Wykorzystaj te 7 porad, a Twoja motywacja wzrośnie!

Wykorzystaj te 7 porad, a Twoja motywacja wzrośnie!

Ostatnia aktualizacja: 30 września, 2021

Motywacja jest niezbędna do uzyskania wymarzonego przez nas celu. Stanowi ona istotną siłę napędową pochodzącą z naszego wnętrza i pomaga nam przezwyciężyć wszelkie przeszkody, jakie możemy napotkać na naszej drodze. Wpływa także znacząco na wyniki naszej pracy oraz pozwala stawiać sobie coraz to bardziej ambitne cele oraz dążyć do ich osiągnięcia.

Motywacja może napędzać nas w taki, czy inny sposób, w zależności od naszych chęci i potrzeb. Ale zawsze pierwszym i podstawowym krokiem do sukcesu jest dysponowanie odpowiednio silną wolą do realizowania poszczególnych kroków wiodących nas do celu.

“ Siła nie wywodzi się wyłącznie od wydolności czysto fizycznej.
Wręcz przeciwnie, jest ona efektem nieugiętej woli.”
Gandhi

Kiedy jesteśmy całkowicie pewni co do tego, co zamierzamy osiągnąć, motywacja pomaga nam utrzymać równowagę podczas dążenia do obranego przez nas celu. Dzięki temu możemy realizować wszystkie poszczególne niezbędne kroki pozwalające w końcu go osiągnąć.

Istnieją różne rodzaje motywacji: może być to na przykład motywacja do pracy, motywacja wewnętrzna (samego siebie), umiejętność zachęcania innych osób do działania, itd. Wszystkie one mają pewne cechy wspólne.

Jednakże w dalszej części naszego dzisiejszego artykułu zamierzamy wskazać Ci niektóre ze sposobów, dzięki którym Twoja motywacja dowolnego typu może zostać znacznie zwiększona.

1. Bądź pozytywnie nastawiony – z tego bierze się motywacja

Pozytywne nastawienie jest najlepszym sposobem tego, aby Twoja motywacja stała się na tyle silna, by być w stanie dać impuls do działania Tobie samemu lub komuś innego. Jest ono najlepszym rozwiązaniem za każdym razem, gdy musisz wykonać kolejny krok do przodu.

Pozwala Ci także czerpać z dodatkowych pokładów siły i energii, gdy tylko poczujesz się słaby. Nie wszystko będzie zawsze szło jak po maśle.

Cel

Ale pozytywne nastawienie zmusza nas do tego, abyśmy byli w stanie ujrzeć także pozytywne strony każdej z otaczających nas spraw, więc możemy łatwiej w ten sposób przezwyciężyć negatywne myśli i dokonywać kolejnych kroków w przód.

Zamiast narzekać i dostrzegać jedynie tego, co nam się nie podoba, spróbujmy skierować naszą uwagę przede wszystkim na pozytywne aspekty i uczyć się na podstawie bieżących doświadczeń.

2. Oddaj się swej sprawie

Twoje cele wymagają zaangażowania. Poważnie. Jeśli chcesz do czegoś tak naprawdę dojść, musisz się do tego zobowiązać: na przykład podając termin! Zwykle mamy tendencję do składania ustnych obietnic, których jednak z reguły nie udaje nam się dotrzymywać lub nie towarzyszy im odpowiednio skuteczne działanie.

W ten sposób przewagę zyskują nasze wrodzone skłonności do bycia leniwym i zrelaksowanym, które mogą nas doprowadzić do poczucia frustracji, gdy nie udaje nam się osiągnąć zamierzonych celów.

Traktuj poważnie to, co chcesz osiągnąć. Nie lekceważ tego. Wykaż maksymalne zaangażowanie w dążeniu do sukcesu czekającego na Ciebie na końcu tej drogi, a odpowiednio silna motywacja pojawi się sama!

3. Weź udział w jakiejś odmianie przyjacielskiej rywalizacji

Rywalizacja, w ścisłym tego słowa znaczeniu, może być rozumiana jako coś, co wiąże się z chęcią prześcignięcia innych za wszelką cenę. Jest to dążenie do tego, aby stać się pierwszym, czy też najlepszym wśród wszystkich Twoich konkurentów. Ale tego typu nastawienie nie jest tym, co chcemy Ci dziś zaproponować.

Naszym zdaniem motywacja najskuteczniej rozwija się wtedy, gdy towarzyszy jej przyjazna rywalizacja. Nie jest to ten rodzaj wysiłku, którego celem jest uzyskanie wyników lepszych, niż inne osoby.

