6 sposobów na odkrycie swoich mocnych stron

Odkrycie swoich mocnych stron to czynnik kluczowy w osiągnięciu dobrego samopoczucia i zdrowej samooceny. Jak to zrobić?
6 sposobów na odkrycie swoich mocnych stron
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 02 maja, 2024

Odwaga, człowieczeństwo, sprawiedliwość, uczciwość, wytrwałość, entuzjazm, odporność… Odkrycie swoich mocnych stron pozwoli Ci lepiej poznać siebie, aby móc pracować nad swoimi marzeniami i poprawić zdrowie psychiczne. W końcu jest to ćwiczenie samopoznania, które jest kluczem w wielu podejściach psychoterapeutycznych, takich jak terapia akceptacji i zaangażowania. Ale na czym tak naprawdę opiera się odkrycie swoich mocnych stron?

Jest wielu ludzi, którzy żyją z poczuciem pustki i niepewności. Niewykonanie tego ćwiczenia introspekcji, które oferuje świadomość własnych zalet i możliwości, umieszcza ich w bezbronnej sferze, w której trudno jest znaleźć sposób na odkrycie swoich mocnych stron.

Jeśli chcesz uniknąć tego rodzaju udręki i wzmocnić siebie, nadszedł czas, aby poznać wartości, które Cię definiują. W poniższym artykule oferujemy narzędzia, które pozwolą Ci to osiągnąć.

Odkrycie swoich mocnych stron – jak to zrobić?

Martin Seligman jest postacią psychologii pozytywnej, która w największym stopniu przyczyniła się do zrozumienia ludzkich mocnych stron. Odniesieniem w tej kwestii jest jego książka Character Strengths and Virtues: A Handbook and Classification (2004), napisana wspólnie z psychologiem Christopherem Petersonem. To cenny element badań i samowiedzy, zarówno przydatny, jak i inspirujący.

Jednym z najwybitniejszych osiągnięć wspomnianej pracy jest klasyfikacja mocnych stron charakteru, która pozwala mierzyć je przez całe życie. Jednocześnie warto zwrócić uwagę na znaczenie tego wymiaru w obszarze dobrostanu psychicznego.

Wyjaśnienie, które elementy są najmocniejszymi stronami Twojego charakteru i osobowości, sprzyja zadowoleniu z życia i orientacji na szczęście, jak wykazało badanie opublikowane w The Journal of Positive Psychology.

Mówimy o ciekawym, praktycznym i terapeutycznym wymiarze, w którym warto się wzmocnić. Dlatego poniżej zaproponujemy Ci kilka elementów i koncepcji, które pozwolą Ci odkryć Twoje mocne strony.

Mężczyzna zachwycony sam sobą - odkrycie swoich mocnych stron

1. Korzystanie z odpowiednich narzędzi

Obecnie istnieją różne narzędzia psychometryczne umożliwiające odkrycie swoich mocnych stron. Są to testy samooceny lub testy, które zostały opracowane w tym celu i które dodatkowo są potwierdzone przez naukę. Są one również skutecznymi, standaryzowanymi zasobami, które pozwalają przeprowadzić dobre ćwiczenie autorefleksji i samopoznania. Do najważniejszych z nich należą:

Ankieta VIA: mocne strony charakteru

Opiera się na modelu zaproponowanym przez Petersona i Seligmana (2004) w książce, o której wspominaliśmy wcześniej. Oto czym się wyróżnia:

 • Jest to instrument typu testowego używany w środowiskach akademickich, korporacyjnych i terapeutycznych.
 • Ocenia 24 mocne strony, które są podzielone na sześć kategorii: transcendencja, człowieczeństwo, mądrość, odwaga, wstrzemięźliwość i sprawiedliwość.
 • Według badania opublikowanego w Frontiers in Psychology, w którym dokonano przeglądu działania testu od czasu jego publikacji, jest to przydatne narzędzie do wyjaśniania wymiarów związanych z mocnymi stronami.

Ocena potrzeb i mocnych stron osób dorosłych (ANSA)

Instrument ten charakteryzuje się oceną dwunastu obszarów psychologicznych dotyczących zalet i mocnych stron osoby. Jedną z jego zalet jest to, że wykrywa zarówno obecne mocne strony, jak i potencjał, jaki dana osoba prezentuje w innych obszarach.

2. Odkrycie swoich mocnych stron a ćwiczenie refleksji

Być może w codziennym życiu, tak zdominowanym przez pośpiech, stres i ciężar bezpośredniości, ledwo masz miejsce na refleksję. Co więcej, kiedy tylko masz chwilę dla siebie, wolisz odpocząć przy książce lub serialu. Ten rodzaj mentalnego skupienia daje możliwość poznania siebie i poznania swoich najwybitniejszych atutów.

Dlatego innym sposobem na odkrycie swoich mocnych stron jest zadawanie sobie pytań, aby dowiedzieć się o sobie więcej. Poniżej przedstawimy niektóre z nich. Zawsze miej pod ręką długopis i kartkę papieru. Pomoże Ci to lepiej zastanowić się nad tymi obszarami.

 • Jakie sukcesy odniosłem w przeszłości?
 • Co lubię w sobie najbardziej?
 • Jakie są moje mocne strony? W czym jestem dobry?
 • Jakie są moje mocne strony według ludzi, którzy mnie kochają?
 • Jak te aspekty, które mnie definiują, wpływają na moje życie?

