Czytając dzisiejszy artykuł dowiesz się w jaki sposób możesz uszanować pamięć o ukochanej osobie.
Utrata kogoś bliskiego stanowi wyzwanie. Często czujemy się niezwykle przytłoczeni bólem, który wiąże się ze starą. Dlatego też gdy jesteśmy w żałobie doświadczamy wielu różnych emocji, takich jak szok, wściekłość, wina i smutek. Kiedy ludzie tracą kogoś bliskiego, często zastanawiają się jak mogą uszanować pamięć o takiej osobie.
W animowanym filmie “Odlot” przyglądamy się w jaki sposób Carl Fredricksen stawia czoła śmierci swojej żony, Ellie. Carl odczuwa smutek i żal, ponieważ nigdy nie spełnił ich marzenia o wspólnym odwiedzeniu Podniebnych Źródeł.
Carl zadręcza się swoim bólem. Nie jest w stanie poradzić sobie ze śmiercią osoby, którą kochał najbardziej na świecie. Dlatego też staje się zgorzkniały i ponury.
Doświadczanie straty
Żal to naturalna odpowiedź na stratę. To cierpienie emocjonalne, z którym musimy sobie poradzić mimo emocji, które się z nim wiążą.
Należy zauważyć, że proces żałoby jest inny w przypadku każdej osoby. Każdy z nas jest inny, dlatego też stawiamy czoła różnym rzeczom na różne sposoby. Żałoba to złożony proces, który wymaga czasu i wysiłku. Dlatego też osoby, które są w żałobie, nie powinny porównywać swojego żalu z żalem innych.
Co więcej, wiele osób popełnia błąd i mówi innym jak powinni przeżywać swoją żałobę. Każda osoba robi to na różne sposoby. Poza tym to właśnie osoba, które jest w żałobie po stracie kogoś bliskiego powinna zdecydować w jaki sposób chce poradzić sobie z jego brakiem.
Jak uszanować pamięć o ukochanej osobie?
W filmie “Odlot” Fredricksen znajduje kreatywny sposób na poradzenie sobie ze swoim żalem. Decyduje się podarować ostatni prezent swojej zmarłej żonie i wybiera się w podróż, o której marzyli od lat. Carl opracowuje strategię, aby zabrać ich dom do Podniebnych Źródeł, miejsca, które zawsze chciała odwiedzić Ellie.
Istnieje wiele sposobów na poradzenie sobie z żalem. W dalszej części artykułu przedstawimy kilka sposobów, które pomogą Ci uszanować pamięć o ukochanej osobie.
Zrób coś dobrego w imieniu ukochanej osoby
Chociaż czasami bardzo chcemy komuś pomóc, to zazwyczaj nie mamy pojęcia jak się do tego zabrać. W przypadku niektórych osób pomaganie innym, którzy znajdują się w potrzebie, ułatwia proces żałoby po ukochanej osobie. Jeśli taki sposób przemawia do Ciebie, wystarczy, że wybierzesz coś, w czym jesteś dobra.
Chociaż uszanowanie pamięci o ukochanej osobie może być czasami trudne, to ten sposób sprawdzi się doskonale.
Okaż swoje emocje
Bądź świadoma swoich emocji i staraj się ich nie tłumić. Wyrażanie swoich emocji i myśli stanowi kluczową część tego procesu. Jeśli tego nie zrobisz, prędzej czy później zaczniesz czuć, że Cię przytłaczają.
Rozumiemy, że wyrażanie swoich emocji wcale nie jest takie proste. Jednak nie musisz koniecznie o nich mówić. Pisanie to doskonały sposób na wyrażanie swoich przeżyć. Kolejny dobry sposób na wyrażanie siebie to malowanie.
Otocz się miłością
W okresie żałoby i straty wiele osób popada w depresję i utyka w błędnym kole rozpaczy, apatii i smutku.
Depresji często towarzyszy uczucie zmęczenia, wahania nastroju i tendencja do samotności. Samotność jest czasami ważna i korzystna, ponieważ daje nam przestrzeń do przemyśleń. Jednak podczas procesu żałoby może okazać się szkodliwa.
Działania prowadzą do uleczenia
Kilku ekspertów stwierdziło, że istnieje pięć etapów żałoby: zaprzeczenie, gniew, negocjacje, depresja i akceptacja. Chociaż niektóre osoby doświadczają żałoby etapami, to zazwyczaj wcale tak nie jest.
Każdy człowiek ma lepsze i gorsze dni. Pamiętaj, aby być dla siebie wyrozumiała, gdy przetwarzasz swoją żałobę. Nie odczuwaj zniechęcenia, jeśli obudzisz się pewnego dnia czując, że świat się kończy. Żal to męcząca i trudna podróż, ale musisz żywić w sobie pewność, że przez nią przejdziesz.
Mamy dla Ciebie kilka sugestii. Przede wszystkim zorganizuj wszystkie obowiązki, które wiążą się ze śmiercią. Stworzenie listy rzeczy do zrobienia pomoże Ci wszystko uporządkować i nie popaść w rozpacz.
Nasza druga porada wiąże się z porozumieniem się z własnym ciałem. To, co jesz, odgrywa kluczową rolę podczas tego procesu, ponieważ zdrowe jedzenie sprawi, że poczujesz się lepiej. Nasza trzeci i ostatnia porada dotyczy regularnych ćwiczeń.
Ćwiczenia fizyczne, podobnie jak zdrowe jedzenie, prowadzi do uwolnienia wielu hormonów odpowiadających za dobre samopoczucie.
Radź sobie ze swoim żalem we własnym tempie
I ostatnia, ale bardzo ważna kwestia: żałoba to nie wyścig. Rozmowa z osobami, które straciły kiedyś kogoś bliskiego i wyciąganie wniosków z ich doświadczeń to jedno. Jednak przekonanie, że Twój proces musi wyglądać dokładnie tak samo jak ich to coś zupełnie innego.
Pragniemy to bardzo mocno podkreślić: żałoba wymaga czasu. Dlatego też bądź wobec siebie wyrozumiała i szanuj swój własny rytm.
Wiemy, że chcesz jak najszybciej poczuć się lepiej, ale nie spiesz się. Każdy z nas jest inny i w inny sposób przetwarza różne rzeczy. Dlatego też uszanowanie pamięci kochanej osoby to indywidualny proces.