My proponujemy Ci rywalizację, której głównym elementem jest inspiracja pozwalająca Ci nieustannie dążyć do poprawy własnej wydajności i skuteczności oraz osiągania swoich własnych celów.

ludzie

Jest to Twój własny cel, a nie innych. Bycie pierwszym nie oznacza automatycznie, że jesteś najlepszym, ponieważ nie masz w tym momencie możliwości dokonania obiektywnego porównania. Należy o tym pamiętać. Wykorzystaj taką przyjazną rywalizację jako swego rodzaju system wsparcia, dzięki któremu także i Twoja motywacja będzie wzrastać. Użyj jej jako czegoś na wskroś pozytywnego.

Ludzie uwielbiający rywalizację często stają się nadmiernie samolubni, ponieważ uważają oni, że pomaganie innym wiąże się z koniecznością położenia na szali swojego własnego sukcesu, a przecież oni chcą prześcignąć każdego innego rywala w drodze do celu.

Tutaj natomiast celem jest pokonanie nie wszystkich konkurentów dookoła, ale siebie samego. Liczą się w tym momencie tylko Ty i Twoje cele. To powinno być jasne dla Ciebie w każdym momencie.

4. Rozważ opcję prowadzenia dziennika

Powyższa rada nie oznacza, że należy koniecznie spisywać napisać wszystko, co się robiło w ciągu dni. Niewątpliwie jednak może to być znakomity pomysł pozwalający Ci skutecznie śledzić swoje postępy i niepowodzenia. A motywacja przecież bierze się nie tylko z sukcesów, ale także i umiejętności przeanalizowania porażek odniesionych po drodze.

Własny dziennik pomoże Ci się lepiej zorganizować oraz szybciej określić, na czym będzie polegał kolejny krok do realizacji Twoich celów. Pozwoli Ci także na sprawniejsze rozwiązywanie problemów, które pojawiają się po drodze i wygodne analizowanie ich przed wdrożeniem w życie skutecznego rozwiązania.

Aby uzyskać dodatkowe wsparcie, możesz zapisać sobie swój cel w dzienniku i przeczytać go kilka razy w ciągu dnia. Z jednej strony będzie tym napędzać się Twoja motywacja. A z drugiej będziesz na bieżąco pamiętał o tym, do czego dążysz. I unikniesz rozpraszania się nieistotnymi w ujęciu ogólnym drobiazgami.

Harmonia

5. Przygotuj sobie wizualizację swoich celów

Motywacja opierająca się na wyobrażaniu sobie siebie samego osiągającego swój wymarzony cel jest kluczowym zagadnieniem. Jak wyglądasz w trakcie realizacji tego zadania? Jak się wtedy czujesz?

Jeśli uda Ci się odpowiedzieć na oba te pytania, to łatwiej Ci będzie zachować energię do działania. A jeśli natrafisz po drodze na jakieś problemy, nie będziesz tak łatwo poddawać się, ale będziesz dobrze zmotywowany do tego, aby po prostu je pokonać, zamiast rozkładać ręce.

6. Znajdź w sobie inspirację na każdy kolejny dzień

Znalezienie inspiracji jest naprawdę istotną kwestią. Inspiracja i motywacja do działania przekłada się na to, że Twoje działania będą przynosić wymierne efekty. I nie będziesz musiał czekać już na to, aby natchnienie samo przyszło do siebie. Zamiast tego po prostu poszukaj go na własną rękę. Gdzie? Gdziekolwiek!

Bądź bardziej otwarty na znalezienie zachęty do działania w każdej rzeczy, miejscu lub sytuacji. Po prostu zawsze szukaj we wszystkim czegoś z korzyścią dla samego siebie.

7. Nagradzaj siebie samego za małe sukcesy

W Twoim życiu nie musi być tylko praca, praca, praca i jeszcze raz praca. W trakcie realizacji dążenia do jednego lub kilku postawionych przed samym sobą celów, kiedy to jesteś w stanie pokonać różne trudne przeszkody, raz na jakiś czas znajdź sobie chwilę małą przerwę i zafunduj sobie jakiś rodzaj niewielkiej nagrody.

Możesz na przykład zrobić sobie dzień wolnego. Kupić sobie jakiś drobiazg, który od jakiegoś czasu chodził Ci po głowie. Pojechać na krótką wycieczkę. Po prostu niech to będzie cokolwiek, na co masz ochotę, a co nie jest związane z pracą. Raz na jakiś czas musisz nagrodzić siebie samego za pokonywanie kolejnych kroków w dążeniu do celu.

Dlaczego? Ano dlatego, że w ten sposób Twoja motywacja nie osłabnie. Pozostaniesz w dalszym ciągu skupiony na swoim celu i będziesz aktywnie do niego dążył. A w końcu o to Ci przecież chodzi, nieprawdaż?

https://www.youtube.com/watch?v=ScQ-ad9gR9M


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.