3. Technika wizualizacji i projekcji

Aby odkryć mocne strony swojego charakteru, musisz także spojrzeć w przyszłość. Tam właśnie kryje się Twój potencjał, materiał Twoich marzeń i to, kim chcesz być. Aby dojść do tego punktu, musisz określić, jakie zalety i umiejętności musisz posiadać, aby osiągać poszczególne cele.

Jednym ze sposobów osiągnięcia tego jest stosowanie techniki wizualizacji. Badania udostępnione przez Basic and Applied Social Psychology wskazują na korzyści płynące z tego zasobu w zakresie poprawy wydajności, dobrego samopoczucia i samoświadomości. Strategie realizacji polegają na wyobrażeniu sobie najlepszej wersji siebie w przyszłości i zadaniu sobie następujących pytań:

 • Jakie jest moje „ja z przyszłości”? Jakie mocne strony Cię określają?
 • Co robi moje „ja z przyszłości” i dlaczego jest z siebie dumne?
 • Jak możesz pracować nad swoimi obecnymi mocnymi stronami, aby osiągnąć „idealną wersję siebie”?

4. Różne zajęcia ułatwią Ci odkrycie swoich mocnych stron

W ramach sposobów odkrywania swoich mocnych stron rozważa się także rozwój następujących działań:

 • Bądź świadomy swoich mocnych stron.
 • Spróbuj rozpocząć nowe hobby lub zajęcia.
 • Podejmij wyzwanie, wyjdź z rutyny i ustal nowe postanowienia.
 • Staraj się rozwiązywać problemy pojawiające się w nowych sytuacjach.
 • Dowiedz się, co Cię pasjonuje i w czym jesteś dobry w różnych kontekstach.

Jednym ze sposobów odkrycia swoich mocnych stron jest otwarcie się na nowe scenariusze i działania, aby dowiedzieć się, do czego jesteś zdolny.

5. Zbuduj autoportret swoich mocnych stron

Problem ze zidentyfikowaniem swoich mocnych stron wynika z faktu, że nie doceniamy siebie wystarczająco. W tym sensie warunkują nas takie wymiary, jak niska samoocena czy syndrom oszusta. Ponadto nie zawsze wykonujemy ćwiczenie samoświadomości, na podstawie którego można dostrzec, jak wartościowi i wykwalifikowani jesteśmy w nieskończonych obszarach i scenariuszach.

W związku z tym kolejnym sposobem na odkrycie swoich mocnych stron jest przeanalizowanie każdej sfery swojego życia i stworzenie „autoportretu”.

Publikacja w Journal of Happiness Studies informuje nas, że praca jest idealnym scenariuszem do opracowania i identyfikacji tych wymiarów. Możesz zacząć od tego obszaru i kontynuować w obszarach, które definiują Twoje codzienne życie. Metodologia osiągnięcia tego składa się z aspektów, które pokażemy poniżej.

Wyjaśnij swoją wartość w miejscu pracy

 • Co podkreślają w Tobie Twoi współpracownicy?
 • Jakie są Twoje mocne strony i umiejętności w pracy?
 • Jakie mocne strony pozwalają Ci być dobrym w swojej pracy?
 • Jakie są Twoje cele zawodowe i jakie mocne strony mogą pomóc Ci je osiągnąć?

Wyjaśnij swoją wartość w scenariuszu osobistym

 • Jakie masz hobby i jakie umiejętności w nich wykazujesz? (Sport, akcje humanitarne, zadania artystyczne itp.)
 • Kiedy jesteś z rodziną i przyjaciółmi, jakie mocne strony pokazujesz przy nich? (Życzliwość, wsparcie, poczucie humoru itp.)
 • Jakie mocne strony w Twoim życiu pozwoliły Ci stawić czoła problemom?

6. Zastanów się, co cię uszczęśliwia

Mocna strona to wewnętrzne narzędzie, które pozwala Ci się rozwijać i pokazywać, co masz najlepszego. Nie jest to coś, co trudno zademonstrować, ale raczej pojawia się naturalnie wewnątrz i jest to coś, co odróżnia Cię od innych.

Dlatego prostą i inspirującą ścieżką odkrywania swoich mocnych stron jest robienie tego, co lubisz. Jeśli jesteś sportowcem, być może Twoim zadaniem jest wysiłek, rywalizacja, rozwój osobisty lub przywództwo. Jeśli jesteś osobą bardziej zrelaksowaną i rodzinną, Twoją mocną stroną może być wstrzemięźliwość, życzliwość lub spokój.

Każdy z nas ma swoje mocne strony, które czynią nas wyjątkowymi i które wpływają na nasze dobre samopoczucie psychiczne. Możemy pozwolić sobie na dalsze doskonalenie się jako ludzie.

Dowiedz się więcej: Czy wiesz o tym, że pozytywne myślenie naprawdę jest skuteczne?

Odkrycie swoich mocnych stron – kontynuuj rozwój

Sprawiedliwość, ciekawość, hojność, mądrość, człowieczeństwo, inteligencja społeczna, uprzejmość, wytrwałość… Kiedy już rzucisz światło na swoje mocne strony, nadszedł czas na dalszy rozwój. Jak zauważył Abraham Maslow, ostatecznym celem człowieka jest osiągnięcie samorealizacji. W procesie zmierzającym ku Twojemu dobremu samopoczuciu zawsze pamiętaj, że możesz rozwinąć nowe wartości.

Nie wystarczy odkryć, jakie umiejętności Cię definiują. Proces ten obejmuje również naukę nowych, aby ukształtować najlepszą wersję samego siebie. Taką, w której się nie poddajesz, w której inwestujesz w szczęście swoje i innych, aby razem móc podążać naprzód.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.