Jak pokonać chęć poddania się?

Aby pokonać chęć poddania się, musisz zmienić swoje nastawienie. W poniższym artykule przedstawimy klucze do osiągnięcia tego celu.
Jak pokonać chęć poddania się?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 07 maja, 2024

Jak pokonać chęć poddania się? Czy zadawałeś sobie kiedyś to pytanie? Codzienne dążenie do osiągnięcia swoich celów nie jest łatwe i czasami nawet możesz myśleć, że lepiej będzie po prostu się poddać. Jeśli masz do czynienia z chęcią poddania się w tej chwili, chcemy przedstawić Ci serię podstawowych strategii pozwalających przezwyciężyć tę sytuację. Zawsze warto spróbować jeszcze raz…

Przede wszystkim pamiętaj, że jesteś tylko człowiekiem i że poddanie się nie we wszystkich przypadkach powinno być postrzegane jako porażka. To po prostu sposób na zresetowanie i odłożenie na bok tego, co nie jest dla Ciebie przydatne, aby wyznaczyć sobie nowe, odpowiedniejsze cele. W życiowej podróży najważniejsze jest iść do przodu, codziennie stawiać sobie nowe cele i pracować nad ich osiągnięciem.

Zapoznaj się z poniższymi podstawowymi wskazówkami, które podpowiedzą Ci, jak pokonać chęć poddania się. Pomogą Ci one w osiąganiu celów i wesprą Twój rozwój osobisty.

Można wybrać powrót do bezpieczeństwa lub podążanie w kierunku wzrostu. Rozwój musi być wybierany raz po raz, a strach trzeba pokonywać wciąż na nowo

– Abraham Maslow (Motywacja i osobowość, 1954) –

Jak pokonać chęć poddania się – kluczowe czynniki

Każdy z nas czuł kiedyś pokusę, aby po prostu porzucić realizowany projekt. Studia w obliczu wyzwań, szkolenia w celu zdobycia lepszej pracy, wydanie książki… Człowiekiem kieruje motywacja do osiągania celów, ale czasami ten wewnętrzny impuls zawodzi.

Badanie opublikowane w Current Topics in Behavioural Neurosciences wskazuje, że może to wynikać ze zmiennych psychologicznych, a nawet biologicznych.

Niska samoocena, niepokój, słabo kontrolowany lęk lub niedobory żywieniowe mogą sprawić, że w danym momencie zabraknie Ci chęci, siły, a nawet nadziei. Dobra wiadomość jest taka, że są to okoliczności, które możesz zmienić. Dzięki dbaniu o siebie i nowym strategiom psychologicznym możesz przezwyciężyć chęć poddania się. Jak to zrobić?

Być może zainteresuje Cię również artykuł: Twój rozwój osobisty – działania, które go usprawnią

Motywacja własna: pamiętaj, dlaczego zacząłeś

Osoba pisząca w notatniku - jak pokonać chęć poddania się

Kiedy czujesz się przygnębiony, spójrz w głąb siebie i wykonaj ćwiczenie introspekcji. Zadaj sobie pytanie, dlaczego zacząłeś tę pracę, i ponownie dostosuj się do tego elementu emocjonalnego.

Jak wynika z badania opublikowanego w czasopiśmie Asian Research Journal of Arts and Social Sciences , automotywacja to ćwiczenie powiązane z samodyscypliną i orientacją na cel. Dzięki temu mechanizmowi odzyskasz siły i zapał. Przyjrzyjmy się kluczom potrzebnym do jej przeprowadzenia:

  • Zapisz w notatniku powody, dla których rozpocząłeś tę podróż pełną pracy i samodoskonalenia.
  • Zadaj sobie pytanie, czy te cele są realistyczne i czy nadal Cię motywują.
  • Jeśli tak, połącz się z tą emocją i wzmocnij swoją motywację.
  • Jeśli jeden z tych celów już Cię nie inspiruje lub wydaje Ci się nierealny, zmień go.
  • Ciesz się wyznaczonymi celami.
  • Wizualizuj siebie, w sytuacji, w której je osiągasz.

Jak pokonać chęć poddania się – aktywuj elementy sukcesu

Jednym ze sposobów przezwyciężenia chęci poddania się jest zastosowanie silniejszego skupienia umysłu. Czasopismo PNAS opublikowało wyniki badania, w którym mowa o mentalności strategicznej. Polega na zadawaniu pytań promujących postęp, rozwiązywanie problemów i motywację: Jak mogę sobie pomóc? Jak mogę rozwiązać ten problem?

Podobnie bardzo przydatne będzie dla Ciebie opracowanie następujących, równie interesujących komponentów:

  • Zachowuj dyscyplinę i unikaj zwlekania.
  • Zachowaj pozytywne i pełne nadziei podejście.
  • Dezaktywuj swoje ograniczające przekonania i kwestionuj swoje lęki.
  • Pielęgnuj otwarty i elastyczny umysł. Poszukaj dziesięciu rozwiązań tego samego wyzwania.

Opracowanie tych strategii zajmie trochę czasu, ale najważniejsze są wytrwałość i zrozumienie, że te narzędzia mogą zmienić Twój sposób myślenia.

Poddanie się w danym momencie nie jest równoznaczne z porażką. Czasami odkładamy na bok cele, które są bezużyteczne, aby przyjąć inne, bardziej realistyczne i motywujące, takie, które pozwolą nam osiągnąć sukces i szczęście.

