie, jak i rozwiązania) według swoich kryteriów.

Poszukiwanie prawdy

Dzięki analitycznemu myśleniu, które pozwala wyciągać wnioski, dochodzisz do „prawdy” lub „swojej prawdy”. Innymi słowy, odkrywasz to, co postanowiłeś odkryć. W końcu, logicznie rzecz biorąc, nie ma jednej „prawdy”.

Rozwój nowych umiejętności

Wreszcie, ten rodzaj myślenia pozwala rozwinąć inne zdolności i umiejętności, na przykład logiczne myślenie. Pozwala Ci to lepiej rozumować, analizować, porównywać i syntetyzować. Aby to zrobić, możesz użyć różnych narzędzi, takich jak mapy mentalne, chmury słów i burza mózgów.

Kobieta myśli

Ćwiczenia usprawniające myślenie analityczne

Podobnie jak wszystkie inne rodzaje, myślenie analityczne można również trenować poprzez ćwiczenia. Oto kilka pomysłów:

  • Gry planszowe. W szczególności te, które obejmują strategie, użycie logiki lub rozszyfrowanie zagadek. W tym przypadku korzyść jest podwójna, ponieważ ćwiczysz myślenie analityczne, dobrze się bawiąc i dzieląc czas z innymi.
  • Puzzle. Układanie puzzli to kolejna dobra opcja dla rozwijania tego typu myślenia. Przyczynia się to do rozwoju uwagi i analizy części, aby dotrzeć do całości.
  • Gry oparte na poszukiwaniach. To doskonała alternatywa dla dzieci. Może to być poszukiwanie skarbów lub odszyfrowywanie wskazówek w celu rozwiązania zagadki.
  • Kostka Rubika. Ten zasób pozwala z wyprzedzeniem obliczyć i przeanalizować ruchy, aby znaleźć rozwiązanie.

Analizować, aby zrozumieć

Jak widzimy, myślenie analityczne pozwala wyjść poza problemy i zrozumieć ich pochodzenie, naturę, funkcje, przyczyny i konsekwencje. Jak powiedzieliśmy wcześniej, oznacza to zrozumienie czegoś w szczegółach. Ponadto pomaga rygorystycznie oceniać fakty lub informacje oraz rozwijać inne umiejętności, takie jak krytyczne myślenie lub logiczne myślenie.

Jest to rodzaj myślenia bardzo przydatny w przypadku wielu zadań lub problemów, zarówno codziennych, jak i akademickich lub zawodowych.

„Czasami to, czego nie możemy zrozumieć, z czasem zaczyna nabierać sensu”.

-Anonim-


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Espino, O.G. (2004). Pensamiento y razonamiento. Pirámide.
  • Gerlad M. Nosich (2003). Aprender a pensar: pensamiento analítico para estudiantes. Pearson Educación, S.A. Madrid, España.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.