Czy wiesz, na czym polega mansplaining?

Czy wiesz, na czym polega mansplaining?

Ostatnia aktualizacja: 04 kwietnia, 2021

Przeczytaj dzisiejszy artykuł i przekonaj się na czym polega mansplaining. Mansplaining to termin odnoszący się do sytuacji, w której mężczyzna zachowuje się w bardzo protekcjonalny sposób, zwłaszcza wobec kobiety. Ten fenomen dotyczy osób, które myślą i zachowują się w bardziej tradycyjny sposób.

Chociaż zazwyczaj takie zachowanie jest subtelne, to często wiąże się z machismo. Co więcej, mężczyźni mogą nawet nie być świadomi swojego zachowania i jego konsekwencji.

Czym jest mansplaining?

Słowo “mainsplaining” składa się ze słów “man” (mężczyzna) i “explaining” (tłumaczenie). Odnosi się do protekcjonalnego zachowania niektórych mężczyzn wobec kobiet. Należy podkreślić, że kiedy mężczyzna uprawia mansplaining, zazwyczaj uważa, że kobieta nie będzie w stanie brać udziału w rozmowie, jeśli nie będzie zwracał się do niej w ten sposób.

“Każdy konflikt będzie niemożliwy do rozwiązania, jeśli u boku mężczyzny nie będzie stała równa z nim kobieta.”

-Muhammad Ali Jinnah-

Mansplaining pojawia się również gdy mężczyzna rozmawia jedynie na szowinistyczne tematy. Poza tym jest widoczny również podczas wypowiadania nieuprzejmych i seksistowskich komentarzy podczas rozmowy z kobietą. Chodzi przede wszystkim o to, aby zmusić kobietę by usiadła i wysłuchała tego, co mężczyzna ma do powiedzenia, nie dzieląc się przy tym swoimi opiniami.

Mężczyzna tłumaczący coś kobiecie

Mansplaining i seksizm

Ponieważ mansplaining pozwala mężczyźnie poczuć się lepszym od rozmówczyni i odczuć, że to on ma władzę, spokojnie można stwierdzić, że takie zachowanie jest bardzo seksistowskie. Jednak mansplaining może być również dość subtelny i nie rzucać się w oczy tak bardzo, jak może się nam wydawać.

Autorka Rebecca Solnit opisuje mansplaining jako połączenie nadmiernej pewności siebie i niezorientowania.

Mansplaining wiąże się z władzą. Ma pomniejszać znaczenie kobiety i sprawiać, że staje się niewidzialna w kontekście profesjonalnym lub społecznym. Wielu mężczyzn ucieka się do mansplainingu gdy czują się zagrożeni przez doświadczone i inteligentne kobiety.

Mansplaining wobec innych mężczyzn

Czasami mansplaining jest wycelowany w innych mężczyzn. Zazwyczaj dochodzi do tego w środowisku pełnym rywalizacji.

Co więcej, kobiety rzadko kiedy uprawiają mansplaining, ponieważ nie tego uczy ich społeczeństwo. W ortodoksyjnym świecie mężczyźni są “silniejsi” od kobiet we wszystkich aspektach. Poza tym wiele badań sugeruje, że kobiety częściej mają tendencję do poszukiwania równości w swoich relacjach.

“Można do pewnego stopnia ich porównywać, ale nie do końca są takie same. Jednak oba stanowią symptomy struktury władzy białego mężczyzny.”

-Frida Kahlo-

Mężczyzna rozmawiający z kobietą

Założenia, które karmią koncepcję mansplainingu

Biologia

Mężczyźni uważają, że kobiety są od nich słabsze na poziomie biologicznym. Zgodnie z tą logiką, naturalna niższość kobiety sprawia, że takie protekcjonalne traktowanie staje się niezbędne. To może tłumaczyć dlaczego wielu mężczyzn uważa, że zachowując się w taki sposób stają się lepsi i bardziej ludzcy, spójni oraz wrażliwi.

Chociaż wiele badań analizowało różnice między mężczyznami i kobietami w zakresie ich osiągów intelektualnych, to żadne z nich nie wykazało znaczących różnic.

Błędne przekonania

Ostatni przykład zachowań związanych z mansplainingiem jest zapewne najbardziej typowy. Niektórzy mężczyźni uważają, że wiedzą o wiele więcej na każdy temat niż jakakolwiek kobieta. Co więcej, niektórzy są nawet przekonani, że są lepiej poinformowani od kobiet w takich kobiecych tematach jak ciąża czy karmienie piersią.

Mansplaining opiera się na błędnych przekonaniach. W wielu przypadkach mężczyźni wykorzystują je w bardzo subtelny sposób. Co więcej, odwoływanie się do niego może być na tyle subtelne, że kobiety mogą mieć trudności z jego rozpoznaniem.

“Seksizm nigdy nie sprawił, że kobiety stały się bezsilne. Albo stłamsił ich siłę, albo ją wyzyskiwał.”

-Bell Hooks-

To może Cię zainteresować ...
Machismo wpływa niekorzystnie także na mężczyzn
Piękno umysłu
Przeczytaj na Piękno umysłu
Machismo wpływa niekorzystnie także na mężczyzn

Machismo to postawa, która mówi, że mężczyźni różnią się od kobiet i że ta różnica czyni ich lepszymi. W rzeczywistości przysparza mężczynom dużo p...


Treści zawarte na Piękno Umysłu służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie zastępują one diagnozy, porady ani leczenia u specjalisty. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.