Bądź cierpliwy i ucz się na swoich niepowodzeniach

Czy boisz się porażki? Codziennie w siebie wątpisz? Czy myślisz, że w każdej chwili może się wydarzyć coć, co zmuci Cię do porzucenia realizacji celu? Jeśli chodzi o przezwyciężenie chęci poddania się, musisz praktykować współczucie dla siebie i być dla siebie milszym. Strategia ta składa się z ćwiczenia uzdrawiającego, dzięki któremu możesz wzmocnić poczucie własnej wartości, przestać się karać i ćwiczyć bardziej empatyczny dialog wewnętrzny.

Prace takie jak ta opublikowana w czasopiśmie Human Development podkreślają, że współczucie wobec siebie może pozytywnie działać na własną samoocenę. Dzięki temu traktujemy się lepiej. Zobacz, jak możesz to rozwinąć i wykorzystać na swoją korzyść, aby przezwyciężyć chęć poddania się:

  • Bądź wobec siebie empatyczny.
  • Rozmawiaj ze sobą, jakbyś był swoim najlepszym przyjacielem.
  • Bądź wobec siebie bardziej cierpliwy i zmniejsz swoje wymagania.
  • Nie osądzaj siebie za swoje niepowodzenia i błędy. Dostrzegaj w nich możliwość uczenia się.

Jak pokonać chęć poddania się – unikaj porównań

Jedną z przyczyn, która najczęściej wywołuje chęć poddania się, jest nadmierne skupianie się na otaczających Cię postaciach. Twoja rodzina, przyjaciele lub partner mogą wątpić, czy uda Ci się osiągnąć Twoje cele. Co więcej, możesz porównywać się z innymi i wmawiać sobie, że nie masz tych samych umiejętności i cech.

Aby uniknąć tego typu dynamiki psychologicznej, sugerujemy opracowanie kilku strategii, które zapewnią ci samoobronę:

  • Doceniaj słowa wsparcia, ale nie przypisuj wartości tym, którzy Cię krytykują lub kwestionują.
  • Unikaj porównywania się z innymi. Pamiętaj, że każdy człowiek jest wyjątkowy i ma swoją historię i odmienne okoliczności.
  • Kiedy ktoś w Ciebie wątpi lub umniejsza Twoje cele, wykonaj ćwiczenie wizualizacji. Wyobraź sobie swoje przyszłe ja, udowadniając sobie, do czego jesteś zdolny. Badanie opublikowane w Basic and Applied Social Psychology podkreśla korzyści, jakie oferuje ta technika, jeśli chodzi o osiąganie celów.

Świętuj swoje małe, codzienne osiągnięcia

Być może znasz książkę Atomic Habits autorstwa Jamesa Cleara. Ta praca jest wspaniałym przykładem wagi małych kroków, codziennych nawyków, które prowadzą do sukcesu.

Kiedy codziennie walczysz o osiągnięcie jakiegoś celu, możesz mieć ochotę się poddać, ponieważ nie widzisz znaczących przełomów ani wielkich osiągnięć. W takich przypadkach przydatne będzie przeformułowanie tego postrzegania, co można osiągnąć dzięki następującym rekomendacjom:

  • Przyznawaj sobie nagrodę za każdy pokonany problem.
  • Zapisz swoje małe osiągnięcia w notatniku. W ten sposób będziesz mieć świadomość, że podążasz właściwą drogą.
  • Nie czekaj do końca, aby świętować swoje sukcesy. Wszystko, co robisz każdego dnia, aby osiągnąć ten cel, niezależnie od tego, jak małe byłoby to posunięcie, również zasługuje na celebrację.

W życiu kilka razy poniesiesz porażkę i wiele razy odniesiesz sukces. Dlatego najlepszą decyzją jest wstać po każdym upadku i znaleźć w sobie siłę, aby dalej móc realizować swoje marzenia.

Zainspiruj się ludźmi, którzy przeszli przez to samo

Modelowanie społeczne to forma uczenia się opisana przez psychologa Alberta Bandurę. Polega na obserwacji tego, co robią inni ludzie. W związku z tym, w przezwyciężaniu chęci poddania się, pomocne jest spojrzenie na inne modele, takie jak postacie, które mogą nas zainspirować swoimi doświadczeniami i podejściem do życia.

Co więcej, artykuł z Frontiers in Psychology opisuje przydatność tej strategii w warunkach sportowych. Aby to osiągnąć, możesz skorzystać z klasycznych prelekcji TED na YouTube lub spędzić czas ze znajomymi, którzy pokonali te same trudności. Mogą one dostarczyć Ci strategii o wysokiej wartości i zainspirować Cię do dalszych działań.

Znajdź odwagę, aby iść dalej

To prawda, że są dni, kiedy trudno Ci znaleźć w sobie siłę, żeby się nie poddać. To normalne, ponieważ motywacja i pragnienia nie zawsze są w zasięgu ręki, gdy ich potrzebujesz. W takich przypadkach zrób sobie przerwę psychiczną i fizyczną i spędź czas z ludźmi, których kochasz. Te proste działania pozwolą Ci przyjąć nową perspektywę i zresetować się.

Pamiętaj też, że będą chwile, kiedy poddanie się będzie najrozsądniejszą alternatywą. Zrozumienie i zaakceptowanie tego również wiele mówi o Tobie. To ćwiczenie odwagi i możliwości. Są to momenty, w których musisz przeformułować cele, a to także jest ekscytujące. Przede wszystkim jednak miej odwagę, aby iść naprzód w każdych okolicznościach. To najważniejsza ze wszystkich strategii.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.